PAÜ İslami İlimler Enstitüsü açıldı - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

PAÜ İslami İlimler Enstitüsü açıldı

PAÜ İslami İlimler Enstitüsü açıldı

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) İslami İlimler Enstitüsü hizmet binası törenle açıldı. Enstitü, PAÜ Rektörü Hüseyin Bağ’ın eşi Derya Bağ’ı genel sekreter olarak atamasıyla gündeme gelmişti. Derya Bağ, ortaya çıkan tepkinin ardından memurluktan istifa etmişti.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 8 Nisan 2018 Pazar, 11:54

Mart 2016’da yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile kurulan İslami İlimler Enstitüsü’nün Serinhisar ilçesine bağlı Yatağan Mahallesi’ndeki hizmet binasının açılışı dolayısıyla tören düzenlendi.

Açılış törenine, Vali Hasan Karahan, AK Parti Denizli Milletvekili Sema Ramazanoğlu, PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, İl Müftüsü Mehmet Aşık ve diğer protokol üyeleri, İslami İlimler Enstitüsünün kurulmasına katkıda bulunan Prof. Dr. Cevat Akşit ve vatandaşlar katıldı.

PAÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdulhamit Birışık tarafından yapılan duadan sonra protokol üyeleri, kurdeleyi keserek, enstitü binasının açılışını gerçekleştirdi.

Enstitüyü gezdikten sonra enstitünün yanında yer alan Müftü Arif Akşit Eğitim ve Kültür Vakfı Kütüphanesi’ni de ziyaret eden protokol üyeleri, buradaki yaklaşık 200 yıllık olan ve onarımı tamamlanan özel yapım bir Osmanlı sancağı ile el yazma eserleri inceledi.

PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ İSLAMİ İLİMLER ENSTİTÜSÜ
Türkiye’nin ilk İslami İlimler Enstitüsü olan Pamukkale Üniversitesi İslami İlimler Enstitüsü, 2 bin 500 metrekare kapalı alanda idari kat ve yemekhane, 12 derslik, 25 araştırmacı kapasiteli 13 araştırmacı odası, bir kütüphane, 10 apart odadan müteşekkil misafirhane ve bir konferans salonu ile eğitim-öğretim hizmeti verecek. 5 katlı binada eğitim-öğretim ve araştırma hizmetinin yanında başka şehirlerden gelen öğretim üyelerine ve araştırmacılara iskan imkanı da bulunuyor.

TARTIŞMALARLA GÜNDEME GELMİŞTİ
PAÜ İslami İlimler Enstitüsü kamuoyunun gündemine PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ’ın eşini genel sekreter olarak görevlendirmesiyle gündeme gelmişti. Eleştirilerin ardından YÖK de devreye girmiş, daha sonra Rektör Bağ’ın eşi Derya Bağ, tepkilerin ardından devlet memurluğundan istifa etmişti.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı