REKLAMI GEÇ

13 öğrenciye 3 kilometrelik okul işkencesi

13 öğrenciye 3 kilometrelik okul işkencesi

Acıpayam’ın Kelekçi Kasabası’na bağlı, 1243 nüfuslu Eskiköy Köyü’nün Aşılama Mahallesi’nde yaşayan çocuklar, eğitim görebilmek için her gün yaya olarak dere, tepe, aşmak zorundalar. Valilik’ten yapılan açıklamada ise mahallenin taşımalı eğitim kapsamında olmadığını belirtildi.

/ DENİZLİHABER / 26 Ekim 2009 Pazartesi, 17:57

Aşılama Mahallesi sakinlerinden Halit Kızılhan ve Ali İhsan Aydoğdu, mahallelerinin 27 haneden oluştuğunu belirterek, “Mahallemizde 13 çocuğumuz Eskiköy İlköğretim Okulu’nda eğitim görüyor. Köyümüzün coğrafi konumu nedeniyle mahalleler birbirlerine uzak. İki yıldır Milli Eğitim Müdürlüğü mahallemize servis tahsis ederek çocuklarımızı 3 kilometre uzaklıktaki Eskiköy İlköğretim Okulu’na taşıyordu. Ancak bu yıl ne olduysa Milli Eğitim Müdürlüğü mahallemize servis tahsis etmedi” dediler.

Köy Muhtarı Mustafa Kızılhan’ın köyün sorunlarıyla hiç ilgilenmediğini ileri süren Halit Kızılhan ve Ali İhsan Aydoğdu, “Kaymakamlık ve Milli Eğitim Müdürlüğü’nden bu yıl mahallemize servis verilmemesinin sebebi
sorduğumuzda, bize gerekçe olarak muhtarın servis ihalesine katılmamasını gösterdiler. Mahallemizin durumunu Acıpayam Kaymakamı ile de görüştük. Kaymakam bize ‘Bu yıl idare edin, gelecek yıl inşallah çözeriz’ cevabını verdi. Köyümüzün Muhtarı Mustafa Kızılhan ise bu sorunlara tamamen duyarsız kalıyor” dediler.

Kızılhan ve Aydoğdu, yaklaşık 7 yıldır çocuklarını okula en kısa sürede ulaştıracak yolun yapılması için mücadele verdiklerini belirterek, “Bakın daha ilköğretim 1. sınıfa giden çocuklarımız var. Bu çocuklar, sağı solu uçurum olan bu patika yolu kullanıyorlar. Bugünlerde havalar mevsim normallerinde gidiyor, yarın yağmur, kar yağdığında biz çocuklarımızı okula nasıl göndereceğiz. Ayrıca köyün kanalizasyonu da bu patika yoldan dereye akıyor. Bu pisliğin içinde çocuklarımız her gün bu çileyi çekmek zorundalar mı? Buraya 2 grayder gönderip bu yol yapılamaz mı? Üç kilometrelik yol yapıldığında mahallemiz ile okul arasındaki mesafe 5 dakikaya inecek” dediler.

Yol sorununu defalarca Acıpayam Kaymakamlığı’na ilettiklerini dile getiren Kızılhan ve Aydoğdu, “Acıpayam Kaymakamlığı’na sorunumuzu ilettikten sonra, mahallemize bir heyet gönderildi. Heyet geldi, baktı ve gitti. “O mahallede insan yaşamıyor, yol yapımına gerek yok” diye rapor yazmışlar. Bizim mahallemiz 27 hane. Yaz aylarında ise nüfusumuz daha da artıyor. Mahallemize gelen heyet hangi gözle baktı da 27 haneyi ve ilköğretimde okuyan 13 çocuğu göremedi. Biri mahalle sakinlerine bunu izah etsin” dediler.

Çocuklarının hayatını tehlikeye atamayacaklarını kaydeden Kızılhan ve Aydoğdu, “Sizin aracılığınızla yetkililere sesleniyoruz. Yol sorunumuz çözülmez, ya da yol sorunu çözülünceye kadar çocuklarımızın okula sağlıklı bir şekilde ulaşmaları sağlanmazsa, çocuklarımızı okula göndermeyeceğiz. Ne ceza yazarlarsa yazsınlar umurumuzda değil. Biz çocuklarımızı yolda bulmadık. Bu ilin Valisi, İl Genel Meclisi Başkanı, Milletvekilleri, ilçenin kaymakamı, ve siyasilere soruyoruz. Elinizi vicdanınıza koyun. Allah aşkına siz bizim yerimizde olsanız bu patika, sağı solu uçurum, ve her gün köyün kanalizasyonunun aktığı bu ortamda çocuklarınızı okul gönderir misiniz?” ifadelerini kullandılar.

Türkiye’de okuma yazma bilmeyen kalmaması için çeşitli kampanyalar açıldığını hatırlatan, Kızılhan ve Aydoğdu, “Süslü salonlarda şaşalı konuşmalarla okuma yazma kampanyaları başlatılıyor. Hatta bu ili yönetenler “okuması yazması olmayanları bize bildirin, bir kişi bile okuma yazma bilmiyorsa onun ayağına eğitimci göndeririz” diyorlar. Ancak biz çocuklarımızı okutmak istiyoruz. Yaşadığımız sefalete ve rezalete bakın” diye konuştular.

‘Taşımalı eğitim kapsamından çıkarıldı’
Denizli Valiliği, konuya ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada, Acıpayam Kaymakamlığı’nın, inceleme sonucu hazırladığı raporda; Eskiköy Aşılama Mahallesi’nden Eskiköy İlköğretim Okulu’na 14 öğrencinin devam ettiği belirtilerek, Aşılama Mahallesi, Eskiköy Köyü’ne 2.9 km uzaklıkta iken, öğrenciler 2008-2009 eğitim öğretim yılına kadar taşımalı eğitim kapsamında taşındığı ancak daha sonra değiştiğinin ifade edildiği belirtildi. Acıpayam Kaymakamlığı tarafından yapılan incelemede, mahalle ile köy merkezi arasındaki dere üzerindeki köprünün tamamlanması nedeniyle, mahalle ile Eskiköy Köyü arasındaki mesafenin 1150 metreye düştüğünün tespit edildiği ve bunun Milli Eğitim Bakanlığı Taşımalı İlköğretim Yönetmeliği 8. Maddesinin (e) bendi gereğince, “Öğrencisi taşınacak yerleşim yerinin taşıma merkezi ilköğretim okuluna uzaklığının en az 2 km olması esastır. Gerektiğinde bu uzaklığın 1.5 km’ye kadar indirilmesine Planlama Komisyonu karar verebilir” denildiği hatırlatılarak, “Bu yönetmelik hükümlerine göre İlçe Planlama Komisyonunun 31.03.2009 tarihinde yapmış olduğu toplantıda maddedeki ulaşım mesafesine uygun olmaması nedeniyle Aşılama Mahallesi taşımalı eğitim kapsamı dışına çıkartılmıştır” denildi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı