REKLAMI GEÇ

Denizli Protokolünden 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı mesajları

Denizli Protokolünden 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı mesajları

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle protokol üyeleri kutlama mesajları yayınladı. 19 Mayıs 1919, Türk Milletinin hür yaşama azmi, kararlılığı ve cesareti ile başlattığı onurlu mücadelenin ilk günü olarak tarihin altın sayfalarında gururla yerini alması nedeniyle verilen mesajlarda, bugünün önemine değinildi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 19 Mayıs 2023 Cuma, 08:30

İşte Denizli Protokolünün kutlama mesajları:

ALİ FUAT ATİK (DENİZLİ VALİSİ)

Dünya kurulduğundan bu yana sayısız kahramanlıklara imza atmış Türk milletinin ayağına takılmak istenen prangalara, sırtına saplanan hançerlere, dört bir yanını işgal etmiş düşman kuvvetlerine rağmen küllerinden doğarak şanlı bir kurtuluş destanı yazma yolunda ilk adımını attığı 19 Mayıs 1919’un 104. yılını milletçe kutlamanın haklı gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz.

19 Mayıs, yüzlerce yıldır süren hakla batılın mücadelesinde bedeli kanla ödenmiş kutsal vatan toprağına göz dikenlere, çorak çöl tepelerini İrem Bağlarına çeviren şanlı ecdadımızın özgürlüğünü elinden almak isteyenlere karşı verilen cevabın ilk adımıdır. 19 Mayıs, yüzlerce yıldır sayısız kahramanlığa imza atmış lakin son yüzyılda türlü oyunlarla dizginlenmeye çalışılan bir milletin ara verdiği kutlu yürüyüşünün tekrar başlangıcı, aziz milletimizin Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kılavuzluğunda Samsun’da yaktığı özgürlük meşalesinin sönmez kıvılcımıdır. 19 Mayıs 1919, kendi çıkarları doğrultusunda dünyayı dizayn etmeye çalışan şer odaklarına karşı; yorgun düşmüş, hakir görülen bir milletin vatanını, bayrağını, kutsalını sahiplenerek istiklal ve istikbalini yeniden inşa etmeye başladığı onur ve gurur günüdür.

Asil milletimiz, 19 Mayıs 1919 tarihinde başlattığı haklı mücadeleyle kendi vatanında, özgür ve egemen bir biçimde, izzetiyle yaşama kararı almış, geleceğine yön verecek olan “cumhuriyet kitabının” ön sözünü yazmıştır. Bu öyle bir kitaptır ki aziz milletimizin şanlı geçmişinden ve kutsal inancından getirmiş olduğu değerleri koruyarak, Türk milletini dünyanın en gelişmiş, en modern, en müreffeh milletleri arasına sokup ülkemizi ebeden ayakta tutmayı hedeflemektedir. 104 yıldır süren bu zorlu ve kutlu yolculuk sürecinde birlik ve bütünlüğümüzü, kardeşliğimizi demokrasimizi, barışımızı koruyup Cumhuriyetimizin temel değerlerini en üst düzeyde tuttuk, tutmaya devam edeceğiz. Hiçbir gücün huzur ve güvenliğimizi bozmasına fırsat vermeyecek, Cumhuriyetimizin çağdaşlaşma hedefleri doğrultusunda çok daha büyük mesafeler kat edecek, çok daha büyük başarılara imza atacağız.

Büyük ve Güçlü Türkiye’nin Teminatı Kıymetli Gençler,

Sizlerin çağın yeniliklerini takip eden, okuyan, araştıran, ilim, irfan ve inanç dolu, özverili kuşaklar olarak yetişmesi en büyük hedefimizdir. Ülkemizi koruma ve yaşatma ruhunu asla kaybetmeyecek olan sizler, üstün gayret ve başarılarınızla Türkiye Cumhuriyeti’ni ilelebet payidar kılacaksınız. Sizlerin ecdat yadigarı aziz vatanımızı en iyi biçimde koruyacağınıza, gerektiğinde istiklal ve istikbalimize canınız pahasına sahip çıkacağınıza, tarihimizden aldığınız ilhamla medeniyet yürüyüşümüzü çok daha ileriye, muasır medeniyetler seviyesinin üstüne taşıyacağınıza yürekten inanıyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle zafere inanmış aziz milletimizin kurtuluş mücadelesinin başlangıç tarihi olan ve gençlerimize bayram olarak armağan edilmiş 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı en kalbi duygularımla tebrik ediyor; Türk’ün bağımsızlık aşkını tekrar ateşleyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, bedelini asla ödeyemeyeceğimiz fedakarlıklara imza atan Kurtuluş Savaşımızın tüm kahramanlarını, asil milletimizin birliğine kasteden şer odakları ile mücadele ederken seve seve can veren bütün vatan evlatlarını ve kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla yad ediyor ve diyorum ki: “Yüksel Türk! Senin için yükselmenin hududu yoktur…”

OSMAN ZOLAN (DENİZLİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI)

19 Mayıs 1919’la başlayan bağımsızlık destanı ile aziz milletimiz, tutsaklığa ve işgale karşı Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde mazlum milletlere örnek olacak bir mücadele örneği sergilemiştir. Kurtuluş Savaşı’nın habercisi olan bu özel tarih ile necip milletimiz bir kez daha Türk’ün başka bir boyunduruk altında yaşamayacağını tüm dünyaya ilan etmiştir.

Sevgili gençler, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği hedefler doğrultusunda çağdaş, ileriye yönelik ve bilime dayalı bir gelecek inşa etmek için hepimiz büyük sorumluluk taşıyoruz. 19 Mayıs’ı sadece bir bayram olarak değil, aynı zamanda milli bir uyanışın sembolü olarak görmeniz ülkemizi daha ileriye ve güzele taşıyacaktır. Atatürk’ün hedef gösterdiği muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkmak için hep birlikte gayret etmeye devam edeceğinize yürekten inanıyorum. Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere milli mücadelemizin isimsiz kahramanlarını, kutsal vatanımız için canını, kanını veren tüm şehit ve gazilerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyor, yarınlarımızın sahibi siz değerli gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum.”

AHMET KUTLUHAN (PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ)

Bugün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün işgal altındaki vatan topraklarımızı kurtarmak ve bağımsızlığımızı ilan etmek adına Samsun’a ayak bastığı ve millet olarak başlattığımız kurtuluş mücadelesinin 104. yıl dönümünü kutlamanın haklı gururunu yaşıyoruz.

19 Mayıs 1919, tarih boyunca hür yaşamış ve yaşayacak bir milletin dönüm noktalarından biri olup Atatürk’ün Samsun’dan özgürlük meşalesini yakarak Türk Milleti ile yola çıktığı bir gündür. Bu ilk adımla yakılan “İstiklal Meşalesi” Amasya, Sivas ve Erzurum’dan geçmiş; vatanın dört bir köşesine yayılarak nihayetinde bir kurtuluş harbine evrilmiştir.

Bugün bayrağının altında rahatça yaşayabildiğimiz Türkiye Cumhuriyeti, aziz milletimizin bağımsızlığını ve geleceğimizi korumak adına gencinden yaşlısına verdiği ulvi mücadele ile var olmuştur. İstiklal yolunda verilen bu üstün çaba, şüphesiz bizlere büyük bedeller ödetmiştir. Fakat örneği olmayan bu fedakarlıklar, elbette güçlü bir geleceğin de habercisi olmuştur. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti, milletimizin birlik ve beraberliğinin, tüm unsurlarıyla bir arada yaşama ve ortak değerlerde kenetlenme iradesi ile ortaya çıkmış eşsiz bir eserdir.

Cumhuriyeti’mizin kurulmasıyla neticelenen bağımsızlık mücadelesi, bizlere bugün de aynı bilinç ile hareket etmemizi ve bizlere emanet edilen Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni çağdaş medeniyetler seviyesi üzerine eriştirmeyi anbean hissettirmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin yerli ve milli teknoloji üretimleri ile savunma sanayiindeki atılımlarının genç beyinlerimiz tarafından ortaya konuluyor olması bizler için ayrıca bir kıvanç vesilesidir. Bu girişimler, gençlerimizin vizyonunu da ortaya koymaktadır. Pamukkale Üniversitesi olarak bizler de, Atatürk’ün Türk Gençliğine emanet ettiği geleceğimize sahip çıkmak için milli ve manevi değerlerine bağlı, demokrasiye ve insan haklarına saygılı, sorunlara çözüm üretebilen, araştıran, teknolojiyi en iyi biçimde kullanabilen, sağduyulu ve her şeyden önemlisi iyi bireyler yetiştirilmesinde sorumluluklarımızın tam olarak bilincindeyiz. Bilimin farklı alanlarında, ekonomide, sanayide, teknolojide, kültürde, sanatta ve sporda, ülkemizi ve vatandaşlarımızı layık olduğu; mutlu, müreffeh ve güçlü bir Türkiye hedefine ulaştıracak değerli gençlerimizi yarınlara en iyi şekilde hazırlama gayretimiz, çeyrek asrı geride bırakan Üniversitemizde dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de ‘Güçlü Türkiye’ hedefine katkı sağlamak için durmaksızın devam edecektir.

Sevgili Gençler,

Günümüz dünyasında teknolojide meydana gelen baş döndürücü gelişim, insan hayatını etkileyen pek çok alandaki değişimlere de zemin hazırlamaktadır. Bu hızlı dönüşüm içerisinde bulunmak ve de ilerlemek için siz genç beyinlere her zaman ihtiyacımız var! Sizler, vatan bütünlüğünü korumak adına cansiparane çalışanlarsınız! Ülkemizi birlik ve beraberlik içinde güçlü yarınlara taşıyacağınıza olan inancım tamdır.

Sizler, Atatürk’ün güvenip ve bugünü sizlere bayram olarak armağan ettiği Türk Gençliği olarak, ecdadımızın üstün kahramanlıkları ve büyük fedakarlıklarını hiçbir zaman unutmayacak; size emanet edilen Cumhuriyetimizi, aziz milletimizin şanlı tarihinden aldığınız güç ve ilham ile her alanda daha ileri noktalara taşıyacaksınızdır. Bu mukaddes emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, sizlerin en önemli vazifesidir. Bu konuda sizlere güveniyor ve yarınlara umutla bakıyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere bağımsızlık ve özgürlüğümüzü borçlu olduğumuz tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, hayatta olan kahraman gazilerimize sağlıklı bir yaşam diliyor, yarınlarımızın yegane güvencesi tüm gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum.

AVNİ ÖRKİ (PAMUKKALE BELEDİYE BAŞKANI)

Bağımsızlık yolunda Samsun’da yakılan özgürlük meşalesi halen Türk Milleti’nin bekasına ışık tutmaktadır” diyen Başkan Örki mesajında şu görüşlere yer verdi; “Türk Milleti’nin milli birlik ve beraberlik duygusu her zaman en doruklarda olmuş ve öyle de olmaya da devam etmektedir. Aziz topraklarımız, ecdadımızın canları hiçe sayıp, verdikleri onurlu bir mücadele ile mümkün olmuştur. Malazgirt ovasında başlayan mücadele, İstanbul’un fethiyle, Çanakkale geçilmez destanıyla, Samsun’da yakılan özgürlük meşalesi ve yakın tarihimizde 15 Temmuz ile devam etmiştir. Türk Milleti zorluklar ne olursa olsun, bağımsızlığı uğruna dün olduğu gibi bugün de milli mücadele ruhunu korumaktadır. Bu mücadelede Gazi Mustafa Atatürk gibi Türk gençliğine olan inancımız tamdır. Vatan, millet, sancak, devlet ve bağımsızlığımızı daima koruyacak olan gençlerimiz olacaktır. Pamukkale Belediyesi olarak da her zaman gençlerimizin yanında olduk. Kendilerini geliştirmeleri, eğitimlerine destek olma, kötü alışkanlıklardan uzak durmaları için spora teşvik etme noktalarını her zaman önemsedik. Önemsemeye de devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyeti gençlere emanet ederek 19 Mayıs’ı gençliğimize bayram olarak hediye eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize minnet ve şükranlarımızı sunuyorum. Türk gençliğinin ve milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum.

HÜSEYİN İNAMLIK (TAVAS BELEDİYE BAŞKANI)

“19 Mayıs 1919’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’da başlattığı Milli Mücadelemizin 104. yıldönümünü büyük bir gururla kutlamaktayız.
19 Mayıs 1919, Ulusal Kurtuluş mücadelemizin başladığı, bağımsızlık meşalesinin yakıldığı gündür.
104 yıl önce başlayan ve tarihimizin önemli dönüm noktalarından biri olan bağımsızlık hareketi tüm yurdumuza yayılmış, halkımızın azim ve kararlılığıyla hep birlikte verilen mücadele sonucunda büyük zafere ulaşılmıştır.
İstiklal mücadelemizin sembolü olan 19 Mayıs’ın Gençlik ve Spor Bayramı olarak ilan edilmesi, geleceğimizin teminatı ve umudumuz olan gençlere verilen önemin göstergesidir. Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Ey yükselen yeni nesil, istikbal sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek sizlersiniz.” diyerek bu büyük mirası gençlerimize emanet etmiştir. Bu değerli emaneti yaşatmak, gelecek nesillere en iyi şekilde aktarmak yine gençlerimizin en başta gelen görev ve sorumluluğu olmalıdır.
Türk Gençliğimizin, büyük kahramanlıklar ve fedakarlıklar sonucu kurulan Cumhuriyetimizi şanlı tarihimizden aldıkları güç ve ilham ile her alanda daha da ileriye taşıyacaklarına olan inancımız tamdır. Bizler de gençlerimizi desteklemeye, onların iyi eğitim almaları, donanımlı yetişmeleri ve iyi birer insan olarak hem ülkemize hem de milletimize hizmet etmeleri için yanlarında olmaya devam edeceğiz.
Bu duygu ve düşüncelerle, geleceğimizin teminatı gençlerimizin ve milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, başta Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatanımız için canını feda eden tüm kahramanlarımızı saygı, rahmet ve minnetle anıyorum”

MUSTAFA ŞEVİK (BULDAN BELEDİYE BAŞKANI)

19 Mayıs, vatanın bekası ve milletimizin geleceği için atılan tarihi bir adımdır.  Zulme boyun eğmeyen, esareti kabul etmeyen bir milletin geleceği olan gençlerimizin, modern çağın gereklerine uygun olarak yetiştirilmesi için, Buldan Belediyesi olarak üzerimize düşen görev ve sorumluluklarımızın bilinciyle çalışmaya devam ediyoruz. Gençlerimizin geleceğe emin adımlarla ve toplumsal faydalarımızı dikkate alarak ailesine ve ülkesine yararlı bireyler olarak yetişmeleri en büyük emelimizdir. Bu duygu ve düşüncelerle başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve tüm silah arkadaşları olmak üzere aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor; Buldanlı hemşehrilerimizin, tüm gençlerimizin ve milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlarım.

UĞUR ERDOĞAN (DENİZLİ TİCARET ODASI BAŞKANI)
“Millî Mücadele’nin çoban ateşi olan, ilk kıvılcımının atıldığı 19 Mayıslar; millet olarak istersek neler yapabileceğimizin, bizi hedefimize ulaştıracak yolda muhtaç olduğumuz kudretin damarlarımızdaki asil kanda mevcut olduğunun, altın harflerle yazılmış eşsiz tarihimize not düşülmüş halidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün onca zorluk, yokluk ve imkânsızlık içinde vatan sevgisiyle yola çıkıp bir avuç vatanseverle milletimizi ülke savunması ve bağımsızlığımız için organize ettiği bu büyük mücadele, bugün bizlere ve bizden sonraki nesillere önemli bir örnek teşkil etmektedir. Biz de ülke, memleket ve millet sevgisiyle, Atatürk’ün (Vatanını en çok seven vazifesini en iyi yapandır) düsturuyla hareket ediyor, varlığımızı Türk varlığına ve Türkiye’ye armağan ediyoruz. Ülkemizin ve insanımızın kalkınması, çok daha iyi imkanlara sahip olması, muasır medeniyetler seviyesinin de üstüne çıkması için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu hedefe ulaşmadaki en büyük dayanağımız ise sarsılmaz iman ve azmiyle yanımızda duran kahraman gençliğimizdir. Bugünkü genç nesil, tıpkı henüz hayatının baharındayken, on beşli yaşlarda olmasına rağmen okulundan, evinden ve ailesinden feragat ederek cepheye koşan, vatan savunmasında yer alan ecdadı gibi, söz konusu vatan olunca her şeyi bir kenara bırakıp bir ve beraber hareket ederek ülkesini kalkındırmak, milletini gururlandırmak ve dünyanın yeniden kurgulanmasında, insanoğlunun yarınlarına dair kararlar alınmasında söz sahibi lider bir millet olarak ben de varım diyebilen kahramanlardan oluşmaktadır. Bizler de her konuda kendilerine destek olarak, onlarla aynı yolda koşar adım ilerlemekten kıvanç duymaktayız. Bu duygu ve düşüncelerle, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı yolda Türk Gençliğinin sarsılmaz inancı, dinamizmi ve azmiyle, elbirliğiyle çok daha güzel yarınlara doğru yürüyoruz. Atamız ve şehitlerimiz ile vatanı için canını hiçe sayarak kurşunlara gövdesini siper eden ve bugün artık aramızda olmayan kahramanlarımızı minnetle anıyor, gazilerimize de şükranlarımızı sunuyoruz. İş dünyası olarak onlardan aldığımız ilhamla 7 gün 24 saat durmadan çalışıyor, üretiyor, ülkemize ve milletimize kazandırıyor, bu kutsal yolda çok daha iyisine ulaşmak için canla başla mücadele ediyoruz. Halkımızın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı, Atasıyla yedi düvele kafa tutanların, vatan için varlığını hiçe sayanların coşkuyla kutluyoruz.

SÜLEYMAN EKİCİ (DENİZLİ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ)

Bugün 19 Mayıs, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde millet olarak başlattığımız istiklâl mücadelemizin başladığı gün. Kurtuluş mücadelemizin başlangıcının 104. yıldönümünü kutlamanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun.

19 Mayıs, tarihi şanla ve kahramanlıklarla yazılmış olan büyük bir milletin küllerinden yeniden doğuşu ve var oluş mücadelesidir. Aziz Türk milleti, 19 Mayıs 1919’da esarete, teslimiyete ve mandaya karşı bağımsızlık mücadelesini başlatmıştır. Milletimiz, “Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım. Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!” dizelerinde ruh bulan millî mücadele kararlılığını ortaya koymuştur.  Vatanına, bayrağına, bağımsızlığına, millî ve manevi değerlerine uzanan tehditleri bertaraf etmiştir. Türk milleti, Mustafa Kemal’in Samsun’da yedi düvele karşı yaktığı istiklâl meşalesine kenetlenmiş, büyük bir zafer kazanmıştır.

Bağımsızlık mücadelemizin timsali olan 19 Mayıs’ın, Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak ilan edilmesi, yarınlarımızın teminatı gençlere verilen önemin en önemli göstergesidir. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk,  “Ey yükselen yeni nesil, istikbal sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek sizlersiniz.” diyerek bu büyük mirası gençlere emanet etmiştir.

Sevgili Gençler,

19 Mayıs ruhunu sonsuza kadar tek vücut ve tek ruh hâlinde yaşatacağınıza olan inancımız tamdır. Cumhuriyetimizi, ecdadımızın güvenine layık olarak çok daha ileri noktalara taşıyınız.

Daima manen ve madden kendinizi geliştirin. Millî ve manevi değerlerimizi özümseyerek evrensel değerlere ulaşın. Çalışkanlığınızla örnek olunuz. Yüksek iradenizle, bağımsızlığımızın yılmaz bekçileri olunuz.

Bizler bedenen ve ruhen kendini geliştirmiş genç nesiller hedefine ulaşmak için gayretlerimizi sürdürmekteyiz. Bu duygu ve düşüncelerle, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı içtenlikle kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere aziz şehitlerimizi rahmetle ve kahraman gazilerimizi şükranla anıyorum.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
15 Temmuz 2024 Pazartesi 24 38Sıcak
16 Temmuz 2024 Salı 23 40Sıcak
17 Temmuz 2024 Çarşamba 26 40Sıcak
18 Temmuz 2024 Perşembe 26 41Sıcak
19 Temmuz 2024 Cuma 26 42Sıcak