REKLAMI GEÇ

Doğalgaza zam yeni yılda

Doğalgaza zam yeni yılda

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, eldeki verilere göre yılbaşına kadar doğalgazda bir zammın görülmediğini söyledi.

/ DENİZLİHABER / 31 Ekim 2009 Cumartesi, 18:02

Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Denizli’ye gelen Bakan Yıldız, Denizli Valisi Yavuz Ekmen’i makamında ziyaret etti. Burada gazetecilerin doğalgaza zam gelip gelmeyeceğine ilişkin sorularını cevaplandıran Bakan Yıldız, bu konunun 2008 Şubat ayında itibaren Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)’nun yetkisinde olduğunu hatırlattı. Yıldız, “Önceden fiyatları belirlemek söz konusu değil. Ancak şu anki elimizdeki veriler yılbaşına kadar biz zammın görülmediğini gösteriyor” dedi.

Türkiye’nin enerji arz güvenliğini sağlamak için bölge ülkelerinde bir dizi ziyaretlerde bulunduğunu vurgulayan Yıldız, “Dünyada gaz ve petrol fiyatlarının yükselme eğiliminde olmuş olması bu tür zam yorumlarını ortaya çıkarabilir. Şu anki geldiğimiz noktada yılbaşına kadar bir zam görülmüyor. Yapılacak olursa kamuoyu ile paylaşacağız” diye konuştu.

Bu kış sanayide doğalgaz kesintilerinin de beklenmediğine değinen Yıldız, “En fazla gaz Ukrayna üzerinden geliyor. Ukrayna’da Rusya’nın yaşadığı bazı problemler oluyor. Bunların yaşanmamasını temenni ediyoruz. Bizle ilgili olmayan bir konuda sıkıntı yaşamak iyi bir şey değil. Bu yıl Ukrayna üzerinden gelecek gazda bir sıkıntı çıkacağını tahmin etmiyorum. Avrupa Birliği’nin de bir hassasiyeti var” ifadelerini kullandı.

Enerjide özelleştirmelerin devam edeceğini kaydeden Yıldız, “En son çıkardığımız 3 bölgeyle beraber, 29 firma müracaat etti. Bu ilgi bizi sevindirdi. 2010 yılı sonuna kadar önemli bir mesafe kat etmemiz gerekiyor. Daha çok serbestleşen rekabetin piyasasının olduğu hem de hizmette kalitenin arttığı noktaya gelmemiz gerekiyor. 2010 yılında özelleştirmeyi tamamlamamamız lazım” diye konuştu.

Sanayiciye ucuz elektriğin mevcut şartlarda mümkün olmadığını anlatan Yıldız şunları kaydetti: “İndirimi gerektirecek bir rakam yok. Enerji ithalatı yapan, 40’ta birini doğalgazla üreten ama 40’ta 39’nu da ithal eden bir ülkeyiz. Yani yüzde 2.5. Bu istemediğimiz durumda olsa da gerçek. Bu doğalgaz girdilerini biz belirlemiyoruz. 5 ay önce petrolün varil fiyatı 50 dolara düşmüştü şimdi 80 dolarda. Bunu kamu kaynaklarından finansa edemeyiz. Sanayiciye daha ucuz elektrik vermek isteriz ama şu anki verilerle mümkün değil.”

Bakan Yıldız’ın ziyaretinde AKP Denizli milletvekillerinden Mehmet Yüksel, Mithat Ekici, Mehmet Salih Erdoğan ile Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci de hazır bulundu. Vali Erkmen, Yıldız’a ziyaret anısı olarak bir plaket sundu.

Bakan Yıldız, Valilik’teki toplantının ardından MÜSİAD Denizli Şubesi’ni ziyaret etti. Ziyaret sonrası, DTO’da, Denizli Sanayici Tüccar ve İş Adamları Platformu ile bir araya gelen Bakan Yıldız, enerji fiyatlarında indirim talep eden sanayicilere, kendi elektriklerini kendileri üretmeleri tavsiyesinde bulundu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
20 Mayıs 2024 Pazartesi 18 32Parçalı Bulutlu
21 Mayıs 2024 Salı 19 34Parçalı Bulutlu
22 Mayıs 2024 Çarşamba 20 35Parçalı Bulutlu
23 Mayıs 2024 Perşembe 20 34Parçalı Bulutlu
24 Mayıs 2024 Cuma 15 28Parçalı Bulutlu