REKLAMI GEÇ

DGC’den yerel basına destek çağrısı

DGC’den yerel basına destek çağrısı

Denizli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Nuri Boyacı, 13 Mayıs 2024 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan “Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi”nin yerel basını yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bıraktığını belirtti.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 20 Mayıs 2024 Pazartesi, 15:10

Boyacı, “Bu paket, yerel basının gelirlerinde büyük kesintilere yol açacak düzenlemeleri içeriyor. Kamu kurum ve kuruluşlarının yerel gazetelere ilan ve reklam vermesi yasaklanacak, günlük gazete alımları durdurulacak. Bu düzenlemeler, zaten ekonomik sıkıntılarla boğuşan yerel basın kuruluşlarını daha da zor durumda bırakacak,” dedi.
Pandemi Döneminde Artan Maliyetler
Pandemi sürecinde döviz kurlarındaki artış nedeniyle kâğıt, kalıp ve mürekkep gibi temel gazete malzemelerinin fiyatlarının yükseldiğini ifade eden Boyacı, “Dolar bazında maliyetler %50 oranında arttı ve genel giderlerle asgari ücretteki yükseliş de bu durumu ağırlaştırdı. Bu ekonomik şartlarda birçok yerel medya kuruluşu kapanma noktasına geldi,” dedi.
Yerel Basının Can Suyu Kesiliyor
Boyacı, yerel basının tek gelir kaynağının abone satışları, reklamlar ve Basın İlan Kurumu aracılığıyla alınan resmi ilanlar olduğunu belirtti. “Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi’ndeki düzenlemeler, yerel basının adeta can suyunu kesecek uygulamalardır,” diyen Boyacı, bu durumun demokrasilerin gelişimine katkıda bulunan ve halkın özgür haber alma hakkı doğrultusunda kamusal görev üstlenen yerel basının yok olmasına neden olacağını vurguladı.
Yerel Basının Yaşatılması İçin Destek Çağrısı
Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun ortak çağrısını Denizli milletvekillerine ileten Boyacı, yerel basının yaşatılması için Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi’ndeki olumsuz uygulamaların iptal edilmesi gerektiğini belirtti. “Demokrasilerin gelişimine katkıda bulunan yerel basının yaşatılması için desteğinizi bekliyoruz. Halkımızın özgür haber alma hakkını korumak için birlikte çalışmalıyız,” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
16 Haziran 2024 Pazar 20 39Sıcak
17 Haziran 2024 Pazartesi 22 40Sıcak
18 Haziran 2024 Salı 23 41Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
19 Haziran 2024 Çarşamba 23 41Sıcak
20 Haziran 2024 Perşembe 24 41Sıcak