REKLAMI GEÇ

Büyükşehir Kale’nin kanayan yarasına neşter vurdu

Büyükşehir Kale’nin kanayan yarasına neşter vurdu

Denizli Büyükşehir Belediyesi DESKİ’nin Kale ilçesinde hayata geçirdiği ve bölgenin uzun yılardır kanayan yarasına çözüm olan Kale Atık Su Arıtma Tesisi törenle hizmete girdi. Vatandaşların ihtiyaçları doğrultusunda çalışarak, çevre yatırımlarına devam ettiklerini vurgulayan Başkan Osman Zolan, “Çevre bizim gözbebeğimiz” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 7 Haziran 2022 Salı, 10:56

Çevre yatırımları ile örnek projelere imza atan Denizli Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında Kale İlçesi’nde yapımını tamamladığı Kale Atık Su Arıtma Tesisi’nin açılış törenini gerçekleştirdi.

Açılış programına Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Kale Belediye Başkanı Mehmet Salih Sağınç, Büyükşehir DESKİ Genel Müdürü Niyazi Türlü, Genel Sekreter Yardımcıları Ali Aydın, Seval Gebeş, Serhat Akbulut ile Ömer Faruk Özer, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürü Mehmet Fatih Namık Öztürk, AK Parti İl Başkanı Yücel Güngör, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürü Öztürk açılış töreninde, Türkiye Çevre Haftası’nda böylesine önemli bir tesisin kazandırılmasında emeği olan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ve tüm ekibine teşekkür ederek, tesisin hayırlı ve uğurlu olmasını diledi.

“TAVAS OVASI KİRLİLİKTEN KURTARILDI”
Kale Belediye Başkanı Mehmet Salih Sağınç ise, Denizli’nin büyükşehir olmasıyla birlikte tüm ilçelerde hizmet yağmurunun başladığını belirtti. Altyapı çalışmalarının 2014 sonrası ilk olarak Kale ilçesinde başlatıldığını ifade ederek, Başkan Osman Zolan’a teşekkür eden Sağınç, “2014’te başlayan o yolculuk hız kesmeden devam ediyor. Kale’nin yıllarca kanayan yarası olan temiz suyu Altınova’dan alıp, kirletilmiş suyu geri Tavas Ovası’na veriyorduk. Sağ olsun Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Büyükşehir DESKİ yıllarca ilçemize hizmet edecek olan bu arıtma tesisini inşa etti. Tavas Ovası’nı kirlilikten kurtardılar, kendilerine bu güzel yatırım için çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“‘DENİZLİMİZDE NE VARSA İLÇELERİMİZDE DE OLACAK’ DEMİŞTİK”
Türkiye’nin çevre hassasiyeti konusunda son 20 yılda büyük bir atılım gerçekleştirdiğini anlatan Başkan Osman Zolan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, çevre yatırımlarına hız kesmeden devam ettiklerini söyledi.

2014 yılında büyükşehir statüsüne kavuşulmasının ardından Kale ilçesine yaptıkları ziyarette kendilerine iletilen en önemli sorunu çözdükleri için mutlu olduklarını ifade eden Başkan Zolan, “En büyük sorun buradan temiz su alınıp bu ovaya kirli su verilmesi ile ilgili şikayetti. O gün bize bunun yapılamaz olduğu anlatılmıştı. ‘Ovada tütün diken insanlarımız Kale’nin atığıyla yüz yüze geliyor, insanlar o kokuyla çalışıyor’ diye sıkıntıları anlatmışlardı. Biz o gün notumuzu aldık. Büyükşehir olarak çıktığımız yolda ‘Denizli’mizde ne varsa ilçelerimizde de olacak’ demiştik. Herkese hizmet edeceğiz, herkesi kucaklayacağız diye söz vermiştik. İşte bugün atık su arıtma tesisimizi faaliyete alıyoruz. Şimdiden hayırlı ve uğurlu olsun” diye konuştu.

“ÇEVRE BİZİM GÖZBEBEĞİMİZ”
Çevre konusunda hassasiyetle çalıştıklarını ve yarınlara daha yaşanabilir kent bırakmak adına pek çok çalışma ve yatırım gerçekleştirdiklerini anlatan Başkan Zolan, hayata geçirdikleri Tavas Katı Atık Bertaraf Tesisi ile Kale, Beyağaç, Tavas, Serinhisar ve Acıpayam’da vahşi depolamanın önüne geçtiklerini hatırlattı. Yenilenebilir enerji kaynaklarının öneminden bahseden Başkan Zolan, “Çevre bizim gözbebeğimiz. İnsan hayatını korumak, çocuklarımızın ve geleceğimizin yaşamının daha rahat sürmesini sağlamak ve tüm canlılar için çevre ile uyumlu yolumuza devam etmemiz gerekiyor” dedi. Başkan Zolan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ve Enerji Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in katkı ve destekleriyle Kale’ye doğalgaz geleceğini de müjdeledi. Konuşmaların ardından Kale Atık Su Arıtma Tesisi’nin açılışı yapıldı. Başkan Zolan ve beraberindekiler tesiste incelemede bulundu.

SULAMA SUYU STANDARTLARINDA ARITMA
Denizli Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DESKİ) Genel Müdürlüğü tarafından hizmete alınan ve toplam kapasitesi 30 bin kişilik olan tesisisin 13 bin kişilik ilk kademesinin günlük ortalama 2.425 metreküp, 17.000 kişilik ikinci kademesinin ise günlük ortalama 3.172 metreküp suyu arıtacağı ifade edildi. Betonarme biyolojik atıksu arıtma tesisi olarak inşa edilen Kale Atık Su Arıtma Tesisi’nin atık suları sulama suyu standartlarını sağlayacak şekilde arıtacağı belirtildi.

Atık suyun fiziksel arıtma, ileri biyolojik arıtma ve dezenfeksiyon işlemlerine tabi tutulacağı ardından bu atık sudan azot, fosfor, organik karbon ve zararlı organizmaların giderimi yapılarak deşarj edileceği bildirildi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
20 Temmuz 2024 Cumartesi 27 41Sıcak
21 Temmuz 2024 Pazar 25 42Sıcak
22 Temmuz 2024 Pazartesi 27 42Sıcak
23 Temmuz 2024 Salı 26 41Sıcak
24 Temmuz 2024 Çarşamba 25 39Sıcak