REKLAMI GEÇ

İLETİŞİM SORUNU ÇOCUKLARI SOKAĞA İTİYOR

İLETİŞİM SORUNU ÇOCUKLARI SOKAĞA İTİYOR

Denizli Devlet Hastanesi Ruh Sağlığı Uzmanı Dr. Ahmet Öz, çocukların aile ve toplum içinde aşırı denetime tabi olması ve iletişim sorunu yaşanmasından dolayı denetimsiz bir ortam olan sokağı tercih ettiğini söyledi.

/ DENİZLİHABER / 16 Ocak 2010 Cumartesi, 17:23

Sokakta yaşayan çocuk ve sokakta çalışan çocuğun ayrı kavramlar olduğunu söyleyen Ruh Sağlığı Uzmanı Dr. Ahmet Öz, şöyle konuştu: “Sokak çocukları, çoğunlukla sokakta çalışan ya da yaşayan çocuklar için kullanılan tanımlamadır. Sokakta yaşayan çocuklar, günün çoğunu sokakta, bazı geceleri de ev dışında geçirir. Sokakta çalışan çocuk ise gündüzleri sokakta çalışan, geceyi evde geçiren çocuktur. Hemen hemen hepsinin ailesi vardır. Birçoğu okula gider. Bu çocuklar sanıldığı gibi evsiz, kimsesiz değildir. Ancak sokakta yaşamayı tercih ederler. Asıl düşünülmesi gereken nokta bu çocukların neden sokakta yaşamayı tercih ettiğidir. Çocuk için sokakta yaşamayı tercih etme sebeplerini şöyle sıralayabiliriz: Çocuğun davranışları çevre tarafından denetlenir. Olumlu davranışları ödüllendirilir. Olumsuzlar için uyarı, bazen de ceza alır. Bunları bildiği için davranışlarını sürekli kontrol eder. Aile içindeki ödül ve cezalar bu gelişimi, yani kişinin kendi yaşantısını denetlemesini sağlamaz ise büyük sıkıntı oluşturur. Ayrıca aile bireyleri arasındaki iletişim sorunları, maddi ve sosyal sorunlar bu sıkıntıyı arttırır. Bu durumda çocuk aileden uzaklaşır. Denetimin ve dolaylı olarak da sıkıntının azaldığı sokakta yaşamayı tercih eder. Çocukların sokakta çalışması ise ailenin ve toplumun bilgisizliğinden kaynaklanmaktadır. Genellikle çalışıp para kazandığı için desteklenmektedir. Ancak sokakta çalışmanın olumsuzlukları bilinmemekte ya da göz ardı edilmektedir” diye konuştu.
“Baskı, çocukları sokağa itiyor”
Sokakta yaşamayı tercih eden çocukların birçok olumsuz davranışları edinebileceğini belirten Ruh Sağlığı Uzmanı Dr. Ahmet Öz, bu durumun çocuğun gelişimini ve toplum sağlığını olumsuz etkilediğini ifade etti. Öz, “Sokakta çocuğun davranışlarını denetleyen, çocuktan sorumlu birileri genellikle yoktur. Bu yapıcı denetim eksikliği nedeniyle çocuk zararlı davranış kalıpları, kötü alışkanlıklar kazanabilmektedir. Bir işyerinde çalışan çocuk olumlu ve olumsuz davranışlarının denetlendiğini bildiğinden kendi davranışlarının kontrol eder. Bu da çocuğun gelişimini, topluma uyumunu sağlar. Evimizin sokağı ile “sokak” arasındaki en önemli fark sokakta denetimin olmamasıdır. Evimizin bulunduğu sokakta evimizin olduğu sokakta çocuk tanıdık kişilerin denetimi ve yardımına açıktır. Bu denetim evimizin sokağını çocuk gelişimine yararlı hale getirir” diye konuştu.
“Sokaktaki çocuklara destek vermeyin”
Toplumun farkında olmadan çocukların sokakta çalışma ve yaşamasını teşvik edebildiğini vurgulayan Öz, “Sokakta bir şeyler satan ya da ayakkabı boyayan çocuktan (biraz da yardım amacıyla) aldığımız mal ya da hizmet karşılığında ödediğimiz her kuruş çocukları sokakta çalışmaya teşvik etmektedir. Ayrıca dilenen çocuklara verdiğimiz her kuruş onları dilenmeye, yani onursuz kazanmaya teşvik etmektedir. Öncelikle toplumun sorumlu bireyi olarak sokağı teşvik etmekten kaçınmalıyız.” diye konuştu.
“Sokak yerine sosyal etkinliklere yönlendirin”
Çocukların denetim psikolojisini ve iletişim sorununu aşması için okul sonrasında başka etkinliklere yönlendirmek gerektiğini dile getiren Öz, ekonomik açıdan yeterli olmayan ailelerin çocuklarına bazı kurumların destek verdiğini belirtti. Ruh Sağlığı Dr. Ahmet Öz, “Bu tür kurumlarda yardım pratik ama oldukça yararlı. Sembolik bir ücret karşılığında çocukların ilgi alanlarına göre kurslar düzenleniyor. Ayrıca iletişim becerilerini artırmaya yönelik oyunlaştırılmış kursların yapılıyor. Çocuklar bu birimde kalan zamanlarını değerlendirmekte, okulda öğretmenler ve aile içinde anne-baba ile kuramadığı yapıcı iletişimi bu birim ile kurabilmektedir. Buna benzer kuruluşların artması, desteklenmesi çocukları sokağın kötülüklerinden uzak tutacak, çocuk eğitiminde yapılan yanlışların telafisini sağlayacaktır. İnsanlarda başkasının çocuğuna neden yardım edeyim gibi bir düşünce oluşabilir. Ancak olaya insani boyutla bakmak yanında biraz da gerçekçi, belki de bencil bakmak zorundayız. Sokak çocuklarında uyuşturucu kullanımı, şiddet, gasp ve hırsızlık gibi birçok suçun fazlaca görüldüğünü bilmekteyiz. Bu yıkıcı davranışlar toplumda ne kadar az görülürse bizim çocuklarımızda da o denli az görülür. Şimdi sokakta başkasına zarar vermeden uçucu madde koklayan çocuk, ileride uyuşturucu temini için bize yönelik suç işleyebilir. Yani sadece kendimizi düşünen bir kişi olsak da sokak çocuklarına ve sokağın kötülüklerine açık olan çocuklara yardım etmek zorundayız.

Denizli Devlet Hastanesinde hemen hemen hiçbir branşın eksikliği yaşanmadığını söyleyen Canural, gastroenteroloji, iç hastalıkları ve kardiyoloji gibi bazı branşlarda hekim yetersizliği olduğundan bu alanlarda her isteyenin istediği gün muayane olamadığını kaydetti. Canural, “Birçok hastanede bulunmayan Çocuk Psikiyatrisi, Çocuk Hematoloji, AMATEM, Romatoloji, Talasemi Merkezi, Yanık Ünitesi, Heyet Poliklinikleri, Evde Bakım Hizmetleri gibi alanlarda hizmet çeşitliliği var. Ayrıca endokrinoloji, nefroloji, romatoloji, gastroenteroloji, gastrocerrahi, medikal onkoloji gibi yan dal uzmanlarımız mevcuttur. Açık kalp cerrahisi, yanık ünitesi, onkoloji, enfeksiyon kontrol komitesi ve yoğun bakımlar gibi hizmette özellik arz eden birimlerimiz hastanemizi diğer hastanelerden ayıran önemli özellikler arasında yer alırken, görüntüleme sistemlerinde son 2 yılda devrim niteliğinde yapılan yenilikleri de unutmamak gerekmektedir. Ayrıca Ege Bölgesinde İzmir’den sonra sadece hastanemizde hizmet veren özellikle onkoloji hastalarına yönelik PET-CT cihazımız faaliyette girdi. Bu üretimde 181 uzman hekim ve 42 pratisyen hekim, 330 hemşire , 131 ebe, 170 sağlık personelinin emeği var. Hepsine verdiği hizmetlerden dolayı teşekkür eder, yeni yılda da hizmetlerinin verimli bir şekilde devam etmesini diliyorum. ” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
20 Mayıs 2024 Pazartesi 18 32Parçalı Bulutlu
21 Mayıs 2024 Salı 19 34Parçalı Bulutlu
22 Mayıs 2024 Çarşamba 20 35Parçalı Bulutlu
23 Mayıs 2024 Perşembe 20 34Parçalı Bulutlu
24 Mayıs 2024 Cuma 15 28Parçalı Bulutlu