REKLAMI GEÇ

New York, Türk bayraklarıyla donandı: 41. Geleneksel Türk Günü Yürüyüşü

New York, Türk bayraklarıyla donandı: 41. Geleneksel Türk Günü Yürüyüşü

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı koordinasyonunda düzenlenen 41. Geleneksel New York Türk Günü Yürüyüşü, New York’ta büyük coşku ve yoğun katılımla gerçekleşti.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 19 Mayıs 2024 Pazar, 22:04

ABD’de Türk diplomatların Ermeni terör örgütü ASALA tarafından şehit edilmesine tepki olarak, Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu tarafından ilk kez 1981’de düzenlenen ve ardından gelenekselleşen yürüyüş ile festivalde, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Sedat Önal, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ahmet Yıldız, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti New York Temsilcisi Mehmet Dânâ, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nihat Zeybekci, İletişim Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Çağatay Özdemir ve Türkiye’nin New York Başkonsolosu Reyhan Özgür’ün yanı sıra birçok Türk sivil toplum örgütü lideri ve üyesi yer aldı.

Türk-Amerikan toplumunun yanı sıra KKTC, Azerbaycan ve Türk dünyasından da yoğun katılımın olduğu etkinlikte, New York ve çevre eyaletlerden gelenler, geçit törenini izlemek için Madison Caddesi’nin kaldırımlarına sıralanırken, Türk Amerikan Dernekleri Federasyonunun (TADF) organizesinde, taraftar dernekleri, Türk kültür organizasyonları ve Türkçe eğitim veren okulların öğrencileri yürüyüşe katılarak protokolü selamladı.

Madison 38. sokaktan başlayan yürüyüş, 25. sokaktaki Madison Meydanı Parkı’na kurulan konser alanındaki kutlamalarla devam ederken, misafirler, Türk sanatçıların ve folklor ekiplerinin performanslarıyla coşkulu saatler yaşadı.

Sanat Yönetmeni Mustafa Erdoğan’ın kurucusu olduğu Anadolu Ateşi halk dansları grubunun sergilediği performansla coşkulu anlar yaşayan davetliler, Türk mutfağının çeşitli lezzetlerinden tatma şansı da yakaladı.

Ayrıca, etkinliğe, New York Polis Teşkilatı’nda (NYPD) görev yapan Türk polislerle NYPD bandosu da eşlik etti.

Türk kültürünü, tarihini ve değerlerini yurt dışında tanıtmak ve yaşatmak amacıyla 41’incisi düzenlenen Geleneksel Türk Günü Yürüyüşü’ne katıldık.

 AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nihat Zeybekci, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, “Milli ve manevi değerlerimizin uluslararası alanda paylaşılmasına vesile olan bu anlamlı organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
16 Haziran 2024 Pazar 20 39Sıcak
17 Haziran 2024 Pazartesi 22 40Sıcak
18 Haziran 2024 Salı 23 41Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
19 Haziran 2024 Çarşamba 23 41Sıcak
20 Haziran 2024 Perşembe 24 41Sıcak