REKLAMI GEÇ

Zolan: “Denizli halkı duruşunu gösterdi”

Zolan: “Denizli halkı duruşunu gösterdi”

15 Mayıs Milli Mücadele Günü nedeniyle bir mesaj yayımlayan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, 98 yıl önce milli mücadele ateşini yakan Denizli halkının bu duruşunu 15 Temmuz’da da tüm dünya gösterdiğini vurguladı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 15 Mayıs 2017 Pazartesi, 10:37

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, 15 Mayıs Milli Mücadele Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Başkan Zolan, “Denizli, 15 Mayıs 1919’da İzmir’in işgalinden 4 saat sonra Müftü Ahmet Hulusi Efendi önderliğinde Bayramyeri Meydanı’nda bir araya gelerek, işgale karşı koyan ilk şehirlerin başını çekmiştir. Atalarımız, ülkemizi işgal eden düşmanlara karşı verdiği milli mücadele destanı ile şehrimizin düşman postalları ile çiğnenmesine müsaade etmemişlerdir. Milletimiz göstermiş olduğu bu milli mücadele ruhu ile mazlum halklara umut olmuş, bu büyük mücadele için atılan ilk adımlardan birinin ilimizde olması ise bizim için ayrı bir gurur kaynağı olmuştur” dedi.

Denizli halkının 98 yıl önce yaşadığı o tarihi günde koşulsuz bir bütün olduğunu anlatan Başkan Zolan, “Müftü Ahmet Hulusi Efendi’nin Denizli Sancağını alarak, Bayramyeri Meydanı’nda toplanan halka ‘Elinizde hiçbir silahınız olmasa dahi üçer taş alarak düşman üzerine atmak suretiyle mutlaka fiili mukabelede bulununuz…’ diyerek milli mücadele ruhunun en büyük ateşleyicisi olmuştur” dedi.

98 yıl önce milli mücadele ateşini yakan Denizli halkının bu duruşunu 15 Temmuz’da da tüm dünya gösterdiğini vurgulayan Başkan Osman Zolan, şunları kaydetti:

“Milli mücadele ateşinin 15 Temmuz’da da sönmediğini gösteren Denizli halkı, darbe girişiminden kısa bir süre sonra 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanını doldurarak demokrasisine ve seçilmişlerine sahip çıkmıştır. Atalarının yaptığı gibi ellerinde silah olmadığı halde canlarını siper eden ve demokrasi nöbetlerinde her gece ülkesine sahip çıkan vatandaşlarımız yine bir destan yazmıştır. Bu vesileyle başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal mücadelemizin tüm kahramanlarına ve bu vatan için canını hiçe sayan tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, minnet ve şükranla anıyorum.”

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
21 Haziran 2024 Cuma 23 42Sıcak
22 Haziran 2024 Cumartesi 24 41Sıcak
23 Haziran 2024 Pazar 25 43Sıcak
24 Haziran 2024 Pazartesi 26 44Sıcak
25 Haziran 2024 Salı 26 43Sıcak