REKLAMI GEÇ

Sarayköylü koleksiyonerin banknot koleksiyonu ilgi çekiyor

Sarayköylü koleksiyonerin banknot koleksiyonu ilgi çekiyor

Sarayköy’de yaşayan 38 yaşındaki Murat Karasu 21 yıldır eski para koleksiyonu yapmanın mutluluğunu yaşıyor. İlçede merakla eski para koleksiyonculuğuna başlayan Karasu aradan geçen 21 yılda 100 bin lira değerinde 200 banknot biriktirdi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 13 Ağustos 2020 Perşembe, 17:11

Sosyal medya ve antika severlerin düzenlediği mezatlardan alım yapan Karasu’nun en nadide parası ise Sultan 5. Mehmed Reşad dönemine ait 2.5 lira…

Karasu, Kore Gazisi dedesinden kalan madalyaları saklarken bu işe merak saldığını söyledi.

Denizli’de para alım satımı yapan bir ağabeyiyle birlikte koleksiyonculuk yaptığını ifade eden Karasu, “Mezatlara katılarak işi devam ettirdim. Paraları toplarken şehirlerarası yolculuk çok olmuyor. Günümüzde sosyal medya üzerinden antika ve koleksiyonerlerin bulunduğu gruplarda birbirimizden haberdar oluyoruz. Cumhuriyetten sonra Mustafa Kemal Atatürk’ün bastırdığı üzerinde çiftçilerin bulunduğu 1 ve 5 liralar var. Bu paraların her birinin anısı var aslında” dedi.

Karasu koleksiyonunun kendisi için paha biçilemez olduğunu ifade ederek, “Satmayı ya da herhangi birine vermeyi düşünmüyorum. Mezatlarda madalyon denk geldiğinde alıyorum. Madalya koleksiyonu yapmıyorum. Benim için manevi değeri yüksek olduğu için alıyorum. Şu ana İstiklal madalyası, liyakat madalyası, Kanuni Esasi madalyasının bulunduğu 8 tane madalya var. Madalyalar benim için ayrı önem taşıyor” diye konuştu. DENİZLİ (AA)

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı