REKLAMI GEÇ

ZEYNEP BEBEK İHMALDEN ÖLDÜ İDDİASI

ZEYNEP BEBEK İHMALDEN ÖLDÜ İDDİASI

Kale’de yaşayan Hatice Mustak (32) ve Gültekin Mustak (32) çiftinin 16 aylık kızları Zeynep Mustak, kalbindeki damarlarının ters olması nedeniyle götürüldüğü İzmir’deki bir hastanede ameliyat edildi. Kan pıhtılaşması nedeniyle operasyon sonrası belli aralıklarla kan sulandırıcı iğne yapılan Zeynep bebek, iddiaya göre, annenin uyarılarına rağmen aşırı dozda verilen ilaç nedeniyle yaşamını yitirdi. Mustak çiftinin ihmal iddiası üzerine savcılık ile Sağlık Bakanlığı adli ve idari soruşturma başlattı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 18 Ekim 2014 Cumartesi, 10:12

Ramazan ÇETİN/ DENİZLİ, (DHA)
10 yıllık evli ev hanımı Hatice ve pide ustası Gültekin Mustak çiftinin 16 aylık kızları Zeynep, doğuştan kalbindeki damarlarının ters olması nedeniyle 4 ay önce İzmir’deki bir hastanede ameliyat oldu. Zeynep bebeğe ameliyattan sonra damarlarında pıhtı oluşması sebebiyle belli aralıklarla hastanede günde iki kez ‘0.7 dzm’ dozunda kan sulandırıcı iğne yapılmaya başlandı. İddiaya göre, geçen 6 Eylül’de Zeynep bebeğe hemşire ailenin uyarılarına rağmen normalin 10 katı ’70 dzm’ dozunda sulandırıcı iğne yaptı. Bir süre sonra kan kusmaya başlayan Zeynep bebek, 9 Eylül’de yaşamını yitirdi.

HEMŞİRENİN UYARISINI DİNLEMEDİĞİNİ SÖYLEDİ
Baba Gültekin Mustak, “Doğuştan kalbinde damarlar ters olduğu için rahatsızlığı vardı. Ameliyat için İzmir’deki hastaneye götürdük. Ameliyat çok başarılı geçti. Daha sonra kan pıhtısı oluşunca günde iki kez kan sulandırıcı iğneler yapılmaya başlandı. Bebeğim tam kendini toparlamıştı. Hastaneden taburcu olmayı bekliyorduk. Ramazan Bayramı’nı hastanede buruk geçirdik, ama bizim hastaneden çıkışımız bize bayram olacaktı. Hatta adak bile adamış ve koyun almıştım. Eve gelmeye hazırlanıyorduk. Nöbetçi hemşire çocuğuma 0.7 yerine 10 kat fazlası olan 7 dozunda iğne yapmak istedi. Ben kolundan tuttum ve dozun yüksek olduğunu konusunda uyardım. Ama beni dinlemedi ve iğneyi yaptı. İhmal bu iğneyle başladı. İğnenin ardından mide kanamasından dolayı çocuğum hayatını kaybetti” dedi.

ÇOCUĞUMUN HAKKINI ARAYACAĞIM
Bebeğinin ölümünden sorumlu olanların cezalandırılmasını isteyen Gültekin Mustak, “Başka anne ve babaların canı yanmasın. Bizim söylediklerimize kulak verselerdi belki de çocuğum hayatta olacaktı. Ben dozun yüksek olduğunu söylememe rağmen dinlemediler. Çocuğumun hakkını arayacağım. Başka çocuklar böyle basit hatalar yüzünden ölmesin” diye konuştu.

ic

Zeynep’e yapılan kan sulandırıcının 10 kat fazla uygulandığı yoğun bakım servisinden verilen raporuda yansıdı. Raporda, ‘Hemşire tarafından Clexan ampül 0.7 dzm yerine 7 dzm şeklinde 10 kat yüksek dozda uygulanmış’ tespiti yapıldı. Söz konusu hastane olayla ilgili açıklama yapmazken, konuyla ilgili hastanenin idari soruşturma başlatıldığı belirtildi. Aile konuyu mahkemeye taşıyacağını ifade etti.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı