PAÜ Birleşmiş Milletler gibi - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

PAÜ Birleşmiş Milletler gibi

PAÜ Birleşmiş Milletler gibi

Pamukkale Üniversitesi Dil Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (PADAM,) Siera Leone’den Moritanya’ya, Nijerya’dan Güney Afrika’ya, Galler’den Filipinler’e 100’den fazla uluslararası öğrenci Türkçe öğreniyor.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 4 Kasım 2014 Salı, 10:22

PADAM Müdürü Doç. Dr. Mustafa Sarıca, Pamukkale Üniversitesi’nde uluslararasılaşma sürecinin hızla arttığını belirterek, Denizli’ye üniversite okumaya gelen uluslararası öğrencilere sınıf yetiştiremediklerini kaydetti. Halen süren başvuruları 2015 Şubat ayına ertelediklerini söyleyen PADAM Müdürü Sarıca, Denizli halkının sokaklarda gördüğü yabancı öğrencilerin sayısının gittikçe artacağını ifade etti.

Türkiye’nin büyüyen ve gelişen sanayi illerinden biri olan Denizli’nin aynı zamanda bir uluslararası eğitim bölgesi olma yolunda ilerlediğini dile getiren Doç. Dr. Sarıca, Pamukkale Üniversitesi’nin bu alanda Türkiye’nin metropol üniversiteleriyle yarışır durumda olduğunu ve barındırdığı öğrencilerin ülke çeşitliliği konusunda sürekli bir gelişim içinde bulunduğunu söyledi. Sarıca, “Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ve Yunus Emre Enstitüsü ile imzalanan protokol gereği gelen burslu öğrencilerin yanında kendi arzu ve araştırmasıyla Denizli’yi keşfeden uluslararası öğrencilerin PADAM’da bir yıl Türkçe hazırlık okumaları, daha sonra kendi bölümlerine gitmeleri gerekiyor. Avrupa Dil Dosyası ölçütlerinin uygulandığı PADAM’da eğitim etkinliklerinin Türkçe öğrenimine katkısı büyük. Her Cuma 14.00-17.00 saatleri arasında yapılan düzenli etkinliklerin yanında, yaşanan Türkçeyi öğreten toplumsal uygulamalarla öğrencilerin hızlı ve verimli Türkçe öğrenmesini amaçlıyoruz” dedi.

Bu kapsamda Öğr. Gör. Ali Güven “Zamanı durdurmanın sırları” başlıklı sunumuyla öğrencilere fotoğraf çekme teknikleri ve bu alanla ilgili Türkçe anlatım örneklerini sundu.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı