REKLAMI GEÇ

PAÜ Tıp Fakültesi Türkiye’deki Akredite 8 Tıp Fakültesinden biri oldu

PAÜ Tıp Fakültesi Türkiye’deki Akredite 8 Tıp Fakültesinden biri oldu

2011 yılından bu yana akredite olarak 2029 yılına kadar üçüncü kez akredite olarak Türkiye’deki sekiz akredite tıp fakültelerinden biri olmayı başaran Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi, düzenlenen Akreditasyon Belgesi Teslim Töreni ile TEPDAD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İskender Sayek tarafından Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan’a ile takdim edildi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 28 Haziran 2024 Cuma, 13:40

Tıp Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen Tıp Fakültesi Akreditasyon Belgesi Teslim Töreni ve Akademik Genel Kurul Toplantısı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Açılış konuşmaları ile devam eden törende ilk olarak Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman İsmail Özdel bir konuşma gerçekleştirdi.

Dekan Özdel: “2011 yılında ilk kez akredite olan PAÜ Tıp Fakültesi, o dönem akredite olan Türkiye’deki 8 fakülteden biri oldu.”

Rektör Kutluhan: “TYÇ logolu diploma verme noktasında Tıp Fakültesi sayesinde ülkemizde geçen sene yapılan törende 40 üniversite arasına girmemizi sağlamıştır.”

Törenden konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan şunları kaydetti: “TEPDAD’dan akredite olmak demek aslında İskender hocamızdan da sınıfı geçmek anlamına geliyor. Hocamızdan on sorunun onuna da cevap verirseniz on alırsınız diyor talebeleri. Bu duruşu ile tıp fakültelerinin seviyesi yükselmektedir kendisine üniversitem adına çok teşekkür ediyorum. Akreditasyonu anlamış ve ülkemizde ilk akredite olan tıp fakülteleri arasına girmeyi başarmış PAÜ Tıp Fakültemizin akademik ve idari personelini kutluyorum ve gurur duyuyorum. Özellikle reakreditasyondaki emeklerinden dolayı Tıp Fakültesi Dekanıma ve çalışma arkadaşlarına şükranlarımı sunuyorum. TYÇ logolu diploma verme noktasında Tıp Fakültesi sayesinde ülkemizde geçen sene yapılan törende 40 üniversite arasına girmemizi sağlamıştır. Bu sebeple kurumsal akreditasyon aldığımız bugünlerde Üniversitemizin Tıp Fakültesinin önderliğinde birçok fakülte, bölüm akreditasyona soyunmuş ve onlar da almak için uğraşmaktadırlar. Tıp Fakültesi dolayısıyla bu konuda da önderlik yapmış oldu.”

Rektör Kutluhan: “En objektif değerlendirme kriterimize göre 120 Tıp Fakültesi arasında 60. ve 70. sıralardan ÖSYM ile öğrenci alan Fakültemiz TUS sınavında 12. ile 17. sıraya yükselmektedir, bu yükselme arkasında eğitimin katkısı çok büyüktür.”

TEPDAD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İskender Sayek ise konuşmasında; tıp alanında geçmişten günümüze çeşitli karşılaştırmalarda bulunarak, akreditasyon alanında dünden

bugüne hangi aşamalardan geçildiğine değindi ve gelecekteki Hekimlik mesleğine yönelik bir projeksiyon çizdi.

TEPDAD Başkanı Sayek: “Tıp Eğitimi tıp fakültesine girişle başlayan ve yaşam boyu devam eden bir eğitimdir.”

TEPDAD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İskender Sayek ise konuşmasında şunları dile getirdi: “Burada böyle bir törende bulunmak bana ayrı bir gurur veriyor. Burada daha önce öğrencim olan birçok kişi oturmakta bu benim için onur verici. Bu Yıl TEPDAD’ın ana konusu ‘Gelecekte Hekimlik ve Tıp Eğitimi’ başlığında. Bu konuyu tıp eğitiminin çok dinamik bir şekilde değişmesinden dolayı seçtik. Tıp eğitiminden bahsetmek için önce hekimliğin ne olduğuna bakmak gerekir. Sir William Osler: ‘Hekimlik, bir ticaret değil bir sanat; bir iş değil bir görev/ meslektir. Bu görev/ meslekte yüreğimiz aklımızla eşit çalışmalıdır.’ der. Tıp; uzun bir süre sanat alanı olarak görüldü. 20. yüzyılda tıbbın yönü de bilimsel bir alana dönüştü. Bugün bu iki temel alanla birlikte teknoloji de tıbbın bir parçası haline gelmiştir. Genç arkadaşlarım, hekim ile hasta arasına teknolojinin girmesini engelleyin. Teknolojiyi kullanacağız ama aşırı kullanmayarak hekimliğin insancıl yönünü öne çıkarmalıyız. Bugün teknoloji hastaya dokunmadan hekimlik yapmayı sağlayan bir araç ama bence hekimliğin en önemli özelliği hastaya dokunmak. Hastanın omzuna elinizi attığınızda farklı bir duygu öne çıkıyor.”

Konuşmaların ardından Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Akreditasyon Belgesi, TEPDAD Yönetim Kurulu Başkanı İskender Sayek tarafından Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan’a ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman İsmail Özdel’e takdim edildi. Ayrıca tören sonunda TEPDAD Yönetim Kurulu Başkanı İskender Sayek’e Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan tarafından hediye takdim edildi. Toplu fotoğraf çekiminin ardından tören sona erdi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı