REKLAMI GEÇ

21 Eylül’de okul öncesi ve 1’nci sınıflar okula gidecek

21 Eylül’de okul öncesi ve 1’nci sınıflar okula gidecek

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 21 Eylül’de sadece okul öncesi ve 1’nci sınıf öğrencilerinin yüz yüze eğitime başlayacağını açıkladı. Yüz yüze eğitimde velilerin mazeret bildirmeleri halinde online eğitim de alabileceklerini aktardı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 8 Eylül 2020 Salı, 19:23

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 21 Eylül’de başlayacak eğitimde yeni sürece ilişkin yazılı açıklama yaptı.

OKUL ÖNCESİ VE 1’NCİ SINIFLARA YÜZ YÜZE EĞİTİM
Bakan Selçuk, kontrollü ve aşamalı bir başlangıçta olduklarını belirterek, başlangıç tarihinde sadece okul öncesi ve 1’nci sınıf öğrencilerinin yüz yüze eğitim alacaklarını ifade etti, isteğe bağlı mazeret bildirilmesi halinde uzaktan da eğitim alınabileceğini söyledi.

Selçuk açıklamasının devamında şunları aktardı:

* Salgın sürecinin en başından bu yana dünyayı izliyoruz. Hepinizin bildiği gibi, Sağlık Bakanlığımız ve Bilim Kurulunun değerlendirmeleri doğrultusunda ve bilimsel veriler ışığında kararlar alıyor, bu kararları en doğru şekilde uygulama yoluna gidiyoruz.

KONTROLLÜ VE AŞAMALI BİR BAŞLANGIÇ YAPACAĞIZ
* Avrupa ülkelerinin tamamına yakınında okullar, tüm kademe ve sınıflarda yüz yüze eğitime başladı. Ancak biz, ülkemizde daha kontrollü ve aşamalı bir başlangıçtan yanayız.

* Buna göre; 21 Eylül olarak belirlediğimiz başlangıç tarihinde, yüz yüze eğitim öğretime sadece -hâlihazırda zaten açık olan okul öncesi öğrencilerimiz ve okulla duygusal bir bağ kurma ihtiyacında olan birinci sınıf öğrencilerimizle başlayacağız.

* İlkokul birinci sınıf öğrencilerimiz uyum haftasında 1 gün, daha sonraki haftalarda ise haftada 2 gün olacak şekilde okullarımızda olacak. 21 Eylül’den itibaren geçecek üç haftanın sonunda diğer kademelerde ve sınıflarda eğitim-öğretime başlama konusunda süreci yeniden değerlendireceğiz.

VELİLER İSTERLERSE ÖĞRENCİLERİ YÜZ YÜZE EĞİTİME GÖDERMEMEYİ BEYAN EDEBİLİRLER
* Yüz yüze eğitime başlama konusunda veli rızası, bizim için önemlidir. Velilerimiz isterlerse öğrenciyi yüz yüze eğitime göndermeme konusunda mazeret beyan edebilirler. Bu durumda öğrencimiz, uzaktan eğitime devam edecek ve devamsız sayılmayacaktır.

* Bu kademeler de Sağlık Bakanlığı tavsiye kararları doğrultusunda, sınıf mevcudu yüz yüze eğitim için gruplara ayrılarak azaltılacaktır ve çocuklarımızın okulda kalış süreleri kısaltılacaktır.

SINIF VE OKUL SERVİSLERİNİN MEVCUDUNDA AZALMA OLACAK
* Eğitim, yüz yüze eğitime ek olarak uzaktan eğitim yolu ile devam edecektir. Böylece hem yüz yüze eğitim hem de uzaktan eğitim imkânları bir arada kullanarak eğitim öğretime devam edilecektir. Sınıf mevcudunda sağlanan azalma, okul servislerine de aynı oranda yansıyacaktır.

* Yüz yüze eğitimde temizlik ve hijyen konusunda, Sağlık Bakanlığımızın ve Bilim Kurulunun rehberliğinde her türlü tedbiri alıyoruz. Okul hayatını daha önce tecrübe etmemiş olan birinci sınıf öğrencilerimizi; seyreltilmiş sınıflarımız, eğitim programımız, sosyal mesafeye riayet ederek oynayacakları temassız oyunlarımız, titizlikle çalışılmış uyum haftası içeriklerimiz ve elbette ki bu süreci omuzlayacak öğretmenlerimizin gayretleriyle karşılayacağız.

UZAKTAN EĞİTİMDE CANLI DERSLERE ÖNCELİK
* Uzaktan eğitimle ilgili olarak da EBA Televizyonu ve EBA dijital platformu üzerinde çok yoğun ve sıkıntısız işleyen bir altyapımız var. Uzaktan eğitimde canlı derslere öncelik veriyoruz ve öğrenci ile öğretmene dijital ortamda eş zamanlı ve interaktif ders yapabilme imkânı sağlıyoruz.

* 1. sınıf öğrencilerimize uzaktan eğitimi sevdirebilmek için de oyun tabanlı dijital içerikler hazırladık.

* Şu an tek gayemiz, evlatlarımızı sağlıkla okullarıyla buluşturabilmek ve 21 Eylül’de okula başlayacak çocuklarımızı güvenle karşılamak. Öğretmenlerimiz, okullarımız, tüm dikkatimiz ve özverimizle buna hazırız.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı