REKLAMI GEÇ

Çürüksu Menderes’teki yaşamı da çürütüyor

Çürüksu Menderes’teki yaşamı da çürütüyor

Bir zamanlar Denizli Ovasının hayat damarı olan Çürüksu çayındaki tehlikeli kirlenme, doğal hayatı yok etmeye devam ediyor. Denizli sanayi atıklarının yol açtığı su kirliliği sadece Çürüksu ile sınırlı kalmayıp temiz akan su kaynaklarıyla birleşerek onları da kullanılmaz hale getiriyor.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 23 Ekim 2014 Perşembe, 13:09

Denizli Haber’in özgün içeriklerinden “Ölmeye Yatan Nehir” ekibi, Çürüksu çayında devam eden gezilerinde çayın kirlilik sorununu gündeme taşıyor.

İlk gün gezilerinde çayın sanayi bölgesi üzerinde gezen ekip, suyun tehlikeli sanayi atıkları tarafından nasıl kirletildiğine tanık oldu. Ovaya su taşıyan iki önemli koldan biri olan ve Honaz yönünden temiz olarak akan Sarıçay’ın Pınarkent açıklarında Çürüksu’yla birleşerek nasıl kullanılmaz hale geldiğini saptadı. Nehrin Ovaya doğru akışı boyunca doğrudan bağlanan atık su kimyasallarının suya karışarak akışını belgeledi.

ic-mustafa-duran

Organize sanayi bölgesindeki tehlikenin boyutlarını fotoğraflayan ekibimiz, doğal hayatı yok eden kirlilik sorunu ile ilgili olarak, Çevre ve Su Araştırmaları Derneği Başkanı Prof.Dr. Mustafa Duran’ın görüşlerini aldı.

Sarıçay, Çürüksu birleşme noktasında incelemeler yapan Mustafa Duran, çayın kirliliğinin asıl olarak sanayi atıklarında kaynaklandığını belirtti.

Suda hiçbir canlı organizmanın yaşamadığını vurgulayan Prof. Dr. Duran, “Biz çevre ve Su Araştırmaları Derneği olarak buradayız. Çürüksu çayı esas itibariyle Denizli Organize Sanayinin atıklarını almakta ve bu kanalla Menderes nehrine ulaştırmaktadır. Çürüksu çayının bu bölgesinde maalesef hayvan ya da herhangi bir canlı yaşamamaktadır. Kimyasal ölçüm sonuçlarında canlıların yaşaması için bu suyun uygun olmadığını görüyoruz. Menderes nehrini temel olarak kirleten kollardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Renginden de anlaşılacağı gibi içerdiği yoğun partiküler maddeler, kimyasal maddelerin yaşam için uygun olmaması sebebiyle herhangi bir canlıyı ne yazık ki tespit edemiyoruz. Çevrede hayvan yetiştirenlerin ve çobanların şikayetleri de biz,m bu saptamamızı doğrulamaktadır. Suya dokunan ya da içen hayvanların neredeyse tümünün düşük yaptığı veya hastalandığı bilgisi bize sıkça ulaşan bilgiler arasındadır” dedi.

Konu ile ilgili olarak hem dernek, hem de üniversite düzeyinde çalışmalar yaptıkları bilgisini veren Prof.Dr.Mustafa Duran, “bizlerin bu konuda yaptırım imkanı yok. Biz sadece suyun dönemler içindeki kirliliğini izliyor ve gerekli mercileri bilgilendiriyoruz” açıklamasını yaptı.

ANONS

Büyük Menderes Nehri havzasını özgün içerikte bir gezi yazılarına dönüştüren “Ölmeye Yatan Nehir” dizisi, önümüzdeki haftalarda Çürüksu(Lycos) Ovası ve Çürüksu Çayının Büyük Menderes bağlantısını izlemeye devam edecek.

Yorumlar

ANIL   -  Bağlantı 24 Ekim 2014, 13:09

Bu çevre bizim, hepimizin. Kirletenler biliniyor da her ne hikmetse görmezden geliniyor.

CEYCEY   -  Bağlantı 23 Ekim 2014, 16:22

DENİZLİHABER GAZETESİ OLARAK ÇEVREYE DUYARLILIĞINIZ VE DOĞAL HAYATI KORUMA ÇABALARINIZDAN DOLAYI SİZE TEŞEKKÜR EDERİM.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
15 Temmuz 2024 Pazartesi 24 38Sıcak
16 Temmuz 2024 Salı 23 40Sıcak
17 Temmuz 2024 Çarşamba 26 40Sıcak
18 Temmuz 2024 Perşembe 26 41Sıcak
19 Temmuz 2024 Cuma 26 42Sıcak