REKLAMI GEÇ

Kayıhan: “Ders aldık”

Kayıhan: “Ders aldık”

Bayındırlık ve İskan İl Müdürü Kasım Kayıhan, “Marmara depreminin üzerinden geçen on yılda; ülkemiz ve Denizlimiz büyük ders almış ve kendini yenilemiştir” dedi. Kayıhan, Denizli’de depremle ilgili yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

/ DENİZLİHABER / 17 Ağustos 2009 Pazartesi, 20:05

Bayındırlık ve İskan İl Müdürü İnşaat Mühendisi Kasım Kayıhan Kayıhan, Marmara depreminin 10. yılında yaptığı açıklamada, Denizli’de yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Kayıhan, ilk olarak 2003’te, 5 bin adet Denizli Afet Bilgileri Haritası çıkardıklarını, 2005 yılında ise bu haritayı güncelleyerek yeni haritadan 15 bin adet bastırdıklarını ve kurumlara, kuruluşlara ve okullara dağıttıklarını söyledi. Kayıhan, “Afet hazırlıkları kapsamında haritada; Afet öncesi ve sonrasında kullanılacak kriz merkezlerinin telefonları, il kurtarma ve yardım komitesince tespit edilen çadır kurma alanları ile afet planlaması (gıda-giyecek depo alanları, yemek dağıtım merkezleri, çadır-battaniye depoları, sağlık deposu, ambulans toplanma yerleri, iş makineleri park alanı vb.) gösterilmektedir. Ayrıca afet öncesi, sırası ve sonrasında yapılması gereken davranışlar bu haritada gösterilmiştir” dedi.

Denizli’de 8 tane deprem izleme istasyonu bulunduğunu belirten Kayıhan, kamu binalarının yapı bilgi envanter çalışmasını da yaptıklarını söyledi. Kayıhan, “Denizli’de, 2526’nın üzerindeki tüm kamu kurum ve kuruluşlarına ait yapıların bilgileri toplanarak, bilgisayar ortamında bakanlığa iletilmiştir. Bu kamu yapılarının 21 tanesinde güçlendirme yapılmış, 52 tanesinde ise incelemeler devam etmektedir” dedi.

Buldan ve yöresinde, 2003’te meydana gelen deprem afetinin ardından yapılan çalışmaların tamamlandığını ifade eden Kayıhan, “Buldan ve yöresinde, 178 adet konutun yapımı tamamlanarak hak sahiplerine teslim edilmiştir” diye konuştu. Kayıhan, Çameli’de 2007 yılında meydana gelen deprem afeti sonrasında, 200 hak sahibinden 98’inin konutunun 2008 yılında tamamlandığını, kalan konutların yapımının ise 2009 yılı sonunda tamamlanacağını söyledi. Buldan Girne Mahallesi’nde, 2009’da meydana gelen heyelan sonrasında yapılan çalışmalar hakkında da bilgi veren Kayıhan, “Heyelan sahası belirlenerek, afete maruz bölge kararı alınmıştır. Heyelandan etkilenen 29 adet konut ile 3 işyeri için nakil çalışmaları başlatılmış olup, taşınacak sahanın yer seçimi çalışmaları tamamlanmıştır. Konutların yapımına yıl içinde başlanması hedeflenmektedir” dedi.

Afet zararlarının azaltılması kapsamında yaptıkları çalışmalarla ilgili de bilgi veren Kayıhan, “Afet zararlarını önleme çalışmasında örnek bir çalışmayı tamamlamak üzereyiz. Babadağ’ın Gündoğdu Mahallesi’nin, muhtemel heyelan afetinden dolayı, Denizli Merkez Karahasanlı orman fidanlığı altındaki sahaya nakli gündemdedir ve çalışmalar devam etmektedir. Bu bölgedeki 394 konut ve 101 işyerinin nakli öngörülmüştür. Sahanın imar planı ve imar uygulaması tamamlanmış ve ihale için Afet İşleri Genel Müdürlüğümüze gönderilmiştir. Konutların ihalesi TOKİ tarafından yapılacaktır” dedi.

Denizli’nin afet acil yardım planının, 7269 /1051 sayılı Afet Kanunu gereğince, her yıl güncellendiğini ifade eden Kayıhan, “Yaklaşık 1000 kamu görevlisi tarafından; İl Kurtarma ve Yardım Komitesi, Afet Hizmet Grupları, İl Afet Bürosu, Kriz Sekretaryası görevleri yürütülmektedir. Ayrıca her yıl asker-sivil katılımı ile afet tatbikatları gerçekleştirilmektedir.
Ancak, 17 Haziran 2009 tarih ve 27261 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun gereği ; Bayındırlık ve İskan Bakanlığına bağlı Afet İşleri Genel Müdürlüğü, İç İşleri Bakanlığına bağlı Sivil Savunma Genel Müdürlüğü ve Başbakanlığa Bağlı Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü birleştirilerek Başbakanlığa bağlı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı oluşturuldu. İllerde de İl Afet ve Acil Durum Yönetimi Müdürlüğü kurulacak ve bu çalışmalar yeni Müdürlüğün koordinasyonunda yürütülecektir. Marmara depreminin üzerinden geçen on yılda; ülkemiz ve Denizlimiz büyük ders almış ve kendini yenilemiştir” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
21 Mayıs 2024 Salı 19 34Az Bulutlu
22 Mayıs 2024 Çarşamba 19 35Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
23 Mayıs 2024 Perşembe 18 34Parçalı Bulutlu
24 Mayıs 2024 Cuma 15 28Parçalı Bulutlu
25 Mayıs 2024 Cumartesi 13 28Parçalı Bulutlu