Işığı görmeye çok az kaldı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Işığı görmeye çok az kaldı

Işığı görmeye çok az kaldı

Türkiye’nin önde gelen turistik merkezlerini birbirine bağlayacak çevre yolu projesinin en zorlu etabı olarak gösterilen Denizli Honaz Tünellerinin yaklaşık yüzde 80’i tamamlandı. Kasım ayında ışığın görülmesi planlanan 2 bin 600 metrelik tünel için şu ana kadar 160 milyon liralık yatırım yapıldı

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 13 Haziran 2018 Çarşamba, 12:40

(AA) Ege ile Akdeniz bölgelerindeki çok sayıda kenti birbirine bağlayan Denizli’deki çevre yolu projesinin en zor etabı olan Honaz Tünelleri, yüzde 80 oranında tamamlandı.

AA muhabirinin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından aldığı bilgiye göre, Pamukkale ve Antalya gibi iki önde gelen turizm merkezi arasındaki yolculuk süresini kısaltmak üzere başlatılan Denizli Çevre Yolu projesi hızla devam ediyor.

İzmir, Aydın, Buldan, Pamukkale ile Uşak ve Ankara hattından gelip Antalya ve Muğla yönüne gidecek trafiğin Denizli şehir merkezine girmeden devamını sağlayacak projenin kilit etaplarından Honaz Tünellerinde ise hummalı bir çalışma yürütülüyor.

Cankurtaran Mahallesi’nde yapımı devam eden 2 bin 600 metrelik 2×2 şeritli tünellerde 250 personel ve 100 iş makinası, 24 saat esasıyla çalışıyor.

Çalışmalarda ilerleme oranı sol tüpte yüzde 82, sağ tüpte ise yüzde 79’a ulaştı. Maksimum eğimi yüzde 1,5’a düşürecek tünelde kasım ayı itibarıyla ışığın görülmesi hedefleniyor.

Yapımı üstlenen özel şirket tarafından 410 milyon liraya ihale edilen proje kapsamında, bugüne kadar 160 milyon liralık yatırım yapıldı.

Karayolları Genel Müdürlüğünün tünel dışındaki yaklaşık 500 bin metrekarelik alandaki kamulaştırma çalışmasının ise devam ettiği belirtildi.

TRAFİK KAZALARIYLA GÜNDEME GELİYORDU
Denizli Valisi Hasan Karahan, Ege ve Akdeniz Bölgeleri arasındaki karayolu ulaşımının en zorlu geçişleri arasında gösterilen ve sıklıkla trafik kazalarıyla gündeme gelen Cankurtaran mevkisindeki ulaşımın tünelle önemli ölçüde rahatlayacağına dikkat çekti.

Mevcut yola göre ulaşımı yaklaşık 15 kilometre kısaltacak tünel sayesinde karla mücadelenin yoğun olarak yaşandığı bölgedeki can ve mal kayıplarının önüne geçileceğini anlatan Karahan, “Tüneller sayesinde ihracat ve turizm merkezi Denizli ile çevre illerdeki vatandaşlarımız huzur ve güvenle yolculuk edecek. Biz de çalışmaları yerinde görmek üzere sıklıkla projeyi ziyaret ediyoruz. Çalışmalar gündüz ve gece durmaksızın devam ediyor.” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı