Çocukları korumak toplumun görevidir - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Çocukları korumak toplumun görevidir

Çocukları korumak toplumun görevidir

Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi son günlerde yaşanan çocuk istismarı konusunda kadınlara yönelik seminer düzenledi. Seminerde konuşan Psikolog Şebnem Dal Üzülmez, “Bir çocuğu korumak sadece anne ve babanın değil, tüm yetişkinlerin görevidir” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 6 Temmuz 2018 Cuma, 11:37

Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi son günlerde yaşanan çocuk istismarı ve ölümlerine karşı farkındalık yaratmak amacıyla kadınlara yönelik seminer gerçekleştirdi.

Pamukkale Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen seminere Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Başkanı Ali Değirmenci, Kent Konseyi Genel Sekreteri Baran Akın, Kadın Meclisi Başkanı Bilsen Özen, Psikolog Şebnem Dal Üzülmez ve çok sayıda kadın katıldı.

Çocuk istismarları karşısında özellikle annelere büyük görevler düştüğünü kaydeden Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Bilsen Özen, “Yaşanan çocuk istismarları konusunda sorumluluklarımızı bilmeli ve bu tür olayların yaşanmaması için önlemler almalıyız. Bizler çocuklarımızın nasıl korunması gerektiği konusunda bilgilenmeliyiz. Çocuğumuza hangi insanların ona zarar verebileceğini öğretmeliyiz” dedi.

“BİR ÇOCUĞU KORUMAK SADECE ANNE VE BABANIN GÖREVİ DEĞİLDİR”
Çocuk istismarının sadece cinsel istismar ile sınırlandırılmaması gerektiğini söyleyen Psikolog Şebnem Dal Üzülmez, “Çocuk istismarı sadece cinsel istismar ile sınırladığımız bir şey değil. Biz çocuğa yönelik yapılan her türlü şiddeti istismar olarak kabul ediyoruz. Çocuk için bir çocuğa yapılmaması gereken ve bizim yaptığımız her şey aslında bir istismardır. Çocuk için yapılması gerekenleri yapmıyor, korumuyor, gözetlemiyorsak, eğitim ve sağlık imkanlarına ulaşmasına yardım etmiyorsak, abur cubur yemekten alıkoymuyorsak bunun adı da ihmaldir” dedi. Yetişkinlerin tüm çocukları koruyan ve kollayan bir yapıda olması gerektiğini ifade eden Üzülmez, sözlerini şöyle sürdürdü; “Her birimiz çocuk ihmali konusunda suçluyuz. Biz koruyamadığımız birçok çocuğun ölüm haberlerini duyuyoruz. Bir çocuğu korumak sadece anne ve babanın görevi değildir tüm yetişkinlerin görevidir. Çocuğumuzla ilgilenmemiz, takip etmemiz ve en önemlisi eğitim almamız gerekiyor. Bir çocuğu büyütmek anne ve babanın sorumluluğundadır” diye konuştu.

“BİZE İTİRAZ EDEN ÇOCUK İSTEMİYORUZ”
Şiddet çok basit bir olgu diyen Psikolog Şebnem Dal Üzülmez, “Şiddet bir güç ilişkisidir. Güçlü olandan zayıf olana yönelir. Şiddeti münferit, bir takım sapık ve hasta ruhlu insanların yaptığı şeyler olduğunu düşünmekten vazgeçelim. Bu düşünce var olduğu sürece bu sorunları çözemeyiz. Şiddet güç ilişkisidir. Çocuğunuz sizin istediğiniz bir şeyi yapmadığında cezalandırırsanız şiddet uygulamış olursunuz, istismarcının yaptığı da budur. Çocuk onun istediğini yaparsa iyi davranır, yapmazsa eziyet eder. Çocuğa yaptığı doğru davranış sonrası ödül verilmez. Zaten yapması gereken doğru olanı yapmasıdır. Biz istiyoruz ki, söylediğimiz hiçbir şeye hayır demesinler, sözümüzün dışına çıkmasınlar, büyüklerin sözünü dinlesinler. Sizin her sözünüzü dinleyen, büyüklerinin sözünden çıkmayan ve kendi hakkını arayamayan çocuğa başka birini dinlememeyi nasıl öğreteceksiniz. Bize itiraz eden çocuk istemiyoruz. Çocuklarımızın bütün kanatlarını kırıyoruz. Sonra da tehlike anında uçmalarını bekliyoruz. Uçamazlar artık çünkü bizler kanatlarını aldık ellerinden” diye konuştu.

“MUTLU ÇOCUKLAR, MUTLU AİLELERDE YETİŞİR”
Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Başkanı Ali Değirmenci ise, eğitim sürecinin hayat boyu devam etmesi gerektiğini ifade ederek, çocukları geleceğe hazırlamak için her yaştan ömür boyu eğitim olması gerektiğine dikkat çekti.

Değirmenci, “Bir insan, bir çocuk yetiştiriyoruz ve tek derdimiz hayata hazırlamak. Onları çok seviyoruz ama çocuklarımızı cam fanusun içerisinde büyütemeyeceğimizi de biliyoruz. Kendimize ayırdığımız zamanın bir parçasını çocuklarımıza ayırmak lazım. Çocuklarımız için daha güvenli bir gelecek istiyorsak, onlar için dertlenelim, düşünelim ve vakit ayıralım. Eminim ki, çocuklarımız için hep birlikte akılcı çözümler bulabiliriz. Tabi ki toplumsal hassasiyet yaşadığımız dönemler oluyor. Leylalar, Eylüller ve daha niceleri ile içimiz yanıyor. İstiyoruz ki, Eylüller, Leylalar sönmesin. Bu eğitim sürecini hayata yaymak ve hayat boyu eğitimin devam etmesi gerekiyor. Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak Mutlu Aile seminerleri, Sağlıklı Evlilik Okulları düzenliyoruz. Mutlu insanlar, mutlu çocuklar, mutlu ailelerde yetişir. Mutlu aileler, mutlu toplumları oluşturur. Büyükşehir Belediyemiz bu noktada sosyal etkinlik ve projelere her zaman destek olmaya devam ediyor” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Belediye Başkanı

Osman ZOLAN

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı

_

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
27 Eylül 2021 Pazartesi 17 32Az Bulutlu
28 Eylül 2021 Salı 17 33Parçalı Bulutlu
29 Eylül 2021 Çarşamba 17 31Parçalı Bulutlu
30 Eylül 2021 Perşembe 16 31Çok Bulutlu
1 Ekim 2021 Cuma 16 30Parçalı Bulutlu

Genel Sekreter

Mustafa ÜNAL

Denizli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter

_

Denizli Harita

denizli-side

http://adres.denizli.bel.tr/

Büyükşehir Rehber

Adres Denizli Büyükşehir Belediyesi, Altıntop Mah. Lise Cad. No:2 PK:20100
Tel: +90 (258) 280 20 20
Tel: +90 (258) 265 21 37
Sms: +90 (258) 265 21 37
Fax: +90 (258) 280 29 99
Mail: denizli@denizli.bel.tr

http://denizli.bel.tr/

/denizlibuyuksehirbld

_

Büyükşehir İlçe İrtibat

ACIPAYAM - 0541-612 33 38

SERİNHİSAR - 0541-672 70 64

KALE VE BEYAĞAÇ - 0541-612 33 44

TAVAS - 0549-541 23 30

SARAYKÖY VE BABADAĞ - 0533-667 39 41

BULDAN - 0541-672 70 16

ÇİVRİL VE BAKLAN - 0533-733 25 73 0549-744 58 82

ÇAL VE BEKİLLİ - 0549- 747 33 58

BOZKURT VE ÇARDAK - 0549-541 23 26

_