REKLAMI GEÇ

Denib Başkanı Memişoğlu’ndan dikkat çeken açıklama

Denib Başkanı Memişoğlu’ndan dikkat çeken açıklama

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Mart ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Memişoğlu, DENİB üyeleri tarafından 183 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini belirterek, TİM kayıtlarına göre ise ihracatın 241 milyon dolar olduğunu bildirdi. Koronavirüsün Denizli’nin en önemli pazarı halindeki ülkelerde hayatı durma noktasına getirdiğini belirten Memişoğlu, etkilerin giderek artacağını söyledi.

Haber Merkezi / DENİZLİHABER / 2 Nisan 2020 Perşembe, 14:23

İhracat rakamlarının Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklandığını belirten Memişoğlu, Türkiye geneli ihracatın mart ayında 13.5 milyar dolar olduğunu, TİM tarafından kaydedilen Denizli ihracatının ise 241 milyon dolar olarak gerçekleştiğini söyledi. Memişoğlu, Denizli İhracatçılar Birliği üyelerince mart ayında yapılan ihracat ise 183 milyon dolar olduğunu kaydetti.

İLK 3 AYDA 144 ÜLKEYE İHRACAT
Ocak-Mart döneminde, DENİB üyelerinin 144 ülkeye ihracat yaptığını belirten Memişoğlu, “Bu dönem aralığında en fazla ihracat gerçekleştirilen ülke 78 milyon USD ile İngiltere olurken, ardından 64 milyon USD ile Almanya, 47 milyon USD ile ABD, 43 milyon USD ile İtalya ve 32 milyon USD ile Hollanda yer aldı. En çok ihracat gerçekleştirdiğimiz ilk 10 ilin 7’sinin AB üyesi ülkeler; diğer 3 ülkenin ise İngiltere, ABD ve İsrail olduğunu görüyoruz. Yılın ilk 3 ayında ilk 10 ülkenin ise toplam ihracatımızdan yüzde 61 oranında pay aldığını söyleyebiliriz” dedi.

DÜNYA TİCARETİNE KORONAVİRÜS ETKİSİ
Türkiye ihracatının yarıya yakınını, DENİB ihracatının ise yaklaşık yüzde 65’inin AB ülkelerine gerçekleştirildiğini aktaran Memişoğlu, “ABD de ihracatımızda azımsanmayacak bir paya sahip. Koronavirüsün içinde bulunduğumuz dönemde en çok İtalya, İspanya, ABD, Almanya, Fransa, İngiltere gibi önemli ihracat pazarlarımızda görülmesi, bu ülkelerde hayatı neredeyse durma noktasına getirdi. Dolayısıyla söz konusu ülkelerde üretim azaldığı gibi, bu coğrafyalardan gelen taleplerde de gerileme oldu. Satın alma yöneticileri endeksi olarak adlandırılan ve eşik değerin 50 kabul edildiği imalat PMI verilerinde yaşanan düşüşler de dünya ticareti için daralma sinyali veriyor. Mart ayında imalat PMI Euro Bölgesi’nde 44,8, Almanya’da 45,7, Fransa’da 42,9, İngiltere’de 48, ABD’de 49,2, ülkemizde ise 48,1 seviyesinde gerçekleşti. Koronavirüsün dünya ticareti üzerindeki etkisinin her geçen gün biraz daha fazla hissedilmeye başladığı bu zorlu dönem elbette geride kalacak. Bu süreçte ekonominin can simidi bir kez daha üretim ve ihracat olacak” dedi.

Yorum Yaz

Aşağıdaki gerekli alanlara bilgilerinizi girmelisiniz. e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

 karakter kaldı