Yörükler Tavas’ta buluştu - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Yörükler Tavas’ta buluştu

Yörükler Tavas’ta buluştu

Tavas Belediyesi, Denizli Büyükşehir Belediyesi, Çağırganlılar Derneği ve Çağırgan Muhtarlığı tarafından düzenlenen 5. Çağırgan Yörük-Türkmen Şenliği başladı. Şenlik kapsamında oba çadırları kuruldu, Yörük göçü canlandırıldı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 3 Temmuz 2018 Salı, 17:12

5. Çağırgan Yörük-Türkmen Şenliği, Yörüklerin hayvanlarını otlattığı ve sulak yeri olan Kelebekli Mevkiinde başladı.

Şenliğe, Tavas Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol, Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Başlı, Denizli Yörükler Derneği Başkanı Yaşar Celal Ceylan, Çağırgan Muhtarı Ramazan Araycı, Çağırganlılar Derneği Başkanı Hayati Ebeoğlu ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kurulan çadırlarda Yörük ve Türkmen kültürüne ait eşyalar tanıtıldı. Gelen misafirlere yayık ayran, bulgur pilavı, kuru fasulye ve aşure ikramı yapıldı.

Şenliğin açılış konuşmasını Tavas Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol yaptı. Başkan Akyol, “Yörük-Türkmen kültürünün tanıtılması ve yaşatılması için belediye olarak her daim destek vermekteyiz. Bölgemiz kültürel zenginliklere sahiptir. Yörük kültürümüz unutulmamalıdır. Bizi biz yapan gelenek ve göreneklerimizi yok olmaya yüz tutmuş değerlerimizi yeniden canlandırmak pekiştirmek ve gelecek nesillere aktarmak için bu tür güzel etkinliklere sahip çıkmalıyız. Bu güzel değerlerimizin gelecek nesillere aktarımıyla genç nesillerimiz kültürüne, değerlerine, kendilerine ve geçmişine saygılı, gurur duyan nesiller olarak yetiştireceklerdir. Destek ve katkılarından dolayı Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ve Denizli Yörükleri Derneği’ne teşekkür ediyorum” dedi.

Çağırgan Muhtarı Ramazan Araycı da, ara verdikleri şenliğe kaldıkları yerden devam ettiklerini belirterek, “Şenliğin devamlılığı konusunda bize her daim yardımcı olan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Osman Zolan’a, Tavas Belediye Başkanı Sayın Turhan Veli Akyol’a ve Denizli Yörükler Derneği Başkanı Yaşar Celal Ceylan’a çok teşekkür ediyoruz. Bizim için, birlik ve beraberliğimizin devamı ve pekiştirilmesi için bu tür etkinliklerin önemi büyük, gelenek ve göreneklerimizi yaşatmalıyız” dedi.

Konuşmaların ardından zeybek gösterileri yapıldı, sipsi dinletileri ve aşıkların atışmasıyla şenlik coşkusu doruğa çıktı. Keçi sürüleri otlatılarak, temsili koyun kırkımı gerçekleştirildi. Eski usul gelin alma ve gelin başı yapımı törenleri ise şenliğin ilgi çeken etkinlikleri oldu.

Şenlik, akşam saatinde sahne alan Denizli Büyükşehir Belediye Konservatuar Sanatçısı Işıl Koç ve Halk Sanatçısı Fevzi Önder’in eşsiz performansıyla tamamlandı.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı
 

Belediye Başkanı

Hüseyin İnamlık

Tavas Belediye Başkanı

Hava Durumu

TavasSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
28 Ocak 2022 Cuma -9 2Parçalı Bulutlu
29 Ocak 2022 Cumartesi -8 5Karla Karışık Yağmurlu
30 Ocak 2022 Pazar -3 6Çok Bulutlu
31 Ocak 2022 Pazartesi 1 6Karla Karışık Yağmurlu
1 Şubat 2022 Salı -3 7Yağmurlu