REKLAMI GEÇ

Sarayköy’de 15 günden bu yana gaz ve su fışkıran jeotermal sondaj kuyusu kapatıldı

Sarayköy’de 15 günden bu yana gaz ve su fışkıran jeotermal sondaj kuyusu kapatıldı

Sarayköy’de 15 gün önce Babadağ yolu üzerinde jeotermal sondaj çalışması sırasında patlama yaşandı. O tarihten bu yana gaz ve su fışkıran kuyu MTA ve Türkiye Petrolleri uzmanlarının da çalışmasıyla tamamen kapatıldı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 14 Mayıs 2024 Salı, 09:49

Sarayköy’de sera için jeotermal kaynak sondajı sırasında patlama oldu. 15 gün önce yaşanan patlama, yüksek basınçla gaz ve jeotermal suyun fışkırmasına neden oldu. Süreç içinde açıklama yapılmasa da bölgeye sülfür gazı salındığı belirtildi. Suyun ve gazın basıncı nedeniyle kuyuyu kapatma işlemi zaman aldı.

Patlama bölgesinde sondajlar konusunda uzman olan Maden Tetkik Arama Enstitüsü ile Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın uzmanları da geldi. 15 gün süren mücadele sonunda dün akşam saatlerinde kuyu tamamen kapatıldı.

SÜRECİ ANLATTI
Sarayköy Belediye Başkanı Mehmet Salih Konya, Sarayköylüleri tedirgin eden kuyunun kapatılmasını “müjde” diye nitelendirdi. Süreci başından sonuna kadar anlattığı bir video çeken Konya, “Babadağ yolu üzerindeki jeotermal kuyu kapatıldı. Ekiplerin yaptığı müdahale sonuç verdi. Şimdi hem gaz salınımı durduruldu, hem de ses kesildi. Bu süreci çok sıkıntılı geçirdik. Her sıkıntının farkındaydık. İlk günden bu yana kuyunun başında ciddi anlamda takipçisi olduk ve elimizden geleni yaptık. 15 gün boyunca çok hummalı çalışma oldu. Sıkıntıyı gidermek kolay değildi. MTA, TPAO’dan gelen ekiplerin emeği zayi olmadı. Gece gündüz 15 gündür çalışan emekçi arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

“BELEDİYE OLARAK HALKIN YANINDAYIZ”
Patlamanın Sarayköy halkını çok rahatsız ettiğinin farkında olduğunu belirten Konya, “Patlama, ilçemizde kirlilik yarattı. Araçların ve evlerin camlarında kirlilik oldukça fazla. Bu konuda bir yaptırım olur mu bilmiyorum. Kanuni haklarınızı istediğiniz şekilde arayabilirsiniz. Belediye olarak elimize düşeni yapacağız” dedi.

“SAĞLIK BAKANLIĞINA BAŞVURACAĞIZ”
Sarayköylülerin endişelerini de dile getiren Başkan Konya, “Sağlık Bakanlığı’nın bu süreçte açıklama yapmaması vatandaşlarımızı tedirgin etti. Bu süreçten sonra vatandaşlarımızın sağlık sorunu yaşayıp yaşamadığının takipçisi olacağız. Sağlık Bakanlığı’na gerekli müracaatı yaparak sağlık taraması isteyeceğiz” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı