REKLAMI GEÇ

Tescilli Kale biberi hasadı başladı

Tescilli Kale biberi hasadı başladı

Kale’de yetişen coğrafi işaret belgesine sahip Kale biberinin hasadına başlandı. Kale biberinde bu yıl yüzde 25 rekolte artışı bekleniyor.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 30 Haziran 2018 Cumartesi, 18:40

DENİZLİ (AA)
Kale Belediye Başkanı Mehmet Salih Sağınç, Alanyurt, Demirciler, Gökçeören, Habipler ve Özlüce mahallelerinde yetiştirilen biberin ilçenin en önemli geçim kaynağı olduğunu söyledi.

Biber üreticilerinin bu yıl rekolte ve fiyattan memnun olduğunu dile getiren Sağınç, “Geçen yıl yaklaşık 600 dekar alanda 6 bin ton hasat yapılan biberin rekoltesinde bu yıl yüzde 25 artış bekleniyor. İlçede damla sulamanın yaygınlaşması verimi doğrudan etkiledi. Hem rekolte hem ürün kalitesinde sevindirici gelişmeler var. İlk ürünler pazarda 7 liradan satılmaya başlandı. Biberin iç piyasanın yanında ihracat pazarlarında da tanıtılması için çalışma yapıyoruz” dedi.

Sağınç, Kale biberinin üç damarlı ve saman sarısı renkte olduğunu, C vitaminiyle yağ oranının yüksekliği ve kalın eti dolayısıyla talep gördüğünü anlattı.

Biber üreticisi Bülent Kadıkca da verim ve kalite açısından iyi bir sezon yaşadıklarını, ürünün istedikleri fiyatlarla pazar bulmasını umut ettiklerini söyledi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı