PAÜ’den çevreci hareket - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

PAÜ’den çevreci hareket

PAÜ’den çevreci hareket

Pamukkale Üniversitesinde çevrenin korunmasına yönelik olarak geri dönüşüm konusunda önemli bir proje daha hayata geçti.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 19 Mayıs 2019 Pazar, 15:05

Pamukkale Üniversitesi Yönetimi, “Sıfır Atık” projesine Atıkmatikler ile katkı sunuyor. Geri dönüşümü teşvik etmek ve doğayı korumak amacıyla Pamukkale Üniversitesi Kınıklı Yerleşkesinde farklı ve yeni bir hizmet olan, atıkları ayrı toplamayı özendiren yeni bir uygulama başlatıldı.

“KAYNAKLAR DAHA VERİMLİ KULLANILSIN”
Projeye ilişkin bilgi veren Pamukkale Üniversitesi Rektör Prof.Dr. Hüseyin Bağ, “Bu proje, Cumhurbaşkanlığı ve Çevre Şehircilik Bakanlığımız tarafından yürütülen ve 2020 yılından itibaren yürürlüğe girecek olan Sıfır Atık Yasası ve bununla ilişkili olarak yürütülen Sıfır Atık Projesi kapsamında üniversitemiz için uygulamaya geçirilmiş bir çalışmadır. Sıfır Atık, israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, oluşan atık miktarının azaltılmasını, etkin toplama sisteminin kurulmasını, atıkların geri dönüştürülmesini kapsayan atık önleme yaklaşımı olarak tanımlanan bir hedeftir. Bu bağlamda kampüsümüz içerisindeki öğrenci yoğunluğu ve oluşan günlük atığın miktarı düşünüldüğünde hem çevremiz hem de yaşadığımız yer kürenin daha sağlıklı bir geleceğe sahip olması için bu ve benzeri projelerin çok değerli olduğunu düşünüyorum” dedi.

ATIKMATİKLER ON NOKTADA
Sıfır Atık Projesi kapsamında Pamukkale Üniversitesi Kınıklı Yerleşkesinin on ayrı noktasına plastik, cam ve metal atığı toplama makinesi Atıkmatik sistemi kuruldu. Doğasever öğrenciler; Ömer Halisdemir Spor Merkezi, Göl Cafe, Mühendislik Kantini, Turizm/İletişim Fakültesi Kantini, Rektörlük Kütüphane girişi, İktisat Fakültesi Kantini, Eğitim Fakültesi Kantini, Öğrenci Yemekhane girişi, Tıp Fakültesi kantini, Hastane Plaza girişi noktalarında bu sistemlere ulaşabilecek.

ATIKLAR İKRAMA DÖNÜŞÜYOR
Atıkmatik sistemiyle, çevre dostu öğrenciler ayrıca geri dönüşüm ürünlerinden puan kazanma imkanı bulacak. Kartlı sistemle çalışan atıkmatikler; içine atlan her cam, plastik ve metal için bir puan kazandıracak. Atıkların otomatlara atılmasında kazanılan puanlar Pamukkale Üniversitesi akademik/idari personel ve öğrencilerinin kullandığı PAÜ Akıllı kartlara yüklenecek. Elde edilen bu puanlar, okul kantin ve kafelerinde kullanılabilecek.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.
 karakter kaldı