REKLAMI GEÇ

Silah arkadaşları 24’ncü ölüm yıldönümünde Şehit Hüseyin Kuş’un mezarını ziyaret etti

Silah arkadaşları 24’ncü ölüm yıldönümünde Şehit Hüseyin Kuş’un mezarını ziyaret etti

Şırnak’ın Silopi ilçesinde 24 yıl önce hain saldırı sonucu şehit düşen Sarayköylü Şehit Hüseyin Kuş, yıl dönümünde törenle anıldı. Türkiye’nin dört bir yanından koronavirüs salgınına rağmen Sarayköy’e gelen silah arkadaşları, şehit Kuş’un mezarında dua etti. Ayrıca Şehit Kuş’un kendisiyle aynı ismi taşıyan yeğeni, komutanı tarafından birliğine teslim edilerek, vefa örneği sergilenecek.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 24 Aralık 2020 Perşembe, 18:07

Şırnak’ın Silopi ilçesinde 24 yıl önce PKK’lı teröristlerin hain saldırısı sonucu şehit olan Jandarma Komando Er Hüseyin Kuş’un silah arkadaşları, her yıl aralıksız Sarayköy ilçesine, şehidin baba ocağını ziyaret ederek, şehit Jandarma Er Kuş’un mezarında dua ediyordu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen silah arkadaşları bu yıl da şehit Hüseyin Kuş’u unutmadı. Jandarma Komando Er Kuş’un şehitlikteki mezarlığını pandemi nedeniyle az sayıda silah arkadaşı, Sarayköy İlçe Kaymakamı Celalettin Cantürk, Denizli İl Jandarma Komutanı J. Albay Veysel Yanık, Sarayköy Cumhuriyet Başsavcısı Kemal Tarhan, İlçe Emniyet Müdürü Ferhat Küçükyalım, Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, İlçe Jandarma Komutan Vekili J. Başçavuş Deniz Bayrak, şehidin o dönemki bölük komutanı Emekli Albay Mustafa Mercan ve abisi Muhammet Kuş ile yeğeni Hüseyin Kuş ziyaret ederek dua etti.

Şehitlikte şehit Kuş anısına İl Jandarma Komutanı J. Albay Veysel Yanık şehidin abisi Muhammet Kuş’a ve askere gidecek olan yeğeni Hüseyin Kuş’a hediye verdi
Şehitlik ziyaretinin ardından Emekli Albay Mercan şehidin ismini taşıyan yeğeni Hüseyin Kuş’u, Ankara’daki Etimesgut Zırhlı Birlik Okul ve Eğitim Tümen Komutanlığı’na teslim etmek üzere yanına aldı.

“O GÜN ŞEHİT VERDİĞİMİZ HÜSEYİN KUŞ, BUGÜN YİNE ASKER”
Şehidin ismini taşıyan yeğeni Hüseyin kuşu askerlik görevi için kendi elleriyle birliğine teslim edeceğini belirten Emekli Albay Mercan, “ 30 Aralık 1996 saat 10.15 gibi rahmetli Hüseyin Kuş’u şahadet makamına uğurladık. O gün bugündür ailesi bizlere emanetti. Her yıl elimizden geldiği kadarıyla silah arkadaşlarıyla ailesinin yanında olmaya çalıştık. Pandemi ve hafta sonu sokağa çıkma yasağı olması nedeniyle bu yıl çekirdek bir kadroyla, pandemi kurallarına dikkat ederek şehidimizi yeniden andık. Yalnız bu yılın bir farkı var. O yıl şehit olan kardeşimizin ismini yaşatan yeğeni Hüseyin Kuş’u yarın Ankara Etimesgut Zırhlı Birlik Okul Ve Eğitim Tümen Komutanlığı’na teslim edeceğiz. Bir Türk geleneği olan bir ölürüz bin diriliriz. Aynen gerçekleşiyor. O gün şehit verdiğimiz Hüseyin Kuş, bugün yine asker. Türk milletine hiçbir zaman hiçbir şey olmaz. Hep ayaktayız” dedi.
Şehidin abisi Muhammet Kuş ise, “ Bugün kardeşimin 24. şahadet yılı. Her yıl komutanı ve silah arkadaşlarıyla birlikte anıyorduk ancak bu yıl pandemi olduğu için istediğimiz gibi anamadık. Hem oğlumun askere gitmesinden dolayı hem de kardeşimin yılından dolayı bizleri yalnız bırakmayan herkese çok teşekkür ederim. Kardeşimin komutanı oğlumun amcasının varisi gibi oldu. O da aynı şekilde amcalık görevini yapıyor sağ olsun. Yeğeniymiş, kendi çocuğuymuş gibi davrandı. Bizi hiç yalnız bırakmadı” diye konuştu.

“HÜZÜNÜ VE GURURU BİR ARADA YAŞIYORUZ”
Hüzün ve gururu bir arada yaşadıklarını aktaran Belediye Başkanı Özbaş, “Komutanlarının, Türkiye’nin dört bir yanından gelen silah arkadaşlarının, Sarayköylü hemşehrilerimizin, il ve ilçe protokolümüzün katılımıyla her yıl Aralık ayında gerçekleştirilen şehdimizin mevlid-i şerifini bu yıl pandemi sebebiyle yapamamanın burukluğunu yaşasakta, şehidimizin kabristanını ziyaret etmek ve vatanımız için canlarını feda eden kahramanlarımız için dualar okumak bir nebze olsun yüreğimize su serpti. Hüzün ve gururu bir arada yaşadığımız bu özel gün vesilesiyle; yarın askere gidecek olan şehidimiz Hüseyin Kuş’un yeğeni, Muhammet Kuş’un oğlu Hüseyin Kuş kardeşimize hayırlı teskereler diliyor, başta şehidimiz Hüseyin Kuş olmak üzere tüm aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum” dedi.

Yorumlar

onur arslan   -  Bağlantı 25 Aralık 2020, 09:18

bu abilerle gurur duyuyorum Allah razı olsun her sene dikkat ediyorum hiç ertelemeden geliyorlar haberi ise her okuduğumda tüylerim diken diken oluyor. denizli habere de tesekkür ediyorum haberi her sene yapıp biz okurları bilgilendirdiği için

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı