REKLAMI GEÇ

DENİB Başkanı Memişoğlu: İhracat da normalleşiyor

DENİB Başkanı Memişoğlu: İhracat da normalleşiyor

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu, ihracat rakamlarıyla birlikte normalleşme sürecinin ihracata etkilerini değerlendirdi. Memişoğlu, göstergelerin olumlu olduğunu belirtti, “İhracat da normalleşiyor” dedi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 2 Haziran 2020 Salı, 13:36

DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan ihracat rakamlarını değerlendirdi. Mayıs ayında Türkiye ihracatının 9 milyar 964 milyon dolar olduğunu belirten Memişoğlu, TİM tarafından kaydedilen Denizli ihracatının ise 164 milyon dolar olduğunu söyledi. Memişoğlu, Denizli İhracatçılar Birliği üyelerince mayıs ayında yapılan ihracat rakamının da 126 milyon dolar olarak gerçekleştiğini açıkladı.

Mayıs ayında Avrupa’nın birçok ülkesinde normalleşme adımlarının atılmaya başlanmasıyla birlikte, ertelenen ihracat siparişleri için yeniden görüşmelerin başladığını belirten Memişoğlu, “Haziran ayıyla birlikte de, hem ülkemizin büyük ölçüde normalleşme sürecine girmesinin hem de Avrupa genelindeki işletmelerin faaliyetlerini sürdürmesinin ihracat taleplerinde ivmelenmeye yol açacağını öngörüyoruz” dedi.

Satın Alma Yöneticileri Endeksi’nin (PMI), ekonomide en önemli öncü göstergelerden biri konumunda olduğunu anlatan Memişoğlu, “Eşik değer olan 50’nin altındaki ve üzerindeki değerler ekonomik faaliyetlerin gidişatına ilişkin önemli ipuçları sunuyor. Nisan ayında 33.4 olarak gerçekleşen imalat PMI’nin, mayıs ayında 40.9’a yükseldiğini görüyoruz. Böylelikle ekonomik faaliyetlerde nisan ayına kıyasla canlanma yaşandığını ve toparlanma olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

PAZARLAMA YÖNTEMİNİN DEĞİŞMESİ ÖNEMLİ
Covid-19 pandemisi ile geleneksel pazarlama yöntemlerinde de değişimlerin yaşanmasını beklediklerini ifade eden Memişoğlu, “Teknolojinin sunduğu fırsatlar, önümüzdeki dönemde dijital pazarlamayı daha da önemli kılacak. Rekabetçilik açısından değerlendirdiğimizde, dijital trendlere ayak uydurabilmenin ve dönüşüm sürecinde yer alabilmenin önemli olduğunu düşünüyoruz. Mevcut ve alternatif pazarlara girişte dijital faaliyetlerin desteklenmesi noktasında, Ticaret Bakanlığımızın yeni destek mekanizmaları yürürlüğe girdi. Bu anlamda, sanal ticaret heyetleri ve sanal fuarlara katılım, e-ticaret sitelerine üyelik giderleri desteklenecek. Biz de Denizli İhracatçılar Birliği olarak, sanal fuar ve sanal ticaret heyeti organizasyonları konusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İhracatçı firmalarımızın dijital pazarlama süreçlerinden en iyi yararlanmalarının ve yeni düzende güçlü bir şekilde yer almalarının ilimiz ihracatına olumlu katkılar sunacağını öngörüyoruz” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı