REKLAMI GEÇ

Şenel: “Rant ve siyaset arasında sıkıştık”

Şenel: “Rant ve siyaset arasında sıkıştık”

Dünya Mimarlık Günü’nde bir açıklama yapan Mimarlar Odası Denizli Şube Başkanı İbrahim Şenel, mimarların günümüzde rant ve siyaset kavramı içerisinde sıkışmış durumda olduğunu söyledi.

/ DENİZLİHABER / 5 Ekim 2009 Pazartesi, 16:38

Her yıl, Ekim ayının ilk Pazartesi günü kutlanan Ekim ayının ilk haftasında kutlanan Dünya Mimarlık Günü sebebiyle, Mimarlar Odası Denizli Şubesi bir dizi etkinlik düzenledi. Etkinliklerin ilki, şubede yapılan basın toplantısıydı. Mimarlar Odası Denizli Şubesi Başkanı İbrahim Şenel, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte yaptığı basın toplantısında, mimarların, rant ve siyaset karmaşası içinde mesleklerini zorlukla sürdürdüğünü belirtti. Son dönemlerde yaşanan siyasi gelişmeler ve iktidar partisinin uygulamalarından dolayı, mimarlık mesleğinin artık kişiye özel imar uygulamaları ve siyasi ranta göre yapıldığını belirten Şenel, “Mimarlık mesleği bugün rant, siyaset ve erk kavramı arasında sıkışmış durumdadır. Mesleğin icrası sırasında gerek kişiye özel değişen imar uygulamaları, gerekse miktar olarak her geçen gün artan rant, karşılaşılan en büyük sorunlardır. Yaşanan bu durum içerisinde mimarlık mesleğinin ne kadar zor olduğu gözler önündedir” dedi.

‘Yanlış uygulamaların her zaman karşısındayız’
Denizli’de son dönemlerde yapılan çalışmalar ve mimarların bu projelere sağladığı katkılar hakkında da bilgiler veren Şenel, Mimarlar Odası’nın ve Denizlili mimarların ilimizdeki önemli konulara da duyarsız kalmadığını söyledi. Yerel ölçekte Denizli’deki kentsel dönüşüm projelerinde ve şehir merkezinde yapılacak olan çevre düzenlemelerinde ve projelerde her zaman görüşmelerini belirttiklerini dile getiren Şenel, mimarların yanlış uygulamaların her zaman karşısında olduğunu ifade etti.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
17 Mayıs 2024 Cuma 16 32Parçalı Bulutlu
18 Mayıs 2024 Cumartesi 18 34Parçalı Bulutlu
19 Mayıs 2024 Pazar 20 34Parçalı Bulutlu
20 Mayıs 2024 Pazartesi 21 34Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
21 Mayıs 2024 Salı 21 35Parçalı Bulutlu