REKLAMI GEÇ

Aydoğan: “Engelli öğretmenlerin yurt dışı engeli kalktı”

Aydoğan: “Engelli öğretmenlerin yurt dışı engeli kalktı”

Eğitim-İş, engelli öğretmenlerin yurtdışında görev almalarını engelleyen MEB uygulamalarına karşı verdiği hukuk mücadelesini kazandı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 8 Şubat 2019 Cuma, 10:14

Denizli Şubesi Başkanı Namık Kemal Aydoğan, yaptığı yazılı açıklama ile engelli öğretmenlerin yurt dışında görevlendirilmelerine engel olan MEB uygulamalarına karşı başlattıkları hukuki mücadelede yargının kendilerini haklı bulduğunu ve engelli öğretmenlerin yurt dışı engelinin kalktığını söyledi.

Engelli öğretmenlerin yurt dışındaki birçok eğitim faaliyetlerine katılımında sorunlar yaşadığını belirten Aydoğan, başvuruların olumsuz sonuçlandığını kaydetti.

Aydoğan, “Yüzde 60 engelli bir öğretmen üyemizin yurt dışı öğretmenlik için yaptığı başvuru Milli Eğitim Bakanlığı’nca reddedilmişti. Üyemizin uğradığı haksızlık nedeniyle sendika olarak açtığımız davada bakanlık işlemi iptal edilmiştir” dedi.

Mahkemenin verdiği kararı da paylaşan Aydoğan, “Mahkeme heyetinin kararında, ‘Bakanlar Kurulu Kararı’nda yurt dışında görevlendirilecek personelde aranılacak şartlar arasında görevin yapılmasına engel olabilecek vücut sakatlığı ile engelli bulunmamak sayılmışsa da, davacının hali hazırda sınıf öğretmeni olarak görevini icra etmekte olduğu ve engelli sağlık kurulu raporunda mevcut klinik tespitin çalışmasına engel olmadığının (çalışabilir) şeklinde açıklandığı görülmekle, davacının mevcut el rahatsızlığı ile öğretmenlik mesleğini yerine getirmesinde herhangi bir engelinin bulunmadığı anlaşılmakla, davalı idarece görevin icrasına engel olacak nitelikteki özürlülük hali için değerlendirme yapılması gerekirken, sırf engelinin varlığı nedeniyle başvurunun reddi işleminde hukuka uyarlık görülmemiştir.’ denilmiştir” dedi.

Eğitim-İş olarak; engelli öğretmenlerin yurt dışında görevlendirilmelerine engel olan MEB uygulamalarına karşı başlattıkları hukuki mücadelede yargının haklılıklarına karar verdiğini anlatan Aydoğan, “Engelli öğretmenlerin yurt dışı engeli kaldırılmıştır. Böylece asıl engelin, öğretmenlerimizin bedenlerinde değil sistemin kendisinde olduğu da ortaya çıkmıştır” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı