REKLAMI GEÇ

DİL SINAVLARI PAÜ’DE YAPILACAK

DİL SINAVLARI PAÜ’DE YAPILACAK

Pamukkale Üniversitesi(PAÜ)Yabancı Diller Yüksekokulu Pearson PTE Academic Sınav Merkezi, PAÜ Yabancı Diller Yüksekokulu Konferans Salonunda düzenlenen etkinlikle açıldı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 5 Eylül 2014 Cuma, 16:33

PAÜ Yabancı Diller Yüksekokulu Pearson PTE Academic Sınav Merkezi açılışına, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selahittin Özçelik, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Babacan, Yabancı Diller Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Turgut Tok, öğretim üyeleri ve çok sayıda üniversite personeli katıldı.

denizli-pau-yabanci-diller-acilis-ic

Açılışta konuşma yapan PTE Academic Sorumlusu Anna Colquhoun-Alberts, kısa zamanda çok güzel bir merkez ortaya çıktığını ve Pearson sadece Türkiye’de değil İngiltere’de de yankı bulduğunu ifade etti.

Yabancı Diller Meslek Yüksekokulu olarak hedeflerinden kısaca bahseden Uluslararası Sınav Merkezi Koordinatörü Okt. Devrim Höl, Pamukkale Üniversitesi akademik personeli ve öğrencilerinin hem yurt içi hem de yurt dışı üniversitelere başvurabilmesi için uluslararası geçerliliği olan sınavları bünyelerine katarak, bu sınavları üniversite kampüsünde uygulamayı amaçladıklarını açıkladı.

Dünyada 2 bin civarında dilin konuşulduğunu hatırlatan Yabancı Diller Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Turgut Tok ise konuşmasında, “Lehçe ve şivelerle bu sayı 6 bine ulaşıyor. Bu dillerden yaklaşık 80 tanesini 50 milyon insan tarafından konuşuluyor. En çok konuşulan dil Çince ve Hintçe. En çok öğrenilen dilin ise İngilizce. Dil öğrenmek ve yabancı dille eğitim birbirine karıştırılıyor. Yabancı dil eğitimine ciddi yatırımlar yapıldığı halde sonucunu alabilme konusunda soru işaretleri var” dedi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selahittin Özçelik ise, dilin yeterliliğinin ölçülmesi konusunda böyle bir merkezin üniversitede açılmasından dolayı mutlu olduklarını dile getirdi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı