REKLAMI GEÇ

Kanlı Ay Denizli semalarında

Kanlı Ay Denizli semalarında

Dünya’nın Ay’ı tamamen gölgede bıraktığı ve kırmızı renge büründüğü Kanlı Ay Tutulması’nın en net gözlendiği illerden biri Denizli oldu. Vatandaşlar yüksek kesimlere akın etti, protokol ise yüzyılın son doğa olayına daha net gözlemleyebilmek için Laodikya’da buluştu.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 28 Temmuz 2018 Cumartesi, 11:06

Yüzyılın en uzun süreli tutulması olarak değerlendirilen doğa olayı ‘Kanlı Ay’ Denizli’de net olarak gözlemlendi. Gün içinde parçalı bulutlu bir havanın hakim olduğu kent tutulmaya yakın saatlerde açık havaya kavuştu.

Hava açık ve görüş net olunca Denizlililer yüzyılın son doğa olayı olarak kabil edilen en uzun ay tutulmasını gözlemleme imkanı buldu.

Denizlililer açık alanlara akın etti, ellerindeki fotoğraf makineleri ve akıllı telefonlar ile tutulmayı belgelemeye çalıştı.

Yıldızlardan Yıldızlara Projesi kapsamında Denizli’de başlayan  Astronomi Öğretmenler Semineri’ne katılanlar da ay tutulmasını gözlemleme imkanı buldu.

Castor adıyla bilinen 50 cm ayna çaplı el yapımı teleskop ile gözlem yapmak üzere Laodikya’da buluşan gök bilimciler, kanlı ay tutulmasını hem kendileri gözlemledi, hem de protokole gözlem imkanı sunuldu.

20.15’te başlayan kanlı ay tutulması, Denizli’nin neredeyse tamamından net bir şekilde gözlemlendi ve 01.15’e kadar sürdü.

Tutulma ile birlikte ayda oluşan kızıllık, mükemmel bir görüntü verdi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
22 Temmuz 2024 Pazartesi 27 42Sıcak
23 Temmuz 2024 Salı 27 42Sıcak
24 Temmuz 2024 Çarşamba 26 40Sıcak
25 Temmuz 2024 Perşembe 25 39Sıcak
26 Temmuz 2024 Cuma 25 38Sıcak