REKLAMI GEÇ

Camiden önce kilise vardı

Camiden önce kilise vardı

İstiklal Mahallesi’ndeki camininin yerinde daha önce bir kilise bulunduğu, daha sonra camiye dönüştürüldüğü ve Müslümanların bir süre burada namaz kıldığı öğrenildi.

Büşra Kuru / DENİZLİHABER / 28 Aralık 2014 Pazar, 12:51

İstiklal Mahallesi Muhtarı 80 yaşındaki Şükrü Özbek, bir dönem Rum kökenlilerin yaşadığı bu bölgeyle ilgili dikkat çeken bir bilgiyi Denizlihaber ile paylaştı. Özbek, bugünkü İstiklal Camisi’nin yerinde 1940’lı yıllarda Ermeni Kilisesi’nin bulunduğunu söyledi.

denizli-istiklal-cami-kilise-ic

Türkiye ile Yunanistan arasındaki mübadelenin ardından İstiklal Mahallesi’ne muhacirlerin yerleştiğini anımsatan Özbek, “1945’li yıllarda bugünkü İstiklal Camisi’nin bulunduğu alanda Ermeni kilise vardı. Kilise içinde namaz kılınıyor, ibadet ediliyordu. Ancak daha sonra alan dar gelmeye başladı. Sonrasında devlet kiliseyi satılığa çıkardı ve Kızılhisarlı İlyas adında kişi satın aldı. Daha sonra da kilise yıkılıp, yerine İstiklal Camisi yapıldı” dedi.

TÜRK GELENEK GÖRENEKLERİNE GÖRE GÖMÜLDÜ
Kilisenin yıkımı aşamasında mezar bulunduğunu da ifade eden Özbek, “ Mezardan gelinliğiyle gömülmüş bir kızı çıkardık. Ermeni ya da Rum olabilir. O zamanki Müftüğe haber verdik. Buradan alınıp Türk geleneklerine göre, İlbade Mezarlığı’na gömdük” diye konuştu.

denizli-istiklal-cami-kilise-ic-1

CAMİNİN TARİHİ GELECEK NESİLLERE AKTARILACAK
İstiklal Mahalle Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Adil Yazır ise, “Camimiz1958 yılında yapıldı. Daha öncesinde orada bir kilise varmış ve içerisinde namaz kılıyorlarmış. Daha sonra kilise yıkılıyor. Bu camimiz bizim 70 cm taş duvar üzerine yapılmış. Birinci kat bitiminin ardından o katta namaz kılınmaya başlanmış” dedi.

Yazır, caminin tarihini gelecek kuşaklara aktaracak bir çalışma yürüttüklerini de belirterek, “ Eskiden buraya kamyon ve araba giremediği için, beton taşlar at arabasıyla ve el arabalarıyla taşınmış. Bizde tarihçesi bu kadar önemli olan camimizin geçmişiyle ilgili bilgi derliyoruz. 80 yaşın üstündeki tüm vatandaşdaşlarımızla konuşup, buranın tarihini netleştirdikten sonra özet şeklinde caminin girişinde tabelada yazacağız” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

isa   -  Bağlantı 28 Aralık 2014, 14:14

İstiklal ilkokulununda geçmişini bi araştırsalar ordanda bişeyler çıkar. 89 yılında okurken bahçesinden insan kemikleri çıkmıştı. Birde bu okulun adını niye değiştiriyolar anlamam.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
18 Haziran 2024 Salı 24 41Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
19 Haziran 2024 Çarşamba 25 41Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
20 Haziran 2024 Perşembe 24 42Sıcak
21 Haziran 2024 Cuma 23 41Sıcak
22 Haziran 2024 Cumartesi 24 40Sıcak