PAÜ, öğrenci hareketliliğinde 14. sırada - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

PAÜ, öğrenci hareketliliğinde 14. sırada

PAÜ, öğrenci hareketliliğinde 14. sırada

Pamukkale Üniversitesi öğrenci değişim programları kapsamında 49 farklı ülkede 252 farklı üniversite ile 810 anlaşma yürütüyor. Pamukkale Üniversitesi, öğrenci hareketliliğinde 189 üniversite arasında 14. sırada yer aldı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 5 Nisan 2018 Perşembe, 09:56

Pamukkale Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Koordinatörü ve Eğitim Fakültesi Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zeha Yakar, üniversitenin öğrenci değişim programları ve uluslararası öğrenci hareketliliğine ilişkin açıklama yaptı.


PAÜ’de değişim faaliyetlerinin başarıyla yürütüldüğünü belirten Yakar, “Bu programların içinde Erasmus+ KA103 hareketliliği için 24 Avrupa ülkesi ile 494 anlaşma yapıldı ve sayılar her geçen gün artıyor. Özellikle son iki yıldır öğrencilerimizin bu hareketlilik faaliyetine olan ilgisi çok büyük. 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı’nda 1982 başvuru alındı. Başvuru yapan öğrencilerden 565’i tercih yapma hakkı kazandı, fakat alınacak hibe oranında yerleştirme yapılabildiği için ancak 330 öğrenci değişimden yararlandı. Öğrencilerimizin hareketlilik faaliyetlerine karşı artan ilgileri, kurumumuz adına oldukça önemli bir gelişme. Daha önceleri faaliyetlere gönderecek yeterli sayıda öğrenci bulamazken şimdi yerleştirme yapan öğrencilerin içinden hibe dahilinde seçimler yapıyoruz. Ayrıca üç yıldır Erasmus+ KA107 hareketliliği de başladı. Bu hareketlilikle Avrupa Birliği ülkeleri dışındaki ülkeler için de anlaşma yapıyoruz ve öğrencilerimizi gönderiyoruz. Bu yıl koordinatörlüğümüz 6 ülke için 146 bin Euro hibe alarak, bu kapsamda anlaşmamız bulunan kurumlarla öğrenci ve öğretim elemanı hareketliliği gerçekleştiriyoruz” dedi.

AB dışındaki ülkeler ile de anlaşmalar yapıldığını ve öğrencilerin gönderildiğini belirten Yakar, “13 farklı ülkede 19 farklı üniversite ile KA107 anlaşmamız var. Bu yıl, Saraybosna, Ukrayna, Kosova, Arnavutluk ve Karadağ ile öğrenci ve öğretim elemanı hareketliliği faaliyetlerini gerçekleştiriyoruz. Bu projeye ait mevcut hibeyi 2019 Haziran’da kadar kullanabileceğiz ve bu süre içinde hareketliliği gerçekleştirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ 189 ÜNİVERSİTE ARASINDA 14. OLMAYI BAŞARDI
Koordinatör Yardımcısı ve Fen Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Çelikel de, son iki yıldır Türkiye Ulusal Ajansı tarafından PAÜ Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü’ne verilen hibe rakamlarının arttığı belirterek, Türkiye genelinde 189 üniversite içinde Pamukkale Üniversitesi’nin 14. sırada yer aldığını söyledi.

Prof. Dr. Çelikel, “En fazla hibe alan kurumlardan biri olmamız son derece önemli. Bu bize Türkiye Ulusal Ajansı tarafından verilen hibeyi doğru bir şekilde kullandığımızın bir göstergesidir. Koordinatörlüğümüze verilen hibenin tamamını kullanmaya çalışıyoruz, yani bizlere başvuran ne kadar fazla öğrenciyi hareketliliğe katabilirsek, o kadar doğru bir iş yapmış oluyoruz” dedi.

MEVLANA’DA 252 ANLAŞMA
Yüksek Öğretim Kurumu’nun (YÖK) yürüttüğü bir program olan Mevlana Öğrenci Değişim Programı’nın Avrupa ülkeleri dışındaki ülkelerle yapıldığını anlatan Koordinatör Doç. Dr. Zeha Yakar, Pamukkale Üniversitesi’nin 14 ülke ve 30 farklı üniversite ile toplamda 252 Mevlana anlaşmasının bulunduğunu belirtti.

HER GEÇEN YIL ÖĞRENCİLERİN BAŞVURULARININ ARTTIĞI PROGRAMLARDAN BİRİ: ERASMUS+ STAJ FAALİYETİ
Doç. Dr. Zeha Yakar, Türkiye Ulusal Ajansı’nın da hedeflediği üzere öğrenciler Erasmus+ programıyla çeşitli ülkelerde staj faaliyeti gerçekleştirdiği ve hatta bazı öğrencilerin yurtdışında istihdam şansı yakaladığını vurguladı.

YENİ BİR HAREKETLİLİK PROGRAMI: AVRUPA GÖNÜLLÜLÜK PROJESİ
PAÜ Uluslararası İlişkiler Koordinatör Yardımcısı ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Simay Karaalp Orhan ise, eğitim hareketliliği dışında Avrupa Gönüllülük Projesi ile Avrupa Birliği ülkelerinde sosyal sorumluluk projelerinde hem öğrencilerin hem de akademisyenlerin çalışabildiğini söyledi. Bu kapsamda PAÜ Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü’nün iki proje başvurusunun kabul edildiğini belirten Doç. Dr. Simay Karaalp Orhan, bu projelere öğrenciler dışında 17-30 yaş arası hem akademik hem de idari personelin de en az 2 en fazla 12 ay katılabildiğini hatırlattı.

REKTÖR PROF. DR. HÜSEYİN BAĞ: “YAPILAN İŞBİRLİKLERİNİN BAŞARIYA OLAN KATKISI BÜYÜK”
Göreve geldikleri günden bu yana öğrenci odaklı bir yönetim sergilediklerini belirten PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, bilimsel alanda yapılan çalışmaların yanında farklı ülkelerden üniversitelerle yapılan işbirliklerinin Pamukkale Üniversitesi’nin yaptığı araştırma faaliyetlerine de katkı sağlayacağını ifade etti. Gerek öğrenci, gerekse akademik ve idari hareketlilik programları ve projeler sayesinde ülkeler arası kültürel etkileşimlerin de artacağını vurgulayan Rektör Prof. Dr. Bağ, bu yıl öğrenci hareketliliği bazında 189 üniversite arasında elde edilen 14.lüğün, ileriki yıllarda daha yukarı sıralara taşınması için çalışmalarına devam edeceklerini söyledi. Prof. Dr. Hüseyin Bağ, elde edilen başarı ve yapılan çalışmalardan dolayı emeği geçen Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü Yönetimi’ne ve tüm koordinatörlük çalışanlara teşekkür etti.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı