REKLAMI GEÇ

Liseliler Büyükşehir Meclisi’nde

Liseliler Büyükşehir Meclisi’nde

Aydem Fen Lisesi öğrencileri Denizli Büyükşehir Belediye Meclisini ziyaret etti. Öğrenciler Denizli Büyükşehir Belediye Meclisinin Aralık ayı toplantısı öncesi Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ile bir araya gelerek yerel yönetimlerle ilgili bilgi aldı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 13 Aralık 2016 Salı, 15:53

Aydem Fen Lisesi öğrencileri, Demokrasi Bilinci Programı kapsamında Denizli Büyükşehir Belediye Meclisini ziyaret etti. Aydem Fen Lisesi öğretmenleri Şerife Demir, Salih Kurt ile öğrenciler Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ile bir araya geldi.

Ziyaret dolayısıyla duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Osman Zolan, gençlere yerel yönetimlerin görev ve sorumluluklarıyla ilgili bilgiler verdi. Başkan Zolan, “Vatandaşlarla direk temas eden ve demokrasinin başlangıcı olan yerel yönetimler çok önemli. Yerel yönetimlerin belediye meclisleri, il genel meclisleri gibi yapıları vardır. Muhtarlık da yerel yönetimin içine dahildir. Vatandaşların seçmiş olduğu başkan ve meclis üyeleriyle halka hizmet edilir” dedi.

“BÜYÜKŞEHİRİN AMACI BİR ŞEHRİ BÜTÜN OLARAK YAPILANDIRMAKTIR”
Denizli’nin 30 Mart 2014 tarihinden sonra büyükşehir yapılanmasına geçtiğini belirten Başkan Zolan, “Denizli’de bir Büyükşehir Belediye Meclisi ve 19 ilçenin belediye meclisi var. Her ilçe, nüfus büyüklüğüne göre Büyükşehir Meclisi’ne temsilci gönderir. Biz burada tüm Denizli’yle ilgili kararlar alırız. İlçe belediye meclislerinin yaptığı işlerin birçoğu Büyükşehir Meclisine gelir. Nihai karar Büyükşehir Meclisinde verilir. Onaylanır veya reddedilir. Bu, Büyükşehir Meclisinin takdiridir. Büyükşehir kanununun amacı bir şehrin bütün olarak yapılandırılmasıdır. Yatırımlar ve planlama noktasında kenti eşit olarak görüp bütünüyle eşdeğer bir şekilde yukarı çıkarma amacı vardır” ifadelerini kullandı.

BAŞKANLIK SİSTEMİNİ ANLATTI
Öğrencilere başkanlık sistemini anlatan Başkan Zolan, “Başkanlık sistemine en uygun örnek belediye başkanlığıdır. Bu sistemle halkımız Cumhurbaşkanını 5 yıl süreyle seçecek, hükümet düşebilir diye bir sıkıntı olmayacak. Ülkemde istikrar sağlanmış olacak” diye konuştu.

Konuşmanın ardından öğrenciler Başkan Zolan’a çiçek vererek, bir süre meclis toplantısını izledi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
22 Haziran 2024 Cumartesi 25 41Sıcak
23 Haziran 2024 Pazar 25 42Sıcak
24 Haziran 2024 Pazartesi 26 43Sıcak
25 Haziran 2024 Salı 26 43Sıcak
26 Haziran 2024 Çarşamba 25 43Sıcak