Kapatılan özel okullar ile ilgili kritik uyarı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Kapatılan özel okullar ile ilgili kritik uyarı

Kapatılan özel okullar ile ilgili kritik uyarı

Darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturmalar kapsamında FETÖ ile ilişiği olduğu iddiasıyla kapatılan okulların öğrencilerinin izleyeceği yol açıklandı. Denizli Valiliği, devlet okullarına geçmek isteyenler için nakillerin 30 Eylül’e kadar yapabileceklerini açıkladı, TEOG kapsamında bu okulları seçenlerin de 29 Temmuz’a (yarın) tercihlerini güncellemeleri istendi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 28 Temmuz 2016 Perşembe, 17:55

FETÖ´nün darbe girişimi sonrası örgüt ile ilişiği olan ve kapatılan özel ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarındaki öğrencilerin bu süreçten sonra izleyecekleri yola ilişkin Denizli Valiliği’nden açıklama yapıldı.

Olağanüstü Hal Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararname gereğince kapatılan özel ilköğretim ve özel ortaöğretim kurumlarındaki öğrencilerin resmi eğitim kurumlarına geçiş yapmalarına yönelik düzenlemenin illere gönderildiğinin belirtildiği açıklamada, “Buna göre, kapatılan özel ilköğretim ve özel ortaöğretim kurumlarındaki öğrencilerin devlet okullarına nakilleri, 2016-2017 eğitim öğretim yılı ile sınırlı olmak üzere 30 Eylül´e kadar yapılacak” denildi.

Bu kapsamda, resmi ilkokul, ortaokul/imam-hatip ortaokullarına geçmek isteyenlerin nakillerinin, velilerinin başvurusu üzerine ulusal adres veri tabanındaki yerleşim yeri adres bilgileri esas alınarak gitmek istedikleri resmi okullar tarafından yapılacağının belirtildiği açıklamada, “Resmi ortaöğretim kurumlarına geçmek isteyen öğrencilerin nakilleri de nakil olunacak okulun taban puan şartını taşımak kaydıyla normal nakil sürecindeki boş kontenjanları etkilemeden, açık kontenjan şartı aranmadan aynı tür liselere, nakil gitmek istediği yerin il veya ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonu tarafından e-okul sistemi üzerinden alınacak” denildi.

KAPATILAN ÖZEL OKUL KAYITLARI İPTAL EDİLDİ
Kapatılan özel ilköğretim ve özel ortaöğretim kurumlarındaki öğrenciler için 2016 Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) uygulaması kapsamında yapılacak işlemler de belirlendi. Valilik açıklamasına göre, kapatılan özel ortaöğretim kurumlarının 9. veya hazırlık sınıflarına kayıt yaptıran öğrencilerin kayıtları iptal edildi. Bu durumdaki öğrenciler, 29 Temmuz 2016 saat 17.00´ye kadar tercih başvuru güncelleme ve yeniden onay iş ve işlemlerini herhangi bir ortaokuldan yaptırabilecek.

Özel okullar tercih listesinde yer alan ve kapatılan özel okullar da TEOG tercih listesinden çıkarıldı. Bu okulları tercih eden öğrenciler de 29 Temmuz 2016 Saat 17.00´ye kadar tercih başvuru güncelleme ve yeniden onay işlemlerini herhangi bir ortaokuldan gerçekleştirebilecek.

 

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı