Zeybek Festivali sona erdi - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Zeybek Festivali sona erdi

Zeybek Festivali sona erdi

Tavas Zeybek Kültür ve Sanat Festivali sona erdi. Tavas Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol, “Tavas’ın zeybek kültürünün beşiği olduğu tescillendi” diye konuştu.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 24 Temmuz 2018 Salı, 10:42

Tavas Belediyesi tarafından bu yıl 2.si düzenlenen Zeybek Kültür ve Sanat Festivali 3 gün süren coşkulu etkinliklerin ardından sona erdi.

Üç gün boyunca süren Zeybek festivaline birçok misafir katıldı. Festivale, AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Kırgızistan Eski Dışişleri Başkanı Askhar Aytmatov, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, Pamukkkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Beyağaç Kaymakamı Necdet Özdemir, Beyağaç Belediye Başkanı Mustafa Akçay, Kale Belediye Başkanı Mehmet Salih Sağnıç, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Onbinlerin katıldığı festivalde 3 gün boyunca Tavas halkı doyasıya eğlendi. Bağlar Mesireliğinde gerçekleştirilen festival görkemli bir açılışla start verdi. Atlılar, mehteran, halk oyunları ekipleri, protokol ve çok sayıda vatandaşla gerçekleştirilen kortej yürüyüşü renkli görüntülere sahne olurken akşam saatlerinde sahne alan Egenin tüm illerinden gelen (Denizli, Uşak, Aydın, Burdur, Manisa, Balıkesir, Muğla, Kütahya, İzmir, Afyon) efelerinin halk oyunları sunumuyla Tavaslılar zeybeğe doydu.

Festivalin ikinci gününde gençlerin sevilen sesi Kolpa müzik grubu ile coşan kalabalık, festivalin final gecesinde son yılların popüler sanatçısı Derya Uluğ konseriyle coşkulu bir gece yaşadılar. Sanatçılar sevilen şarkılarını onbinlerce kişiye söylerken Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol, sanatçılara zeybek festivalinin hatırasına efe kostümü takdim etti.

Festivalin 3. günü Yahşiler mahallesinde düzenlenen Gökay Yörük Şenliği, birçok ilden gelen yörük derneklerinin katılımıyla gerçekleşti. Yine Tavas Bağlar Mesireliğinde bulunan anfi tiyatroda Pamukkale Üniversitesi’nden Prof. Dr. Turgut Tok, Öğretim Görevlisi Şerif Kutludağ, Öğretim Görevlisi Ramazan Teğiz ve ünlü yazar Cengiz Aytmatov’un oğlu, Eski Kırgızistan Dışişleri Bakanı Askhar Aytmatov’un “Tarihte Zeybeklerin Yeri” paneli yapıldı.

Dolu dolu bir festival olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol, ” Akademik olarak yapılan çalışmalarla da Tavas ilçesinin zeybek kültürünün beşiği olduğu tescillendi. Festivalimiz çevre illerden konukların da katılımıyla bölgesel bir niteliğe kavuştu. İlerleyen yıllarda ulusal çapta etkinlikler düzenlemeyi planlıyoruz. Düzenlediğimiz festivalle bu folklorik yapıyı kılığı, kıyafeti, figürleriyle, her yönüyle tanıtmak istiyoruz. İnanıyorum ki her geçen yıl üzerine koyarak bu etkinliklerimizi sürdüreceğiz. Ben emeği geçen herkesi gönülden tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı
 

Belediye Başkanı

Turhan Veli AKYOL

Tavas Belediye Başkanı

İnsana yatırımın en değerli yatırım olduğuna inanıyoruz.

Tavas Hakkında

Doğanın eşsiz güzelliklerinin tarihin derin izleri ile buluştuğu, kültürel değerlerin birbirinden renkli gelenek ve göreneklerle bir araya geldiği köklü ve kadim bir ilçedir Tavas.

Hava Durumu

TavasSıcaklık (°C)Durum
En
Düşük
En
Yüksek
23 Nisan 2019 Salı 2 17Az Bulutlu
24 Nisan 2019 Çarşamba 6 19Çok Bulutlu
25 Nisan 2019 Perşembe 8 22Parçalı Bulutlu
26 Nisan 2019 Cuma 10 22Sağanak Yağışlı
27 Nisan 2019 Cumartesi 8 21Parçalı Bulutlu

Tavas Rehber

Kaymakamlık 613 10 26

İlçe Garnizon Komutanlığı 613 14 49

Belediye Başkanlığı 613 10 20

Adliye 613 10 33

Tavas Meslek Yüksek Okulu 613 11 00

Askerlik Şubesi 613 12 14

İlçe Emniyet Müdürlüğü 613 10 65

İlçe Nüfus Müdürlüğü 613 12 18

Tavas Devlet Hastanesi 613 10 27

Mahalleler

ORTA MH.

SAMANLIK MH.

YAKA MH.

YENİ MH.

AKYAR MH

AKINCILAR MH

ALPA MH.

AVDAN MH.

AYDOĞDU MH.

ALTINOVA MH.

BAHARLAR MH

BAHÇE MH.

BALKICA MH.

ÇAĞIRGAN MH.

ÇALIKÖY MH

ÇİFTLİK MH.

DAMLACIK MH

DENİZOLUK MH.

DEREAĞZI MH

DERİNKUYU MH

EBECİK MH

GARİPKÖY MH.

GÖKÇELER MH.

GÜMÜŞDERE MH.

GÜZELKÖY MH.

HIRKA MH.

HORASANLI MH.

KARAHİSAR MH

KAYACA MH.

KAYAPINAR MH

KEÇELİLER MH.

KIZILCA MH.

KIZILCABÖLÜK MH.

KOZLAR MH.

MEDET MH.

NİKFER MH.

OVACIK MH.

PINARLAR MH.

PINARLIK MH.

SARAABAT MH.

SEKİ MH.

SOFULAR MH.

SOLMAZ MH.

TEKKE MH.

ULUKENT MH.

VAKIF MH

YAHŞİLER MH

YEŞİLKÖY MH

YORGA MH.

YUKARIBOĞAZ MH