Merkezefendi’den üreticiye 200 bin fide desteği - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Merkezefendi’den üreticiye 200 bin fide desteği

Merkezefendi’den üreticiye 200 bin fide desteği

Merkezefendi Belediyesi, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da üreticiye büyük destek veriyor. Tarımsal Kalkınma Eylem Planı doğrultusunda geçen yıl 120 bin fideye üreticiye teslim eden Merkezefendi Belediyesi, bu kez 200 bin fideyi üreticiler ile buluşturmaya başladı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 21 Mayıs 2021 Cuma, 16:28

Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Kumkısık ve Yeşilyayla Mahallesi’nde fide dağıtımına meclis üyeleri ile birlikte katıldı. Salgının tarımsal üretimi azaltma riskini minimize etmek ve üretimin artmasını sağlamak adına yapılan bu destek doğrultusunda Ziraat Odası’na kayıtlı Merkezefendi’de sebze ve meyve yetiştiriciliği yapan 104 üreticiye domates, biber, patlıcan ve salatalık fidesi dağıtımı yapılıyor. Dağıtımlar köyden mahalle statüsüne dönen Kumkısık, Yeşilyayla, Üzerlik, Çeltikçi, Salihağa, Altındere Mahallesi ile belde statüsündeki Aşağışamlı Mahallesi’nde tamamlandı. Fide dağıtımı Başkarcı Mahallesi’nde ve muhtelif noktalarda da en kısa sürede gerçekleştirilecek. Belirli periyotlarla da Merkezefendi Belediyesi Ana Hizmet Binası önünde fide dağıtımı yapılacak.

“MERKEZEFENDİ’DE TARIMIN VE ÜRETİMİN YAYGINLAŞTIRILMASINI İSTİYORUM”
Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, “Tarımsal Kalkınma Eylem Planı, bu dönem için bizim önceliklerimiz arasında. Çünkü biz üreten, üretmenin, alın terinin, emeğin ne demek olduğunu, ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Her zaman üreticilerimizin yanındayız. Uzun süredir pandemi ile uğraşıyoruz. Sizleri de bizleri de etkiledi. Zaman içinde zorunlu kapatmalarla birlikte ekonomik anlamda sıkıntı başladı. Bir zincir halkası gibi bütün sektörleri ve dolasıyla da üreticiyi ve çiftçiyi de vurdu. Bizler doğanın, toprağın, tarımın, suyun bizler için ne kadar önemli olduğunu öğrendik. Bu olağanüstü afet aslında tarımın, toprakla bütünleşmesinin ne kadar önemli olduğunu öğretti. Çünkü en temel ihtiyaç gıda ve besin. İşte bu dönemde Merkezefendi Belediyesi olarak ilçemizde tarımın ve üretimin yaygınlaştırılmasını istiyorum. Bu anlamda da Merkezefendi Belediyesi olarak elimizden gelen desteği de yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz” diye konuştu.

“EKİLSİN, DİKİLSİN, BİÇİLSİN, ÜRETİM OLSUN”
Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, “Geçen yıl da fide dağıtımı gerçekleştirdik. Geçen sene bu miktar 120 bindi, bu yıl 200 bine çıkardık. Biz istiyoruz ki Merkezefendimiz de hiç boş alan kalmasın. Ekilsin, dikilsin, biçilsin, üretim olsun. Hem sizler ucuza bu gıdalardan faydalanın hem Merkezefendili hemşerilerimiz faydalansın hem de Türkiye’ye örnek olalım. Bu anlamda geçen sene dağıttığımız fidelerden çok güzel verimle randıman aldık. Ama artık biraz daha büyük olsun istiyoruz. Çünkü biz şanslıyız coğrafi olarak, bizim topraklarımız verimli topraklar. Siz zaten ekmeğinizi genellikle büyükbaş hayvancılık yaparak kazanıyorsunuz. Siz üretimin ne demek olduğunu bizlerden çok çok daha iyi biliyorsunuz” dedi.

“BU HAMLE BİZLER İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS”
Denizli Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan’a desteklerinden dolayı teşekkür etti. Gemici, “Başkanımızın büyük fedakârlıklarla başlattığı fide dağıtımı bu sene katlanarak 200 bin fideye ulaştı. Özellikle kırsalda elinden tutulmayı en fazla hak eden bir kesimde olduğumuzun bilincinde olan belediye başkanımızın bu hamlesi, bizler için büyük bir şans. İnsanların daha fazla teşvik edip üretmek için bir gayret duyması noktasındaki destekleri bize her zaman güç vermektedir. Bizler de her zaman yanında olduğumuzu huzurlarınızda kendisine söylemek istiyorum. Tarımsal Kalkınma Eylem Planı’nın özellikle insanımızın pandemi döneminde ne kadar büyük bir iş yaptığı anlamını ortaya koyuyor. Ama birileri bunu anlamak istemese de, başkanımız bunu ısrarla anlatmaya çalışıyor. Dağıtılacak olan bu fideler, toprakla buluştuğunda inşallah iyi verimler olur. Biz bu gayretle bu fideleri toprakla buluşturup bir noktaya doğru varmasını istiyoruz” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Hava Durumu

MerkezefendiSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
15 Haziran 2021 Salı 16 27Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
16 Haziran 2021 Çarşamba 15 28Parçalı Bulutlu
17 Haziran 2021 Perşembe 18 32Parçalı Bulutlu
18 Haziran 2021 Cuma 19 34Parçalı Bulutlu
19 Haziran 2021 Cumartesi 18 33Gökgürültülü Sağanak Yağışlı