Protokolden Çevre Günü mesajları - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Protokolden Çevre Günü mesajları

Protokolden Çevre Günü mesajları

Denizli protokolü 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle yayınladıkları mesajlarda gelecek nesillere daha yaşanır bir Dünya bırakmanın önemine vurgu yapıldı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 5 Haziran 2020 Cuma, 10:17

İşte protokolün çevre mesajları:

HÜSEYİN BAĞ (PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ)
“Tüm canlıların ortak yaşam alanı olan doğa, bugün birçok sorunla karşı karşıya kalırken sorunların temeline bakıldığında çoğunlukla beşeri kaynaklı oldukları görülmektedir. Bu nedenle sorunun hem kaynağı hem de çözümü olan insan, doğanın sürdürülebilirliği açısından müşterek bir çaba içerisine girme yükümlülüğü taşımaktadır. Hiç şüphesiz ülkelerin sanayileşme ve teknolojide yaşadığı gelişimler, insanoğlunun doğaya yaptığı müdahaleleri arttırarak, çevrenin tahrip olmasına neden olmaktadır. Bilimsel olarak yaklaşık 4.5 milyar yaşında olduğu tahmin edilen Dünyamız, gerek nüfusun artması, gerek sanayileşme gerekse insanlığın tüketim arzusu nedeniyle, küresel iklim değişikliği, kuraklık, biyoçeşitlilikte yaşanan düşüşler gibi sorunlarla boğuşmaktadır. Bilimde yaşanan gelişmelerle birlikte, artık günümüzde insan ile doğa arasındaki ilişkiler daha izlenebilir ve yaşanan sorunların çözümleri çok daha kolay bulunabilir olmuştur. Çevre sorunlarının en büyük etkenlerinden biri olan insan, sorunların çözümünde de yine başroldedir. Gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir dünya bırakabilmek için öncelikle her birey doğayı korumak adına davranış biçimlerinde değişiklikler gerçekleştirmeli devamında ise toplumlar ortak projelerde buluşmalıdırlar. Son zamanlarda yaşadığımız Koronavirüs (Covid-19) salgını da bir kez daha göstermiştir ki salgınla mücadele kapsamında, insanların evlerinde kalması ile birlikte hava kirliliği azalmış ve denizler büyük ölçüde temizlenmiştir. Buradan edindiğimiz tecrübeler ile birlikte, doğamıza karşı daha duyarlı olmalı ve daha çok özen göstermeliyiz. Dünyamızda sadece biz insanların değil, diğer canlı türlerinin de yaşam hakkı olduğunu unutmamalıyız.”

ŞENİZ DOĞAN (MERKEZEFENDİ BELEDİYE BAŞKANI)
“1972 yılından beri 5 Haziran, Dünya Çevre Günü olarak kutlanmaktadır. Bu anlamlı gün, insanlardaki çevre bilinci ve duyarlılığını arttırıldığı, çevre katliamlarına dikkat çekildiği ve verilen mücadelenin duyurulduğu bir gündür. Ülkemizde ve dünyada çevreye duyarlı bir nesil yetiştirilebilmesi için çeşitli etkinliklerle kutlanan ‘ 5 Haziran Dünya Çevre Günü’ tüm insanlığı yakından ilgilendirmektedir. Çünkü özellikle son yıllarda sanayileşme, betonlaşma ve doğal kaynakları bilinçsizce kullanma gibi sebeplerden dolayı dünya ciddi anlamda zarar görüyor. Bu da küresel ısınmaya, biyolojik çeşitliliğin azalmasına, ekosistemin bozulmasına ve ciddi anlamda çevre kirliliğine sebep oluyor. Ülkemizde de yanlış çevre politikaları ve bilinçsizlik havamız, toprağımız ve suyumuz üzerinde büyük bir tehlike oluşturuyor. Bizler yeşili korumalı, denizleri temiz tutmalı, havayı kirletmemeli ve çevre bilincini oluşturmalıyız. Merkezefendi Belediyesi olarak bu zamana kadar çevreyi koruma noktasında gerekli çalışmaları gerçekleştirdik, gerçekleştirmeye de devam edeceğiz. Çocuklarımıza, gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya, temiz, mavi ve yeşil bir dünya bırakmak için üzerimize düşen her şeyi yapacağız. Çevre sorunları karşısında çözüm üretmeye yönelik tüm çalışmaların her zaman yanında olacağımızı ifade etmekten büyük mutluluk duyuyor, ‘Dünya Çevre Günü’nü kutluyorum.”

MUSTAFA ŞEVİK (BULDAN BELEDİYE BAŞKANI)
“Gelecek nesillerimize daha yaşanabilir bir ilçe bırakabilmek için çalışıyoruz. Bir taraftan Belediyemizin Geri Dönüşüm alt yapı çalışmaları devam ederken, diğer taraftan da vatandaşlarımızı geri dönüşüm ve sıfır atık konusunda bilinçlendirmek istiyoruz. Sıfır Atık Projesi Buldan da ivme kazandı. Buldan Kaymakamlığı başta olmak üzere bu konuda gayet özverili çalışıyorlar. Ben inanıyorum ki Sıfır Atık Projesi ile çok başarılı olacağız önümüzde ki birkaç ay içinde Projenin meyvelerini toplayacağız.
Girne Mevkii’nde heyelan bölgesi yeşil alan ve dinlenme parkı olarak düzenleyeceğiz. Ayrıca Topdamı Mevkii’ne yeni düzenlemeyle modern çizgilere sahip, kale siluetinde, kültürümüzü yansıtan geniş bir dinlenme parkı projelerimiz hazır. Siyaset adamı Merhum Alparslan Türkeş’in adını vereceğimiz park ise önümüzdeki Temmuz gibi tamamlanarak hizmete girecek.
Çocuklarımızın, daha yeşil, daha temiz doğal bir çevrede daha mutlu ve huzurlu yaşadığı bir geleceği hep birlikte kuracağız. 5 Haziran Dünya Çevre Günü ve 5-11 Haziran Çevre Koruma Haftası kutlu olsun.”

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Belediye Başkanı

Osman ZOLAN

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
3 Temmuz 2020 Cuma 24 39Sıcak
4 Temmuz 2020 Cumartesi 25 39Sıcak
5 Temmuz 2020 Pazar 25 39Sıcak
6 Temmuz 2020 Pazartesi 25 39Sıcak
7 Temmuz 2020 Salı 23 37Sıcak

Genel Sekreter

Mustafa ÜNAL

Denizli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter

Denizli Harita

denizli-side

http://adres.denizli.bel.tr/

Büyükşehir Rehber

Adres Denizli Büyükşehir Belediyesi, Altıntop Mah. Lise Cad. No:2 PK:20100
Tel: +90 (258) 280 20 20
Tel: +90 (258) 265 21 37
Sms: +90 (258) 265 21 37
Fax: +90 (258) 280 29 99
Mail: denizli@denizli.bel.tr

http://denizli.bel.tr/

/denizlibuyuksehirbld

Büyükşehir İlçe İrtibat

ACIPAYAM - 0541-612 33 38

SERİNHİSAR - 0541-672 70 64

KALE VE BEYAĞAÇ - 0541-612 33 44

TAVAS - 0549-541 23 30

SARAYKÖY VE BABADAĞ - 0533-667 39 41

BULDAN - 0541-672 70 16

ÇİVRİL VE BAKLAN - 0533-733 25 73 0549-744 58 82

ÇAL VE BEKİLLİ - 0549- 747 33 58

BOZKURT VE ÇARDAK - 0549-541 23 26