REKLAMI GEÇ

Geri dönüşüm malzemelerinden kütüphane

Geri dönüşüm malzemelerinden kütüphane

Sarayköy Halk Eğitimi Merkezi, kurumuş ağaç gövdesi ve atık raflardan kitaplık, eski dikiş makinesinden masa, kotlardan ve iplerden makrome yaparak “Sıfır Atık Kütüphanesi” kurdu.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 2 Nisan 2022 Cumartesi, 14:48

Sıfır Atık Projesi kapsamında Sarayköy Halk Eğitimi Merkezi tarafından geri dönüşüm malzemelerinden kütüphane oluşturuldu.

Kurumuş ağaç gövdesi ile atık durumdaki raflar kitaplığa dönüştürüldü. Eski dikiş makinesinden ise masa yapıldı. Atıl durumdaki sandalye ve koltuklar oturma grubu olarak değerlendirildi. Kullanılmış kotlardan ve iplerden makrome yapılarak kitaplık oluşturuldu.

Sıfır Atık Kütüphanesi’nin açılışı da geri dönüşüm malzemelerinin yer aldığı sergi ile yapıldı.

Açılışa Sarayköy Kaymakamı Celalettin Cantürk, Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, İl Milli Eğitim şube müdürü Yavuz Çağlar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bülent Akhan, Sarayköy Halk Eğitim Merkezi Müdürü Halil Kaya, daire amirleri, okul müdürleri, kursiyer ve vatandaşlar katıldı.

Kütüphanede ilk kitap okuma etkinliği ilçe protokolü tarafından yapıldı.

Sergide emeği geçenlere teşekkür eden İlçe Kaymakamı Cantürk, “Kütüphane Haftası içerisinde anlamlı bir projenin hayat bulmasından dolayı çok mutlu oldum. Farkındalık yaratan bu anlamlı projede emeği bulunan tüm eğitimcilerimizi ve kursiyerlerimizi tebrik ediyorum” dedi.

Çevre kirliliğinin önüne geçilmesi için geri dönüşümün önemli olduğunu vurgulayan Belediye Başkanı Özbaş, “İklim değişikliğinin yaşandığı süreç içerisinde Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin başkanlığında yürütülen Sıfır Atık Projesi hayatımızın merkezine almamız gereken uygulamalardan birisi. Biliyoruz ki; Sıfır Atık Projesi gelecek nesillerimize temiz ve gelişmiş bir Türkiye ile yaşanabilir bir dünya bırakmak amacıyla yola çıkılan bir çevre hareketidir. Bugün burada görmüş olduğumuz manzara farkındalık arttıracak, birçok kişiye yeni yönler verecektir. Yaşamımız için büyük anlam teşkil eden projede emeği geçen tüm yöneticilerimize ve kursiyerlerimize teşekkür ediyor, başarılar diliyorum” diye konuştu.

Halk Eğitim Merkezlerinin önemine değinen İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, “Sıfır Atık Projesi, ülke genelinde başarıyla sürdürülüyor. ‘Kütüphanesiz okul kalmayacak’ anlayışı içerisinde Sıfır Atık Projesi kapsamında il genelinde okullarımızın tamamında kütüphane kurduk. Halk Eğitimi Merkezlerince de ilk etap olarak 6 Halk Eğitimi Merkezimizde Geri Dönüşüm Kütüphanesi kurduk. Sarayköy Halk Eğitimi Merkezince oluşturulan kütüphanenin açılışında bulunmaktan mutluluk duydum. Geri dönüşüm malzemeleri burada başarılı bir şekilde değerlendirilmiş. Kütüphane ve sergide emeği geçen idarecilere, öğretmenlere, usta öğreticilere ve kursiyerlere teşekkür ederim” dedi.

Sarayköy’de 7’den 70’e herkes için farkındalık yaratan bir projenin Sarayköy’de açılmasından dolayı gurur duyduklarını belirten İlçe Milli Eğitim Müdürü Akhan, ” Her atık malzemenin çöp olmadığına bir kez daha şahit olduk. Geri dönüşüm malzemelerinin ekonomiye, eğitime ve çevreye nasıl faydalı olabileceğini kütüphanemizde ve sergimizde görmüş olduk” dedi.

“Her atık çöp değildir” parolası ile hazırlanmış geri dönüşüm sergisinde atık malzemeler ile hazırlanmış kıyafetten, süs eşyasına birçok ürüne yer verildi. Sergide doğaya verilen zararın nasıl azaltılacağına dikkat çekilerek ekonomiye katkı sağlayan iş kollarına da değinildi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı