REKLAMI GEÇ

Bakıra resimlerle hayat veriyor

Bakıra resimlerle hayat veriyor

Mesleğini bakırla bütünleştiren Denizlili Berrak Demirer, resimleri bakır levhalara işleyerek, tablo güzelliğinde eserler yaratıyor.

Büşra Kuru / DENİZLİHABER / 17 Temmuz 2014 Perşembe, 13:04

Unutulmaya yüz tutan onlarca meslekten birisi de bakırcılık. Çelik, porselen ve benzeri mutfak eşyalarının yoğun olarak kullanılmaya başlanmasıyla birlikte bakırdan yapılan tabak ve tencere gibi ürünlere ilgi azaldı. Buna bir de kalaycı bulma problemi eklenince, bakır mutfak eşyaları neredeyse nostalji oldu. Ayakta kalmaya çalışanlar da hediyelik eşya ve benzeri üretimlerle yolunu devam ediyor.

Bir dönem ritmik bir şekilde yükselen çekiç seslerinin artık duyulmaz olduğu Bakırcılar Çarşısı’nda faaliyet gösteren birkaç işyerinden birisi de Şefik Demirer’e ait. Demirer, atölyesinde Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu olan eşi Berrak Demirel ile birlikte çalışıyor.

Resim öğretmenliği yapan Berrak Demirer, boş zamanlarında eşine ait atölyeye gelerek, bakır levhalara portre ve farklı çizimler yaparak, süs eşyaları ile tablolar hazırlıyor. İki çocuk annesi Berrak Demirer, ustaca işlediği işlediği figür ve desenleri bakır üzerinde birer sanat eserine dönüştürerek, çarşıya gelen ziyaretçilerin beğenisine sunuyor.

Hocası Omur Türker sayesinde bakır rölyef işleme sanatına alıştığını belirten Demirer, “30 yıldır eşimle beraber bakır işleme sanatıyla uğraşıyorum. Mesleğim resim öğretmenliği ama boş zamanlarımda eşime ait atölyeye gelip çalışıyorum” dedi.

BAKIRCILAR ÇARŞISI’NA RENK KATTI
Bakırcılık mesleğinde bir kadının çalışma yapmasının ilgi çektiğini anlatan Demirer, “Bayanlar tarafından takdirle karşılanıyor. Bakırcılar Çarşısı’na renk geldiğini düşünüyorum. Bir bayanın bakırı sanatın bir başka dalıyla bütünleşmesi eski bakır ustaları tarafından destek görüyor. Bakırcılar Çarşısı’nda hava değişti. Önce yadırgayanlarda oldu, alay bile edildi. Ama daha sonra alıştılar ve saygı duymaya başladılar. Bu işi sevdiğim için bakırcılar çarşısında rahatlıkla çalışıyorum” diye konuştu.

“STRESTEN UZAKLAŞTIRIYOR”
Bakır sanatını keyif alarak icra ettiğini, eser ortaya çıktığında kelimelerle ifade edilemeyecek mutluluğu yaşandığını kaydeden Berrak Demirer, “Sanatla uğraştığım için, stres varsa da kayboluyor. Stresten uzaklaşıyorum. Bu işlerle uğraşarak hastalığımı bile unutuyorum” ifadesini kullandı.

BAKIR ARTIKLARINDAN DA SANAT YAPIYOR
Son zamanlarda bakırdan Atatürk portrelerine ağırlık verdiğini söyleyen Demirer, “Atatürk portrelerini yaparken çok mutlu oluyorum. Ailece Atatürk hayranıyız. Ayrıca bakır artıklarını değerlendirerek değişik çalışmalar yapmaktayım. Bu arada granit mermerden portre çalışmalarıma da hız verdim. Çekiç darbeleriyle mermere (puantizm) tekniğiyle çalışmaktayım. Tonlamalar yaparak çalışıyorum” dedi.

ESKİ BAKIRLARA DEKORATİF SÜSLEMELER
Kişinin sanatı ile bütünleşmesi için özverili çalışılması gerektiği vurgulayan Demirer, eski bakırlar işlerle ilgili araştırmalar yaptıklarını, hangi malzemelerin nasıl kullanıldığını incelediklerini, elde ettikleri bilgiler ışığında da dekoratif süslemeler yaptıklarını belirtti.

“YETERİ KADAR DEĞER VERİLMİYOR”
Bakırcılık sanatına ve bakırcılık sektörüne destek verilmesini isteyen Demirer, “Çırak bulmak mümkün değil. Bu sanat cazip gösterilerek çalışmak isteyenler bu alana yönlendirilmelidir. Başka uluslar bu tür sanatlara önem veriyor, ancak bizde yeteri kadar değer bulmuyor. Hevesi olan el sanatlarıyla uğraşsın” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
13 Haziran 2024 Perşembe 26 43Sıcak
14 Haziran 2024 Cuma 26 41Sıcak
15 Haziran 2024 Cumartesi 23 37Sıcak
16 Haziran 2024 Pazar 20 39Sıcak
17 Haziran 2024 Pazartesi 22 40Sıcak