PEV’in öğretmen ve yöneticileri “Zekâ ve Yetenek Kongresi”nde - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

PEV’in öğretmen ve yöneticileri “Zekâ ve Yetenek Kongresi”nde

PEV’in öğretmen ve yöneticileri “Zekâ ve Yetenek Kongresi”nde

Türkiye Zekâ Vakfı’nın 2013 yılından bu yana her yıl düzenlediği “Zekâ ve Yetenek Kongresi”nin 6.sı ODTÜ Kültür Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Özel PEV Okulları yönetici kadrosu ve farklı kademelerden öğretmenleri ile akıl, zekâ ve yetenek alanlarındaki birikimlerin farklı bakış açılarıyla yansıtıldığı bu kongrede yerini aldı

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 3 Ekim 2018 Çarşamba, 10:11

Bu yıl “Ben bilmem beyin bilir” sloganıyla gerçekleştirilen kongre, ODTÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özgül Yılmaz Tüzün, ulusal ve uluslararası alanda zekâ oyunlarıyla tanınan Türkiye Zekâ Vakfı Başkanı Emrehan Halıcı ve aynı zamanda Türkiye Zekâ Vakfı Yönetim Kurulu üyesi olan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un konuşmasıyla başladı.

Eğitimde sadece bilgi odaklı bir müfredat ya da sınav sistemi yerine; yaratıcılığı, zekâyı, yetenek ve beceriyi de merkeze alan bir eğitim yaklaşımının savunulduğu kongrede zekâ ve yetenek kavramlarının doğru anlaşılmasının insanın mutluluğu ve birlikteliği açısından büyük önem taşıdığı fikri üzerinde duruldu.

Kongrede önemsenen konulardan biri de gelişen teknoloji karşısında insanların mesleki değişimler yaşaması ve buna bağlı olarak robotlaşan dünyada insani becerilerin önemli hale gelmesiydi.

Kongre boyunca PEV öğretmenleri alanlarında uzman eğitimci, sanatçı ve yöneticilerin sunumlarına katıldı.

PEV öğretmenleri, “Gazateci-Yazar Ali Saydam’ın “İlişki ve İletişimde Akıl ve Zekânın Rolü”, Deniz Bayramoğlu’nun moderatörlüğünde yürütülen Bager Akbay, Bedri Bayram, Mert Fırat ve Jack Ojalvo’nun konuşmacı olduğu “Zekâ ve Yetenek Kavramlarının Yeniden Çerçevelenmesi”, Boğaç Şimşir’in “İnovasyon- Yaratıcılık Ötesi”, Dr. Burak Karabey’in “Çocuklar Sayıları Hisseder mi?”, Müjdat Ataman’ın “Öğrenme Heyecanı ve İçsel Gerilim” ve Uğur Batı’nın “Maslow Yanılıyordu: İnsan Su İçerek, Yemek Yiyerek Hayatta Kalmadı, Bunu Birlikte Kalarak Yaptı” gibi daha birçok sunum vurgusu zekâ ve yeteneğin duygusal ve kültürel boyutlarının da tartışıldığı konuşmaların paydaşı oldu.

Birbirinden farklı sunumları dinleyen PEV öğretmenleri, sunum aralarında konuşmacılarla sohbet ederek öğrenme, sorgula, farklı insanlar ve düşüncelerle karşılaşma imkanı elde etti.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı