REKLAMI GEÇ

Eyvah bittik!

Yıllar öncesinden küresel ısınma tehdidini bağıran bilim adamlarına kulaklarımızı tıkadık ve sonunda susuzluk tehlikesiyle karşı karşıya kaldık. Bu yaz, hepimize cehennem olacak. Denizli Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, kurak alanlarda yüzde 80, sulak alanlarda ise yüzde 50’lere veren zararın söz konusu olduğunu belirterek, Denizli’de bu bölgelerin afet bölgesi ilan edilmesi için başvuruda bulunacaklarını söyledi

/ DENİZLİHABER / 24 Mayıs 2007 Perşembe, 00:00

Denizli, kuraklıktan en çok etkilenen illerin başında geliyor. Sulama birliklerinin geçen seneye göre, yüzde 50 daha az su kullandığı Denizli’de, Buğday, Arpa gibi ürünler, hasat edilecek seviyeye gelemediği görülüyor.. Denizli Ziraat Odası da zor durumda olan çiftçiye yardımcı olmak amacıyla harekete geçti. Oda Başkanı Hamdi Gemici, Denizli, Sarayköy, Tavas Ovası, Çardak, Baklan ve Bozkurt’un afet bölgesi ilan edilmesi için başvuruda bulunacaklarını belirtti.

< ?XML:NAMESPACE PREFIX = O />

Zarar oranı çok büyük

DZO Başkanı Hamdi Gemici, yaşanan kuraklık nedeniyle sulama imkânı olan bölgelerdeki ürünlerin çoğunun hasat edilemeyeceğini belirtti. Kurak alanlarda yüzde 80’lere, sulak alanlarda ise yüzde 50’lere varan zararın söz konusu olduğunu dile getiren Gemici, “Buralarda ekilen ürünler, hasat edilecek seviyeye gelmediği için hasat edilemiyor ve çiftçimiz ürünlerini hayvanlara silaj yemi olarak kullanılıyor. Barajlarda da su seviyesi çok düşük. Sulak alanlarda 2. ürün ekilişi yapılamayacak. Bu da sulanan arazilerde yüzde 50’lere varan bir zarar anlamına geliyor” dedi.

Komisyon kurulacak

Aydın’ın afet bölgesi ilan edilmek için başvuruda bulunduğunu kaydeden Gemici, “Biz de önümüzdeki günlerde, söz konusu bölgelerimizin afet bölgesi ilan edilmesini isteyeceğiz. Bunun için Tarım İl Müdürlüğü’ne ve Valiliğe komisyon kurulması için başvuruda bulunacağız. Sahaya inilip, durum fotoğraf ve kamera görüntüleri ile rapor edilecek. Dosyamızı, raporlarımızı hazırlıyoruz. Başvurumuzu İl Genel Meclisi’nde onaylandıktan sonra, Tarım Bakanlığı’na göndereceğiz. Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nden de bu çalışma için uzman ziraat mühendisi talep ettik” diye konuştu.

Borçların ertelenmesini isteyecekler

Sulak alanlarda tarım yapan çiftçilerin, hububattan sonra 2. ürün ekilişi için, hasattan sonra ödeyeceklerini düşünerek kredi çektiklerini hatırlatan Gemici, “Ancak sulak bölgelerde, su yeterli olmadığı için kurak bölgelerde ise yeterli yağış olmaması nedeniyle ürünlerin çoğu hasat edilemedi. Hiç değilse, çiftçilerimizin Tarım Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankası’na olan borçlarının, 1 sene faizsiz olarak ertelenmesini isteyeceğiz” dedi.

Kuraklığa dayanıklı Tritikale ekimi önerilecek

Önümüzdeki sene de kuraklığın devam edeceğinin bilim adamlarınca dile getirdiğini belirten Gemici, “Gelecek sene de yaşanacak olan kuraklıktan en az kayıpla kurtulmak için çiftçilerimizi, kuraklığa dayanıklı ürünlere yönlendireceğiz. Çavdar melezi olan Tritikale ismindeki yem bitkisini ekmelerini tavsiye edeceğiz. Tritikale, Buğday ve Arpa’ya göre hem kuraklığa daha dayanıklı hem de daha kaliteli bir yem bitkisi. birim alandan < ?XML:NAMESPACE PREFIX = ST1 />250 kilogram verim elde edilirken, Tritikale’de birim alandan 500 kilogram verim elde ediliyor. Bu ürün için destekte var. Fiyatı da buğdayla başa baş gidiyor. Yaşı yem olarak, kurusu kek, börek ve pasta yapımında kullanılabiliyor. Dekarda 20 kilogram tohumluk yeterli oluyor. Bu konuda çiftçilerimizi bilgilendirmek için ilçe ve köylerde toplantı yapacağız” dedi.

Uzmanlar normal sulama ile suyun % 75’inin hiçbir işe yaramadan heba olduğuna dikkat çekip üreticinin kredi imkanları sağlanarak bir an önce damlama sulama yöntemine geçmesi ve sudan büyük tasarruf sağlanması gerektiğini söylüyor.

DENİZLİ’DE TARIM:

Bilimsel kaynaklara ve devletin kayıtlarına göre Denizli ilinin ekonomisi tarıma dayanıyor. Son 15–20 yıldır sanayi sektöründe çok önemli gelişmeler oldu ancak faal nüfusun yüzde 70’i tarım, tarıma dayalı sanayi, tatlı su ve kültür balıkçılığı, ormancılıkla geçimini sağlıyor. . Gayri safi hâsılanın (brüt gelirin) yüzde 40’ı tarım, yüzde 15’i sanayiden sağlanıyor. Son yıllarda denge sanayi ürünler yönünde bozulsa da Denizli tarımdan kopamıyor. Tekstil, gıda ve tarıma dayalı yan sanayiler bu sektörü zorunlu kılıyor.

Denizli’nin başlıca tarım ürünleri; buğday, arpa, mısır, nohut, tütün, haşhaş, üzüm, kiraz ve pancar. Sebze üretimi ise 250 bin tonu aşıyor.. Üzümden sonra, kavun, karpuz, elma, armut, vişne, kiraz, şeftali, badem ve nar bol miktarda yetişiyor ve ekonomiye önemli katkı sağlıyor.

Denizli’de Antepfıstığı üretimi de gün geçtikçe artıyor. 70.000 zeytin ağacından ortalama 750 ton zeytin elde ediliyor

İlimizde ayrıca hayvan potansiyeli de üst seviyelerde.. Arıcılık, tavukçuluk önemli bir yer tutuyor.

Denizli’de orman varlığı da önemli yer tutuyor. Arazinin yüzde 51’i ormanlarla kaplı. Ormanların yüzde 40’ı normal koru, yüzde 25’i bozok koru ve % 35’i bozuk baltalık olarak nitelendiriliyor. Son yıllarda park ve yeşil alanlar ile beraber ağaçlandırma da hızla artmıştır.

133 köy orman içinde ve 113 köy orman kenarında. Her yıl 150.000 m3 sanayi odunu, 200.000 ster yakacak odunu, 40.000 kental çıra, 500 ton reçine ve 2 ton sığla yağı üretimi gerçekleşiyor. Ormanlarda daha çok karaçam, kızılçam, sedir, ardıç, meşe, kayın, çınar, dişbudak ağaçları bulunuyor ve bu doğal zenginlikler de yağmura hasret yaşam savaşı veriyor…

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
14 Haziran 2024 Cuma 26 43Sıcak
15 Haziran 2024 Cumartesi 20 36Sıcak
16 Haziran 2024 Pazar 19 38Sıcak
17 Haziran 2024 Pazartesi 21 38Sıcak
18 Haziran 2024 Salı 22 40Sıcak