Aydoğan; Diyanet, öğrencilerin üzerinden elini çeksin - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Aydoğan; Diyanet, öğrencilerin üzerinden elini çeksin

Aydoğan; Diyanet, öğrencilerin üzerinden elini çeksin

Eğitim-İş Denizli Şube Başkanı Namık Kemal Aydoğan, Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitim öğretim sürecini gerici dernek ve vakıflarla birlikte Diyanet İşleri Başkanlığı’na devretmesine tepki gösterdi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 13 Haziran 2019 Perşembe, 11:15

Eğitim-İş Denizli Şube Başkanı Namık Kemal Aydoğan yaptığı yazılı bir açıklamayla, Milli Eğitim Bakanlığı’nın son yıllarda eğitim öğretim sürecini kendine yakın gördüğü taşeronlara havale etmeye devam etmesine tepki gösterdi. Aydoğan, “Bu taşeronların bir ayağı gerici dernek ve vakıflar iken son ve en önemli ayağı da Diyanet İşleri Başkanlığı oldu” dedi.

Tüm yargı kararlarında devletin eğitim öğretim işlerini hiçbir şekilde devredemeyeceğinin belirtilmesine rağmen bu ısrar ve inattan vazgeçilmediğinin altını da çizen Başkan Namık Kemal Aydoğan, “ Diyanet İşleri Başkanlığı’nın asli görevi olmayan Anayasa’da yer alan laik ve sosyal hukuk devleti ilkesine aykırı olan en önemli uygulamalarından biri de 4-6 yaş grubu çocukların Kur’an kursu eğitimi adı altında yürüttüğü faaliyetlerdir. Bu faaliyetler Anayasa’ya, yasalara ve yargı kararlarına aykırı olmakla beraber geleceğimiz olan çocuklarımızı, yani geleceğimizi ipotek altına alacak niteliktedir” diye konuştu.

Buna asla izin vermemesi gereken Milli Eğitim Bakanlığı’nın tam tersine konuyu destekler bir tavır içinde olduğunu da dile getiren Eğitim-İş Denizli şube Başkanı Namık Kemal Aydoğan, açıklamasının devamında şöyle dedi:

4-6 yaş grubu çocuklarımız okul öncesi eğitim çağında, laik, bilimsel, demokratik eğitim ilkelerine uygun eğitim görmeleri gerekirken ve bu görev devlet adına Milli Eğitim Bakanlığı’nın iken bu görevi devredercesine hareket etmesi kabul edilemez. Bu uygulama Tevhid-i Tedrisat’a, Anayasaya ve yasalara aykırı olup hiçbir kurum ya da kuruluş MEB’in görevi olan öğretim programı hazırlamak ya da uygulamak yetkisine sahip değildir.

Diyanet İşleri Başkanlığı’na yaptığımız bu eğitimlerden vazgeçmesi, bu eğitimleri iptal etmesi, öğretim programını kaldırması yönündeki başvurumuza kayıtsız kalınması nedeniyle, 4-6 yaş grubu çocuklar için Diyanet İşleri Başkanlığınca düzenlenen öğretim programının öncelikle yürütmesinin durdurulması ardından iptal edilmesi için Danıştay nezdinde dava açtık.

Ayrıca son günlerde gündeme gelen Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okulların Diyanet İşleri Başkanlığı’nca hafızlık eğitimi adı altında kullanılmasına yönelik protokolün iptali için hukuki süreci başlatıyoruz.

Gerici dernek ve vakıflar okullarımızdan ayrılıncaya kadar, Diyanet İşleri Başkanlığı okul ve öğrencilerimizden elini çekinceye kadar, laik, bilimsel, demokratik, kamusal ve parasız eğitim için mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.

Yorumlar

hayri ünal   -  Bağlantı 13 Haziran 2019, 17:02

Bu arkadaşın derdi dinle. Kendisi dinsiz imansız olabilir ama herkes çocuğuna istediği gibi dini inançlarına göre eğitim vermekte özgürdür.

ali   -  Bağlantı 13 Haziran 2019, 12:01

DİNİMİZİ ÖĞRENMELERİNİN SİZE GÖRE NE SAKINCASI VAR ACABA

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı