REKLAMI GEÇ

35 YILLIK KARDEŞLİK YENİLENDİ

35 YILLIK KARDEŞLİK YENİLENDİ

Denizli Belediyesi ile Hollanda’nın Almelo Belediyesi arasında 35 yıldır devam eden kardeş şehir ilişkisi, protokolle yenilendi.

/ DENİZLİHABER / 21 Ocak 2010 Perşembe, 17:42

Denizli Belediyesi Meclis Salonu’ndaki protokole, Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, yardımcıları Osman Zolan, Mustafa Ünal, Mustafa Gökoğlan, Şamil Çınar, Aytaç Turgut, Nilgün Ök, Mahmud Güngör, Hollanda’nın Almelo Belediye Başkanı Jon Hermans, başkan yardımcısı Jan Van Marke, iletişim Uzmanı Gerda Wolters ile çok sayıda meclis üyesi ve daire müdürü katıldı.

Etüt Proje Müdürü Pınar Gülmez Ağırbaş, 2 kardeş şehir arasında sürdürülen projeler hakkında bilgi verdi. Başkan Yardımcılarından Nilgün Ök de, kardeşlik ilişkisinin önemine işaret etti. Almelo Belediye Başkanı Jon Hermans, henüz 5 haftalık bir belediye başkanı olmasına rağmen, ilk ziyaretini Denizli’ye yaptığını kaydetti. 1975 yılında 2 şehir arasında kardeş şehir protokolü imzalandığını ve aradan geçen sürede birçok başarılı çalışmalar yürütüldüğünü ifade eden Hermans, ‘1975 yılında temeli atılan kardeş şehir ilişkileri Hollanda’da, örnek gösterilmektedir. İlişkilerimiz, her iki kültürün birbirini tanıması anlamında da faydalı oldu. Ziyaret öncesinde, aldığım bilgilerde, sadece 2007-2010 yıllarını kapsayan bir önceki protokolümüz çerçevesinde, 9 projenin hazırlandığını, bunlardan 6’sının uygulandığını öğrendim. Bundan da büyük mutluluk duydum. Birlikte yeni projeler yapacağız’ dedi. Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci ise kardeş şehir ilişkileri kapsamında uygulanan projelerin önemine dikkat çekti. Protokolün 2010-2012 yıllarını kapsadığını kaydeden başkan Zeybekci, ‘Her iki belediyenin 35 yılı bulan kardeş şehir ilişkisi var. O zaman doğan çocuklar şimdi yetişkin insanlar oldu. 2 şehir arasındaki ilişki ise güçlenerek devam etti. Bu kardeşlik, Hollanda Belediyeler Birliği ile Türkiye Belediyeler Birliği’nin de kardeş birlik ilişkisi kurmasına vesile oldu. Almelo nüfusunun yüzde 8’inin Türk olması, her iki şehirde de tekstil sektörünün gelişmiş olması bu kardeşliğin artarak devam etmesini sağladı. Belediye Başkanı seçildiğimde ilk ziyaretimi Almelo’ya yapmıştım. Bu kardeşliğin kurulmasında ve sürdürülmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum’ Daha sonra, Denizli ve Almelo arasındaki kardeşlik protokolü imzalandı. İmzayı Denizli Belediyesi adına başkan Zeybekci, Almelo Belediyesi adına başkan Hermans attı.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
29 Mayıs 2024 Çarşamba 15 29Çok Bulutlu
30 Mayıs 2024 Perşembe 15 28Çok Bulutlu
31 Mayıs 2024 Cuma 15 30Az Bulutlu
1 Haziran 2024 Cumartesi 18 33Az Bulutlu
2 Haziran 2024 Pazar 21 36Az Bulutlu