Eğitim-İş protokol iptali için dava açtı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Eğitim-İş protokol iptali için dava açtı

Eğitim-İş protokol iptali için dava açtı

Eğitim-İş Denizli Şube Başkanı Namık Kemal Aydoğan, yaptığı yazılı açıklama ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın okulların özelleştirilmesine yol açacak çalışmalarını eleştirdi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 21 Mart 2019 Perşembe, 16:38

Milli Eğitim Bakanlığı’nın mesleki eğitime ilişkin son yıllarda yaptığı projeler ile okulların özelleştirilmesine yol açacak çalışmalar yürüttüğünü söyleyen Eğitim-İş Denizli Şube Başkanı Namık Kemal Aydoğan, yazılı bir açıklama yaptı. Aydoğan açıklamasında MEB’in Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile yaptığı protokolü yargıya taşıdıklarını söyledi.

Açıklamasında Denizli’de Meslek Lisesi’nin özel okula dönüştürülmesi, Gaziantep’te meslek liselerinin organize sanayi sitelerine devri gibi uygulamalarını örnek gösteren Namık Kemal Aydoğan, Milli Eğitim Bakanlığı’nın bunlara Türkiye Odalar ve Borsalar birliği, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Arasında Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü ile bir yenisini daha eklediğini dile getirdi.

TOBB ile yapılan protokolün 81 ilde 81 okulu kapsadığını belirten Aydoğan, “Protokolde TOBB ya da TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ile işbirliği değil adeta okullarımızın bu kurumlara devri yer almaktadır. Protokole göre bu okullara yapılacak öğretmen atamalarından da, yönetici görevlendirmelerinden de, hatta müfredattan da Bakanlık elini çekmekte sadece imza makamı olarak yer almakta tüm inisiyatif protokol yapılan kurumlara verilmektedir. Son dönemde gerici vakıf, dernek ve Diyanet İşleri Başkanlığı eliyle eğitimi devreder nitelikte protokoller imzalayan MEB, şimdi de kamuya ait okulları devretmektedir” dedi.

“Yargı kararlarıyla eğitim öğretim faaliyetlerinin devlet eliyle yapılması gerektiği sabit olduğu ve yapılan protokollerin iptal edilmesi gerektiği halde, hala yeni protokoller yapılmaktadır” diyen Eğitim-İş Den,izli Şube Başkanı Namık Kemal Aydoğan, “Sanayicilerimiz, üniversitelerimiz ya da TOBB gibi kuruluşlar eğer eğitime katkı sunmak istiyorlarsa, bu tabii ki mümkündür. Fakat tüm yetkiyi ellerine alarak ya da okulları adeta kendi okulları şekline dönüştürerek değil; hukuk kuralları içerisinde, eğitim alanını biz eğitimcilere bırakarak finansal boyutuyla destek olmalıdırlar. Fakat imzalanan protokol 81 ilimizde 81 okulumuzu özelleştirircesine güvenceler vermektedir. Milli Eğitim Bakanlığı’nı uyarıyoruz; bu protokolden yol yakınken dönünüz. Eğitim; dernek, vakıf, diyanet ya da başkaca kurumlara devredilemez. Eğitim; devlet yani Milli Eğitim Bakanlığı eliyle, laik, bilimsel, demokratik, parasız, kamusal, ulusal olmalıdır. Eğitim; Anayasa ve kanunlarda da belirtildiği üzere, Atatürk İlke ve Devrimleri doğrultusunda gerçekleştirilmelidir. Bunun okullara sokulmak istenen gerici Dernek, Vakıf ya da diyanet eliyle yapılamayacağı açıktır. Bakanlığın imzaladığı bu protokol hukuka aykırıdır. Bu nedenle de Eğitim-İş olarak protokolün iptali için dava açtık” diye konuştu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı