Doğa’nın mucitlerine iki ödül birden - denizlihaber.com - Denizli Haber, Denizli'nin en çok okunan gazetesi
REKLAMI GEÇ

Doğa’nın mucitlerine iki ödül birden

Doğa’nın mucitlerine iki ödül birden

İnavasyon Haftası etkinlikleri kapsamında TİM tarafından düzenlenen “Samsung Geleceğin Mucitleri Yarışması”nda Doğa Koleji öğrencileri Ayşegül Çelik Türkiye birincisi oldu, Yahya Uyrum ise mansiyon ödülü kazandı.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 9 Aralık 2017 Cumartesi, 12:05

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) düzenlediği Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası, alanında fark yaratan başarılı isimleri buluşturdu.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın katılarak ödül verdiği törende Samsung Geleceğin Mucitleri Yarışması’nda dereceye giren Doğa Koleji öğrencileri projeleriyle ilgi gösterdi.

Halk oylaması ve jüri değerlendirmesini başarıyla tamamlayan ve büyük finalde yarışan İzmir Bornova Doğa Koleji 7. sınıf öğrencisi Ayşegül Çelik, hazırladığı ‘Gaz Alarmında Tam Güvenlik’ projesiyle Türkiye birincisi olurken, Mavişehir 2 Doğa Koleji 7. Sınıf öğrencisi Yahya Uyrum “Çamaşırlozet” projesiyle mansiyon ödülü kazandı.

İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen törende Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’dan ödülünü alan Ayşegül Çelik, “Gaz Alarmında Tam Güvenlik” projemle gaz kaçağı ve yangın gibi tehlikelerden korunmayı amaçladım. Bu projeyi geliştirirken laboratuvar ortamında sürekli olarak danışman öğretmenim Ümran Gül Akyollu’nun desteğiyle farklı varyasyonlar deneyerek amacıma ulaştım. Ödüle layık görüldüğüm için çok mutluyum” dedi.

Yaratıcı projelere imza atan öğrencileri kutlayan Doğa Koleji Genel Müdürü Ali Rıza Lüle, “Bilimsel alanda yapılan çalışmalarda adımızı duyurmak çok gurur verici” dedi.

GAZ KAZALARINA ETKİLİ ÖNLEM
Ayşegül Çelik’in, projesinde gaz alarmına “Alev hücresi” bölümü eklenerek bir gaz kaçağı meydana geldiğinde gaz alarmı sesli ikaz verip gazın kesilmesi sağlandı. Böylece, mekân içerinde bulunan ve tehlike oluşturan gazın tükenerek alevin bu bölümden dışarı çıkması engellendi. Alev bu bölümden dışarı çıkamadığından patlama ve yangın meydana gelmesi önlendi.

BU PROJE SU TASARRUFU SAĞLIYOR
Yahya Uyrum’un “Çamaşırlozet” projesinde ise çamaşır makinesinden çıkan atık suyun bir depoda toplandıktan sonra tuvalet rezervuarına aktarılarak su tasarrufu sağlanması amaçlandı.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı