Bağımsızlık ateşi 100 yıldır hiç sönmedi - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Bağımsızlık ateşi 100 yıldır hiç sönmedi

Bağımsızlık ateşi 100 yıldır hiç sönmedi

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle protokol üyeleri kutlama mesajları yayınladı. 19 Mayıs 1919, Türk Milletinin hür yaşama azmi, kararlılığı ve cesareti ile başlattığı onurlu mücadelenin ilk günü olarak tarihin altın sayfalarında gururla yerini alması nedeniyle verilen mesajlarda, bu günün önemine değinildi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 19 Mayıs 2019 Pazar, 10:20

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle kentin ileri gelenleri kutlama mesajları yayınladı. 19 Mayıs 1919, Türk Milletinin hür yaşama azmi, kararlılığı ve cesareti ile başlattığı onurlu mücadelenin ilk günü olarak tarihin altın sayfalarında gururla yerini alması nedeniyle verilen mesajlarda, bu günün önemine değinildi.

HASAN KARAHAN (DENİZLİ VALİSİ)
“Türk Milletinin bağımsızlık umutlarının inanca dönüştüğü, kurtuluş ateşinin yakıldığı tarih olan 19 Mayıs 1919 Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100. yıldönümünü birlikte kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. 19 Mayıs, esareti kabul etmeyen, zulme ve zalime asla boyun eğmeyen Aziz Milletimizin varlık-yokluk mücadelesinin ilk adımıdır. Tarihimizin önemli dönüm noktalarından biri olan 19 Mayıs, Cumhuriyetimizin kuruluş müjdesi, milletimizin istiklalinin umut ışığı olmuştur.

Sevgili Gençler; güçlü ve müreffeh bir Türkiye idealini yaşatarak geleceğe taşıyacak, geleceğimizin teminatı, umudumuz ve en büyük zenginliğimiz sizlersiniz. Gençlerine güvenen, onları en iyi şekilde yetiştiren milletler ilelebet mevcudiyetlerini sürdürebilirler. Sizlerin, milli ideallerin peşinden kararlılıkla giden, milli ve manevi değerlerine sahip çıkan, vatanını seven, ahlaklı ve öz güvenli bireyler olarak yetişmeniz en büyük arzumuzdur.
Toplumsal bilinci yüksek, istiklal ve istikbale yönelik hedefleri olan, milli birlik ve beraberliğimize, geçmişimizden getirdiğimiz değerlere sahip çıkan erdemli bir nesil, geleceğini sağlam temeller üzerine inşa eden Büyük ve Güçlü Türkiye’nin en önemli güvencesidir.

Bu büyük sorumluluğun bilinci içinde olan gençlerimizin, tarihimizden ve değerlerimizden aldıkları güç ve ilhamla, ülkemizi hep birlikte daha huzurlu günlere taşımak için gayret edeceklerine inancımız tamdır.

Bu duygu ve düşüncelerle; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı kutluyor, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK başta olmak üzere, İstiklal Savaşı’mızın bütün Kahramanlarını, ülkemizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğü için canlarını seve seve veren tüm Aziz Şehitlerimizi, Kahraman Gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.”

ŞAHİN TİN (AK PARTİ DENİZLİ MİLLETVEKİLİ)
“19 Mayıs 1919 Tarihi Milletimizin kendi özgür iradesine, istiklal ve istikbaline her koşulda nasıl sahip çıktığını tüm dünyaya ilan ettiği bir dönüm noktasıdır. 19 Mayıs tarihi, dosta güven düşmana korku saldığımız, sefere çıkıp zaferi Allah’tan beklediğimiz önemli bir adımdır.‬ Kurtuluş savaşımızın ilk adımını atan ve İstiklal meşalesini Samsun’da yakan milletimiz, birlik ve beraberlik içinde cesaretle ve kararlılıkla eşsiz bir mücadele sergilemiş ve başarı elde etmiştir. Cumhuriyetimizi kurarak taçlandırılan bu zafer gücümüze güç katmıştır. Tarihine sahip çıkan, milli değerlerine bağlı her açıdan nitelikli ve donanımlı bir gençliğin ülkemizi daha iyi noktalara taşıyacağı şüphesiz aşikârdır. Bizler gençlerimize güveniyoruz.‬ Elbette gençlerimize yönelik her zaman çok önemli adımlar atıldı. Ancak AK Parti olarak bizler gençlerimize duyduğumuz güveni somut olarak ortaya koyduk. Gençlerimizin siyasette ve devlet yönetiminde daha aktif yer almalarını sağlayıp yönetime katılım oranlarını artırdık. Kurtuluş savaşını zafere taşıyan irade, cesaret ve inanç bugün hala dipdiri ve taze… Bizler o heyecanın ve o ruhun gençlerimizin gözünde ışıl ışıl parladığını çok net görüyoruz. Bu heyecan bizim geleceğe olan umutlarımızı yüceltmekte, sarsılmaz gücümüzü ayakta tutmaktadır. Geleceğimizin teminatı gençlerimizin ve milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı en kalbi duygularla tebrik ediyor, başta Gazi Atatürk, silah arkadaşları olmak üzere bu aziz topraklar için mücadele veren tüm kahramanlarımızı rahmetle ve tazimle yâd ediyorum.”‬‬

OSMAN ZOLAN (DENİZLİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI)
19 Mayıs 1919, Türk milletinin yeniden var oluşunun simgesidir. Yurdumuzun her bir köşesinde vatanı için canını seve seve vermeyi bekleyen milletimiz, Atatürk’ün Samsun’a çıkmasıyla beraber topyekun hareket etme hüviyetine evrilmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, başlattığı bu destansı mücadele ile Milli Mücadele’nin yönünü belirlemiş, adeta dünya tarihini yeniden şekillendirmiştir. Esaret altında yaşamaktansa şehit olmayı tercih eden milletimiz milli birlik ve beraberlik içerisinde hareket ederek, düşmana karşı yegane güç olmanın tarifini ortaya koymuş, esaret altında yaşayamayacağını tüm dünyaya haykırmıştır.

Sevgili gençler, atalarımızdan emanet kalan bu cennet vatanı ilelebet hür ve bağımsız yaşatmak hepimizin asli görevidir. Gençliğimiz, her zaman milli ve manevi değerlerine bağlı, çalışkan, dürüst ve yeniliklere açık bir niteliğe sahip olmalıdır. Çünkü gençlik demek gelecek demektir. Ben bu duygu ve düşüncelerle başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere milli mücadelede yer alan tüm kahramanlarımızı, bu güzel vatan uğuruna kanını akıtan tüm şehit ve gazilerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyor, geleceğimizin gözbebeği siz değerli gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramını yürekten kutluyorum.”

PROF. DR. HÜSEYİN BAĞ (PAÜ REKTÖRÜ)
“19 Mayıs 1919, Türk Milleti’nin düşmandan kurtuluşunun ilk adımının bir simgesi olup aynı zamanda bu kutlu mücadelenin mihenk taşıdır. Vatanı ve milletin istikbalini aklın ve bilimin ışığında muasır medeniyetler seviyesine taşıyacak olan Türk gençliğine emanet eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘Ey yükselen yeni nesil! Gelecek sizsiniz. Cumhuriyet’i biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz’ sözü ile de bu konuda gençlere düşen görevi açıkça belirtmiştir. Aynı zamanda, Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Gençliğe Hitabesi’nde bağımsız bir milletin olmazsa olmazlarını ifade ederek, Türk gençliğine olan güvenini ve inancını açıkça ortaya koymuştur. Bu kutlu tarihin 100. yıl dönümüne ulaşmanın gurur ve mutluluğunu yaşarken, geleceğimizin teminatı olan gençlerimize tüm imkânsızlıkların üstesinden gelerek bir devlet ortaya çıkaran Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, aziz şehitlerimizi ve onların verdiği takdire şayan mücadeleyi her daim hatırlamak ve yeni nesillere anlatmak bizlerin asli ve öncelikli görevlerinden biridir.

Pamukkale Üniversitesi olarak bizler; aklın ve bilimin çizgisinde, çağın teknolojileri ve yenilikleri doğrultusunda yeni nesillerimizi, ulusal ve uluslararası düzeyde teknoloji, bilim, sanayi, kültür, sanat ve spor gibi birçok alanda ülkesini ve milletini müreffeh kılan gençler olarak yetiştirmek amacındayız. Tüm bu duygu ve düşüncelerle 19 Mayıs 1919’un 100. yıl dönümünde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızı en kalbi duygularla kutlarken, bu vatan ve bayrak uğruna canlarını feda etmiş tüm şehitlerimizi rahmet ve saygıyla anıyorum.”

MÜJDAT İLHAN (DENİZLİ BAROSU BAŞKANI)
“19 Mayıs 1919, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün tarihimizin en karanlık ve ümitsiz günlerinde Samsun’da milli mücadeleyi başlattığı, ulusal egemenliğin başlangıç günüdür. 19 Mayıs, yeni Türk devletinin kuruluş mücadelesindeki inanç, azmi ve cesareti gösteren ilk günüdür. Atatürk, gençlere inandığı ve güvendiği için Samsun’a çıktığı milli mücadelenin bu ilk gününü Türk Gençliğine bayram olarak armağan etmiş, ilelebet yaşayacak cumhuriyetimizi de miras bırakmıştır. Bizler de, 100 yıl önce olduğu gibi aynı inançla, O’nun gösterdiği yolda, ilke ve devrimleriyle, Cumhuriyetimizin temel değerleriyle sonsuza dek yürümeye devam edeceğiz.

Ulusumuzun kurtuluş meşalesinin yakıldığı tam yüz yıl önce 19 Mayıs 1919 tarihi, bizlere birlik ve beraberlik, mücadele ve dayanışma ruhunun güzelliğini yaşamayı, dik durmayı ve boyun eğmemeyi, tüm dünyaya sesimizi duyurmayı, Ulu Önder Atatürk’ün izinde yürüyecek yüzlerce nesiller yetiştirmeyi gösterdi. Sadece 100 yıl değil, yüzlerce yıl da ‘Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa …’ etmeyi gösterecektir.

Denizli Barosu olarak, Milli mücadelemizin 100. Yılında 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramınızı kutluyor, başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, milli mücadele kahramanlarımızı ve bu vatan için canlarını feda eden aziz tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz.”

ŞENİZ DOĞAN (MERKEZEFENDİ BELEDİYE BAŞKANI)
“100. yılını kutladığımız 19 Mayıs 1919 tarihi, kurtuluş mücadelemizin dönüm noktalarından biridir. Milletimiz, memleketin dört bir yanındaki işgallere karşı halk direnişi gösteriyordu. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a adım atarak kurtuluş yolunu açtı. Bu adım, milli mücadele zaferinin, bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasının ve devrimlerle birlikte çağdaş hayatın ilk adımıdır. Bu kutlu gün, ülkemizde Gençlik ve Spor Bayramı olarak da kutlanıyor. Atatürk, ‘Ey yükselen yeni nesil! Gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk, onu sonsuza kadar yaşatacak olan sizlersiniz’ diyerek Türk gençliğine olan güvenini dile getirmiştir. Bizler de sorumluluk sahibi olan, kendisine emanet edilen Cumhuriyete sahip çıkan gençlerimize inanıyoruz. Yüz yıl önce yenilmedik, yüz bin yıl geçse de yenilmeyeceğiz. Ata’mızın izinde her yaştan, tüm gençlerin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun. Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.”

AVNİ ÖRKİ (PAMUKKALE BELEDİYE BAŞKANI)
“19 Mayıs, Türk Milleti’nin bağımsızlık yolunda Samsun’da yakılan özgürlük meşalesi, bağımsızlık yolunu aydınlatan ışık olmuştur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşlarının ve Türk Milleti’nin milli mücadele ruhuyla bir destan yazılmış, Türkiye Cumhuriyeti Devleti tüm dünyaya bağımsızlığını kabul ettirmiştir. Gazi Mustafa Kemal’in gençlere emanet ettiği bu önemli günün 100. yılına ulaşmanın gururu ve coşkusunu yaşıyoruz. Türk gençliği, kendisine emanet edilen bu vatanı, bu toprakları ilelebet koruyacağına ve daha da ileriye taşıyacağına inancımız tamdır. Bizler, gençlerimizin geleceğimizin teminatı olduğunu biliyor ve bu düşüncelerle Pamukkale Belediyesi olarak eğitime büyük önem veriyoruz. Her zaman gençlerimizin yanında yer almaya devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyeti’mizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ile İstiklal Mücadelemizin tüm kahraman şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimizi minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz. Cumhuriyetimizi ilelebet payidar kılacak umudumuz gençlerimizin de Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum.”

MUSTAFA ŞEVİK (BULDAN BELEDİYE BAŞKANI)
“Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışıyla başlayan Türk Milleti’nin bağımsızlık destanının başlangıcı olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100.yılının haklı gururunu yaşıyoruz. 19 Mayıs’ta, bağımsızlık ve özgürlük savaşının fiilen başladığı gündür. 19 Mayıs, Türk Ulusunun da uyanışı olmuştur. Mustafa Kemal Atatürk’ün gençlere armağan ettiği bu anlamlı günde, tüm gençlerimizin ve milletimizin Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyor, başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını ve Kurtuluş Savaşı kahramanlarını, tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyor, tüm Buldanlı hemşerilerimin bu anlamlı bayramını kutluyorum.”

MAHİR AKBABA (CHP İL BAŞKANI)
“Şan ve şereflerle dolu tarihimizin önemli dönüm noktalarından, ulusal bağımsızlığımızın temellerinin atıldığı 19 Mayıs 1919’un 100. yıldönümü kutlu olsun. Bu bayram, Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk Gençliğine verdiği değerin ve duyduğu güvenin ifadesidir. Gençliğe hitabını bu günde yaparak, sonsuza kadar yaşaması için kurduğu Cumhuriyet’i Türk Gençliğine emanet etmiş ve muhtaç olduğu kuvvetin damarlarındaki asil kanda mevcut olduğunu söyleyerek gençliği güçlendirmiş ve onurlandırmıştır. Hiçbir hitabet, bunun kadar gerçekçi, bunun kadar umut verici, bunun kadar cesur, bunun kadar aydınlık olamaz ve bu ölçüde kesinlik taşıyamaz. Bu nedenledir ki; bu hitap gençliğin kanına ve ruhuna sinerek ölümsüzleşmiştir. Atatürk’ün ilkeleri ve öğütleri, işte bu nedenle sonsuza kadar yaşayacaktır. Bundan hiç kimselerin şüphesi olmasın. Ülkemizi bölmek ve yıkmak isteyenlerin bütün çaba ve girişimleri, bu hitabın oluşturduğu çelikleşmiş irade önünde başarısız olacaktır. Atam müsterih uyu; Türk Gençliği verdiği sözü yerine getirmekte kararlıdır. Cumhuriyetimiz sonsuza kadar yaşayacaktır. Ne mutlu Türküm diyene…, Ne mutlu böyle bir gençliğe sahip olan Türk Ulusu’na…”

YUSUF GARİP (BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ MHP GRUP BAŞKANVEKİLİ)
“19 Mayıs 1919’un 100. yıl dönümüne ulaşmanın coşku ve heyecanını yaşıyoruz. 100’ncü yıl coşkusu tüm yurda yayılmış durumda. 7 düvelin üzerimize gelerek vatanımızı, kanımızla suladığımız Anadolumuzu kuşattığı o süreçte, 19 Mayıs günü Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Samsun’da özgürlük meşalesi yakılmıştır. Kahraman milletimizin tek yürek olarak giriştiği Milli Mücadele sonucunda zaferle taçlanmıştır. 19 Mayıs, Türk ulusunun bağımsızlığına sahip çıktığının kanıtıdır. Atatürk’ün Türk Gençliğine olan güvenini kurduğu cumhuriyeti gençlere emanet ederek göstermiştir. Türk Gençliği, 19 Mayıs ruhuyla birlikte istiklalimize, istikbalimize ve cumhuriyetimize ilelebet sahip çıkacaktır. Bu vesileyle Türk Milletinin bağımsız ve özgür yaşama kararlılığının bir göstergesi olan Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor, Mustafa Kemal Atatürk’ü, Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ve minnetle anıyorum.”

MÜJDAT KEÇECİ (DENİZLİ SANAYİ ODASI BAŞKANI)
“19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Atatürk’ ün Samsun’a attığı ilk adım hem bir kurtuluş mücadelesinin başlangıcı hem de modern Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanına giden sürecin ilk adımıdır. 19 Mayıs, millete olan inancın adıdır. 100 yıl önce Mustafa Kemal, Samsun’a çıkıp Milli Mücadele bayrağını açıp özgürlük ateşini yakmasaydı, milletçe tarih sahnesinden silinecek, egemenlik ve bağımsızlığımızı kaybedecektik. Her zaman geleceği genç fikirlerde gören Mustafa Kemal Atatürk, bu özel günü gençlere armağan etmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 19 Mayıs’ı gençlerimize armağan etmesi, ülkemizin geleceğinin gençlerin omuzlarında yükseleceğine açık bir işarettir. Gençliğimiz ülkemizin, inancımızın ve hedeflerimizin temsilcisidir. Biliyoruz ki gençlerimiz, Türkiye’nin geleceği, yarınlarımızın teminatıdır. Gençlerimizin de eğitim ve bilimin ışığında bizlerden aldıkları bayrağı çok daha yukarıya taşıyacağına inanıyorum. Bu duygu ve düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramının 100. yıl dönümünü kutluyor, başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm şehit ve gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum.”

İBRAHİM TEFENLİLİ (DENİZLİ TİCARET BORSASI BAŞKANI)
“100. yıl dönümünü büyük bir gurur ve sevinç ile kutladığımız 19 Mayıs, sayısız zaferlere sahip olduğumuz şanlı tarihimizdeki en önemli günlerinden biridir. İşgal altındaki vatanımızı kurtarmak için 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk istiklal mücadelesi yolunda ilk adımı atarak milletimizin en büyük umudu olmuştur. O gün Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının başlattığı mücadele bugün geldiğimiz noktanın yolunu açmıştır. Ayrıca, istikbalin gençlerde olduğunu düşünen Atatürk, bu önemli günü gençlere armağan ederek onlara verdiği değeri ve onlara olan güvenini göstermiştir. İnanıyorum ki, değerli gençlerimiz çalışarak, üreterek, vatanına ve milletine sahip çıkarak Atalarımızın mirasını ileri taşıyacak, kalkındıracaktır. Bu duygu ve düşünceler ile gençlerimizin ve milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını en samimi duygularımla kutluyor, başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, İstiklal Mücadelesinin içerisinde var olan tüm kahramanlarımızı, vatanımız uğruna canını ortaya koyan aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.”

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı
 

Belediye Başkanı

Osman ZOLAN

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı

Genel Sekreter

Mustafa ÜNAL

Denizli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
15 Eylül 2019 Pazar 15 28Az Bulutlu
16 Eylül 2019 Pazartesi 16 29Az Bulutlu
17 Eylül 2019 Salı 17 30Az Bulutlu
18 Eylül 2019 Çarşamba 17 30Az Bulutlu
19 Eylül 2019 Perşembe 17 30Az Bulutlu

Denizli Harita

denizli-side

http://adres.denizli.bel.tr/

Büyükşehir Rehber

Adres Denizli Büyükşehir Belediyesi, Altıntop Mah. Lise Cad. No:2 PK:20100
Tel: +90 (258) 280 20 20
Tel: +90 (258) 265 21 37
Sms: +90 (258) 265 21 37
Fax: +90 (258) 280 29 99
Mail: denizli@denizli.bel.tr

http://denizli.bel.tr/

/denizlibuyuksehirbld

Büyükşehir İlçe İrtibat

ACIPAYAM - 0541-612 33 38

SERİNHİSAR - 0541-672 70 64

KALE VE BEYAĞAÇ - 0541-612 33 44

TAVAS - 0549-541 23 30

SARAYKÖY VE BABADAĞ - 0533-667 39 41

BULDAN - 0541-672 70 16

ÇİVRİL VE BAKLAN - 0533-733 25 73 0549-744 58 82

ÇAL VE BEKİLLİ - 0549- 747 33 58

BOZKURT VE ÇARDAK - 0549-541 23 26