REKLAMI GEÇ

Yolcu taşımacılığına yeni düzenleme

Yolcu taşımacılığına yeni düzenleme

Denizli’ye bağlı köy, kasaba ve ilçelerden il merkezine yolcu taşımacılığı yapanlar, bundan sonra İl veya İlçe Trafik Komisyonu’ndan, ‘Güzergah izin belgesi’ almadan yolcu taşıyamayacak.

/ DENİZLİHABER / 2 Ağustos 2008 Cumartesi, 00:00

Denizli’ye bağlı köy, kasaba ve ilçelerden il merkezine yolcu taşımacılığı yapanların, İl veya İlçe Trafik Komisyonu’ndan, ‘Güzergah izin belgesi’ almadan yolcu taşıması yasaklandı.

Geçtiğimiz sene, Denizli Valiliği’nce, ilimize bağlı köy, kasaba ve ilçelerden il merkezine yapılan yolcu taşımacılığı konusunda, Y Yetki Belgesi Yönergesi çıkartılarak, yolcu taşımacılığının, Y Yetki Belgesi olanlarca yapılması kararlaştırılmıştı. Ulaştırma Bakanlığı ise Mayıs 2008’de, Y Yetki Belgesi olmayanlara fırsat tanımak ve yeni düzene uyum sağlamalarını kolaylaştırmak için 31 Ekim 2010 tarihine kadar bu tür belgelerin aranmaması talimatını vermişti.

Bazı taşımacıların, Ulaştırma Bakanlığı’nın konuyla ilgili genelgesine kendi lehlerine yorumlayarak, hiçbir izin belgesi almadan yolcu taşımaya başlaması üzerine, Denizli Valiliği, Ulaştırma Bakanlığı’nın bu konudaki görüşünü sordu. Ulaştırma Bakanlığı’ndan alınan görüş doğrultusunda, Denizli’de, yolcu taşımacılığı yapan kişilerin, İl ya İlçe Trafik Komisyonu’ndan ‘Güzergah izin belgesi’ aldıktan sonra çalışmalarına müsaade edilmesi kararı alındı.

İl Emniyet Müdürü Muzaffer Erkan, “Konuyla ilgili olarak, 18 Temmuz 2008 tarihli Ulaştırma Bakanlığı genelgesi ile İl Trafik Komisyonu’nun kararı teyit edilerek, yolcu taşımacılığı yapılabilmesi için İl ve İlçe Trafik Komisyonları’ndan, ‘Güzergah izin belgesi’ alınması şartı konuldu. Dolayısıyla, ilimiz merkezine veya ilçelere köy ve beldelerden yolcu taşımacılığı yapmak isteyen taşımacıların ilgili komisyonlardan güzergah izin belgesi alması gerekmektedir.

Vatandaşlarımızın cezalı duruma düşmemeleri ve herhangi bir sıkıntıya maruz kalmamaları için belirlenen kurallara uymaları gerekmektedir” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

DenizliSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
25 Temmuz 2024 Perşembe 25 39Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
26 Temmuz 2024 Cuma 24 36Parçalı Bulutlu
27 Temmuz 2024 Cumartesi 22 36Sıcak
28 Temmuz 2024 Pazar 22 38Sıcak
29 Temmuz 2024 Pazartesi 25 39Sıcak