Öğrencilerin yaptığı yapay zekalı robotlar futbol oynuyor - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Öğrencilerin yaptığı yapay zekalı robotlar futbol oynuyor

Öğrencilerin yaptığı yapay zekalı robotlar futbol oynuyor

Denizli’nin Pamukkale İlçesi’nde özel bir yazılım şirketinde kodlama eğitimi alan 10-16 yaşlarındaki Sarp Şahin, Seçil Aksoy ve Kaan Uçar, maç yapan yapay zekalı robotlarıyla Tayland’daki Dünya Robot Olimpiyatları’nda Türkiye’yi temsil edecek.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 13 Kasım 2018 Salı, 16:35

DENİZLİ (AA) – Denizli’nin Pamukkale İlçesi’nde, özel bir yazılım şirketinde robotik kodlama eğitimi alan ve yaptıkları Futbol oynayan Robotlar ile Türkiye birinciliği elde eden öğrenciler, futbol dalında Tayland’da yapılacak Dünya Robot Olimpiyatları’nda Türkiye’yi temsil edecekler.

10 ile 16 yaşları arasında değişen öğrencilerin yaptığı futbol oynayan yapay zekalı robotlar, kızıl ötesi ışınlar yayan elektronik topu bulup, karşı takımın kalesine gol için hücuma kalkabiliyor. Eğitim teknolojileri ve yazılım uzmanı Seçkin ve Deniz Aksoy çiftinin koçluğunda, özel bir yazılım ofisinde kodlama eğitimi alan öğrencilerin tasarladığı yapay zekalı robotlar, artık yeşil sahalarda top koşturuyor.

TAYLAND’DA TÜRKİYE’Yİ TEMSİL EDECEK
6 yıldır kodlama eğitimi verdiklerini ve birçok öğrenci yetiştirdiklerini belirterek robotik kodlama eğitimi alan öğrencilerin, problem çözme, bilimsel ve tasarım becerilerinin geliştiğini ifade eden Atasoy, “Dünya Robot Olimpiyatı (World Robot Olympiad) bu turnuvalardan sadece biri. Türkiye elemelerinde birincilik başarısını elde eden takımımız, farklı kategorilerde elde ettikleri derecelerle birçok kupa aldı. Dünya Robot Olimpiyatı’nda uluslararası alanda geçen yıl Kosta Rika’da ülkemizi temsil etme hakkı kazandık. Bu yıl da Türkiye birincisi olan takımımız, ülkemizi Tayland’da temsil edecek. Hedefimiz ilimize ve ülkemize uluslararası düzeyde başarılar kazandırmak.” dedi.

YAPAY ZEKALI FUTBOLCU ROBOTLAR
Robotların yapay zeka ile kazandıkları kabiliyet sayesinde kendi kararlarını verdiğini aktaran Aksoy, şunları söyledi:

“Öğrencilerin robotları tasarlarken geliştirdikleri yazılım sayesinde, yapay zeka robota yüklenmiş oluyor. Çünkü robotlar önceden tasarlanmış bu yarışmada birçok problemle karşılaşıyorlar. Robotlar, topun nerede olduğunu bulma veya topu bulurken duvara çarpma konusunda karşılaştıkları problemleri kendi kendilerine çözüyorlar. Yarışma esnasında hiçbir şekilde uzaktan kumanda ile kontrol edilmiyor.”

Takımda yer alan 12 yaşındaki Sarp Şahin, 4 yıldır robotik çalışmalar yaptıklarını belirterek “Arkadaşlarımla bir yıldır bu proje üzerinde çalışıyoruz. Bu proje Dünya Robot Olimpiyatlarının Türkiye ayağında birinci oldu ve Tayland’a gitmeye hak kazandı. Robotumuza güveniyoruz ve Tayland’da dereceye gireceğine inanıyoruz.” dedi.

Öğrencilerden Seçil Aksoy ise yapay zekalı futbolcu robotların çalışma sistemini şöyle anlattı:

“Yarışmada kullanılan topun içerisinde kızılötesi ışınlar yayan ledler bulunuyor. Tasarladığımız robotlar topun yaydığı kızılötesi ışınları takip ederek bulduğu topu karşı takımın kalesine götürmeyi amaçlıyor. Her takımın iki robotu oluyor, biri kaleci diğeri forvet olmak üzere. Hepsi sahaya konuluyor ve hepsinin amacı aynı, topu bulup kaleye götürmek. Bizim robotumuzun özelliği her yöne rahatça hareket edebiliyor olması. Bu sayede robotumuz zaman kaybetmeden karşı kaleye topu daha rahat götürebiliyor.”

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı