REKLAMI GEÇ

Jandarmadan eş zamanlı “Yayalara Öncelik” denetimi

Jandarmadan eş zamanlı “Yayalara Öncelik” denetimi

Denizli İl Jandarma Komutanlığı, il genelinde eş zamanlı olarak “Yayalara Öncelik” denetimi yaptı. Özellikle okul önlerinde yapılan denetimlerde hem sürücülere hem de yayalara, yasalar hatırlatıldı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 8 Mayıs 2019 Çarşamba, 18:08

Denizli İl Jandarma Komutanlığı 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nda yapılan düzenleme ile sürücülere “görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlama, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını verme” kanunu doğrultusunda il genelindeki okul önlerinde eş zamanlı denetim yaptı.

Bu konuda yazılı bir açıklama da yapan yetkililer yapılan istatistiklerden 2018 yılında Türkiye’de meydana gelen yayaya çarpma olaylarında toplam 1.487 yayanın trafik kazası sonucunda hayatını kaybettiği, meydana gelen ölümlü ve yaralanmalı kazaların %17’sinin yayaya çarpma şeklinde meydana geldiği ve toplam ölümlerin %22’sini yayaların oluşturduğu tespit edildiği belirtildi.

Ayrıca açıklamada “Son düzenleme ile tüm kolluk personeline görevleri esnasında ve dışında, cep telefonu kullanma, emniyet kemeri takmama ve makas atma suçlarının yanında sürücüler hakkında kavşaklara, okul ve yaya geçitlerine yaklaşırken yavaşlamamak ve buralardan geçen yayalara ilk geçiş önceliğini vermemek suçlarından da trafik ihlali tutanağı düzenleme yetkisi verildiği” yetkisi hatırlatılarak, bu durumların aksi halinde 488 lira para cezası uygulandığının da altı çizildi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
28 Mayıs 2024 Salı 15 26Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
29 Mayıs 2024 Çarşamba 15 28Çok Bulutlu
30 Mayıs 2024 Perşembe 15 28Çok Bulutlu
31 Mayıs 2024 Cuma 14 29Az Bulutlu
1 Haziran 2024 Cumartesi 17 31Az Bulutlu