REKLAMI GEÇ

Deniz kaplumbağaları sempozyumda ele alınacak

2. Ulusal Deniz Kaplumbağaları Sempozyumu, Dalyan’da, 25-27 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

/ DENİZLİHABER / 24 Ekim 2007 Çarşamba, 00:00

Ulusal Deniz Kaplumbağaları Sempozyumu’nun ikincisi için hazırlıklar tamamlandı. Çevre ve Orman Bakanlığı’nın koordinasyonunda çalışmalarını yürüten Deniz Kaplumbağaları Bilim Komitesi üyelerinin teknik katkısı ve Dalyan Belediyesi’nin desteğiyle düzenlenen 2. Ulusal Deniz Kaplumbağaları Sempozyumu, 25-27 Ekim tarihleri arasında Muğla-Dalyan’da gerçekleştirilecek. Sempozyum, deniz kaplumbağalarının ve onlarla aynı yaşam ortamını paylasan canlıların yaşam ortamlarının sorumlu kullanımına ve korunmasına yardımcı olacak bilimsel araştırma sonuçlarının, politikaların, örgütlenmelerin ve ilgili diğer etkinliklerin paylaşılarak, geleceğe yönelik koruma ve araştırma programlarına uygulanabilir yol haritası çıkarılmasına yardımcı olmayı amaçlıyor. Sempozyum Yürütücüsü-Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yakup Kaska, sempozyumun yalnızca Caretta Carettaları değil, diğer türleri de ön plana çıkaracak bir özellik taşıdığını söyledi. Akademik hayatının tamamını deniz kaplumbağaları üzerine geçirdiğini belirten Doç. Dr. Yakup Kaska, deniz kaplumbağalarının çok ilginç özellikleri olduğunu, pek çok kişinin bunları bilmediğini, Caretta Caretta denilince deniz kaplumbağalarının hepsinin adı zannedildiğine dikkat çekiyor. Doç. Dr. Kaska, “Caretta Caretta, 8 deniz kaplumbağası türünden biridir. Örneğin ( Chelonia mydas) yeşil kaplumbağa diye bilinen bir tür de var. 8 deniz kaplumbağası türünden ikisi Türkiye sahillerinde yuva yapıyor. Dolayısıyla bu sempozyum diğer türleri de hatırlatacak, ön plana çıkaracak bir özellik taşıyor. Deniz kaplumbağalarının biyolojileri, özellikleri, ilginç yönleri; Türkiye ve Akdeniz ülkelerinden bilim insanlarının katılımıyla gerçekleşecek sempozyumda masaya yatırılacak. 250’ye yakın akademisyen 3 gün sürecek sempozyumda, deniz kaplumbağalarının neslinin tükenmemesi, alınması gereken önlemler konularını tartışacak. Sempozyumda iki çalıştay da yapıyoruz. Kumsallarımız, sorunlar ve çözüm önerilerini konuşacağız. Katılımcıların büyük bölümü de bakanlıktan. Yetkililer, Dalyan Belediyesi, dernekler, sivil toplum örgütü temsilcileri bir arada çalışarak çözüm üretecek” dedi.

Kaska, Türkiye’de bugüne kadar, yaralı deniz kaplumbağalarının tedavisinin yapılacağı bir merkez olmadığını, sempozyum sonunda böyle bir merkezin hayata geçirileceğini de müjdeledi. Doç. Dr. Kaska, bu sempozyum sayesinde, Türkiye’de deniz kaplumbağaları alanında yapılan çalışmaların ulusal ve Akdeniz başta olmak üzere uluslararası arenada tanıtımının yapılacağını da sözlerine ekledi. İnsan faktörünün de etkisiyle nesli tükenmeye yüz tutan deniz kaplumbağaları ile ilgili sempozyumda, KKTC, İtalya, Yunanistan’dan katılımcılar da yer alacak.

Deniz kaplumbağaları ve yasam ortamları konusunda çalışmaları veya ilgisi olan bilim insanları, merkezi ve yerel yönetim temsilcileri, politikacılar, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, özel sektör temsilcileri ve konuya ilgisi olan tüm kişi ve kuruluşları, İkinci Deniz Kaplumbağaları Sempozyumu’na davet edildi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
23 Mayıs 2024 Perşembe 19 31Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
24 Mayıs 2024 Cuma 15 28Parçalı Bulutlu
25 Mayıs 2024 Cumartesi 14 29Parçalı Bulutlu
26 Mayıs 2024 Pazar 16 32Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
27 Mayıs 2024 Pazartesi 15 26Gökgürültülü Sağanak Yağışlı