Başkan Özbaş, “Ormanlarımız tekrar yeşerecek” - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Başkan Özbaş, “Ormanlarımız tekrar yeşerecek”

Başkan Özbaş, “Ormanlarımız tekrar yeşerecek”

Sarayköy’de meydana gelen orman yangınının etkili olduğu Tırkaz ve Tekke Mahalleleri’ni ziyaret ederek, yangın mağduru vatandaşlar ile bir araya gelen Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, “Yanan bölgelere ne olacak” sorusuna açıklık getirdi. Başkan Özbaş, yangında zarar gören 420 hektarlık alanın gelecek yılın mart ayına kadar yüzde 90’ına fidan dikileceğini, kalan yüzde 10’luk kısmının da tohumlanacağını söyledi, “Ormanlarımız tekrar yeşerecek” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 8 Temmuz 2017 Cumartesi, 10:21

Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, AK Parti Milletvekili Cahit Özkan ile birlikte Sarayköy’de meydana gelen büyük yangının etkili olduğu Tekke ve Tırkaz Mahalleleri’ne giderek vatandaşlara geçmiş olsun dileğinde bulundu.

İlk olarak Tırkaz Mahallesi’ndeki vatandaşlarla bir araya gelen Başkan Özbaş ardından Tekke Mahallesi’nde Denizli Orman Bölge Müdürlüğü’nde görevli ekipler ile buluştu.

“CİDDİ ANLAMDA ORMANLARIMIZI GENİŞLETTİK”
Tüm Denizli’ye geçmiş olsun dileklerinde bulanan AK Parti Denizli Milletvekili Özkan, “Ciğerlerimiz yandı. Ormanı büyüklerimiz çok daha iyi bilir. Geçmişten bugüne ormanlarımız dışarıdan gelen müdahaleler ile zarar görüyor. Sarayköy’de meydana gelen orman yangını ile ilgili çalışmalar yapılıyor. 4 insanımızın hayatına neden olan 420 hektar ormanımızın yanmasına sebep olan faillerin peşine düşmek lazım. Tabiatın kanunlarına aykırı hareket edilirse af yok. Yanlış şehirleşme, ormana yanlış müdahale, yanlış üretim her zaman felakettir. Buradan ders çıkaracağız. En kısa zamanda bu ormanların rehabilite edilmesi, yeniden kazandırılması en büyük hedefimizdir. Ben zaman zaman Bölge Müdürlüğümüze, şefliklere giderek bilgi alıyordum. Son olarak Denizli’de fidan dikilecek sahamızın neredeyse kalmadığını öğrendim. Milyarlarca ağaçlar dikildi. Çok şükür ciddi anlamda ormanlarımızı genişlettik. İnsanı nasıl yaşatacaksak ormanı da öyle yaşatmamız lazım. Hep beraber en kısa zamanda zararları ortadan kaldırıp Sarayköyümüzün eski doğasına kavuşması için gayret edeceğiz. Geçmiş olsun diliyorum” dedi.

BAŞKAN ÖZBAŞ EKİPLERE TEŞEKKÜR ETTİ
Sarayköy’de meydana gelen yangının sonuna kadar olay yerinden ayrılmayan Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, “Olayları ilk dakikasından bu yana yaşamış biri olarak ekiplerin yaptığı bu işin ne kadar kutsal, ne kadar tehlikeli ve ne kadar mübarek olduğuna o gün bizzat şahit oldum. Yangın tek bir noktadan başlayarak rüzgarın etkisiyle değişik alanlara sıçramış. Yangın Orman Bölge Müdürlüğümüzün ve sizlerin gayretleri ile kontrol altına alındı. Bugün sizlerin sayesinde hamdolsun mahallelerimizde sağ salim, huzur ve güven içinde yaşayabiliyoruz. Muhtarlarımızın, köyde yaşayan vatandaşlarımızın ve siz ekiplerimizin yangına müdahale etme konusunda maharetiniz ile Sarayköyümüzün bu hasarı en az şekilde atlatmasına neden oldu” diye konuştu.

“ORMANLARIMIZ TEKRAR YEŞERECEK”
Herkesin merak ettiği konu olan yanan alanların ne olacağına açıklık getiren Başkan Özbaş, “Yangında 420 hektar alanımız maalesef yandı. 6 ile 60 yaş arasın ağaçlardan oluştuğunun bilgisini aldık. Denizli Orman Bölge Müdürümüz ve İşletme Müdürümüz ile görüştüm. Soğutma çalışmaları bitti, önümüzdeki günlerde bu ağaçların kesilmesi, temizlenmesi ve damgalanması başlayacak. Ekim, kasım aylarından 2018 yılının mart ayına kadar biz tüm bu yanan bölgelerimizi orman ekiplerimiz ile birlikte tekrar ağaçlandıracağız. Yüzde 90’ını fidan ile kalan yüzde 10’luk kısmını da tohumlayarak tekrar ekim ve dikimini sağlayacağız. İnşallah bu kötü günler geride kalacak. Ormanlarımız tekrar yeşerecek” diye konuştu.

YANGIN BÖLGESİ İLE İLGİLİ SON DURUM
Denizli Orman Bölge Müdürlüğü İşletme Müdür Yardımcısı Sefa Karataş yangın alanındaki son durum hakkında bilgi verdi.

Karataş, “Sarayköy’deki ihbarı saat 17.00’de aldık. Yangın alanına geldiğimizde Tekke Mahallisi girişinde toz, duman karışmış durumda üzerimize geliyordu. Arkadaşlara köyün boşaltılması gerektiğini söyledim. Rüzgarın etkisiyle 420 hektarlık alan yandı. Ben o gün ‘sabah olsun’ diye dua ettim. Rüzgar gece biraz hafifledi, ekiplerimiz yangının etrafını sardı. Doğu istikametinde yangını kaçırmış olsaydık belki bin 400 hektar alan daha yanacaktı. Onun için helikopterler bizim can damarlarımız oldu. Sabah olduğunda rahatladık. Denizli, Antalya, Eskişehir, Isparta, Muğla ve Manisa olmak üzere 6 ilden 40 arasöz, 12 ranger, 6 dozer, 7 greyder, 3 uçak, 3 helikopter ile yangına müdahale edildi. Araç desteği sağlayan Büyükşehir Belediyemize ve Sarayköy Belediyemize de ayrıca teşekkür ederim. Yangın alanlarında kaba ölçümler yapıldı, hassas ölçümlerine de başladık. Neler yapabiliriz ölçüyoruz. Mevsim el verirse yılsonuna kadar işlemesini yaparız. Şubat, marta kadar ağaçlandırırız” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı